Huawei Watch Ultimate incelemesi

Yepyeni bir videoyla yine karşınızdayım. Tanıtıldığı ilk günden bu yana kullanmak için sabırsızlandığım ve özelliklerini yakından görmek için dört gözle beklediğim Huawei Watch Ultimate nihayet elime ulaştı. Akıllı saatlerin geldiği son noktayı görmek açısından bu saati deneyimlemem şarttı ve şimdi Watch Ultimate’i yakından inceliyoruz, hadi başlayalım!

 

Akıllı saat dediğimizde akla birkaç marka geliyor, ama özellikle de son yıllarda bir marka var ki artık onun adını çok daha sık işitir olduk. Telefonları, tabletleri, bilgisayarları, ses sistemleri, monitörleri, kulaklıkları derken özellikle de akıllı saat tarafında çıkardığı birbirinden farklı modelleriyle Huawei yine adına yakışır bir iş çıkarmış, Watch Ultimate adında bugüne kadar geliştirdiği en iyi akıllı saati ortaya koymuş.

Cümlelerim epey iddialı görünüyor olabilir, ama özelliklerini anlattıkça siz de sanırım bana hak vereceksiniz. Öncelikle şunun altını çizelim: Bu saat bir premium akıllı saat. Yani Apple Watch Ultra gibi saatlerin bulunduğu segmentte. Ama en büyük farkı birçok özelliğiyle rakiplerini geride bırakması bir yana daha uygun bir fiyatla Türkiye’de satışta olması. Fiyat kısmına videomun son kısmında ayrıca değineceğimden bu kısmın üzerinde şimdilik çok durmak istemiyorum. Sözü çok uzatmadan önce tasarım tarafında Watch Ultimate’i yakından tanıyarak başlayalım.

Öncelikle Huawei Watch Ultimate’in iki farklı modeli var. Biri Okyanus Mavisi diğeri de Keşif Siyahı. İkisi temelde aynı özelliklere sahipmiş gibi görünse de bazı dikkate değen farkları var elbette. Özellikle de tasarım tarafında mavi renkli modeli çok daha fazla beğendiğimi söylemem gerek. Ama bu kullandığım model de kendi temasına gayet uygun ve pek çok kıyafede de uyum sağlayacak şıklıkta.

İki farklı model, iki farklı tema

Huawei’nin mavi ve siyah renklerini ayırırken iki farklı temaya yoğunlaştığını görüyoruz. Okyanus Mavisi, mavi tonların ağırlıkta olduğu ve yüzme, profesyonel dalış ve su temasına olan yakınlığıyla dikkat çekiyor. Özellikle de yüzme veya dalış sporlarına ilginiz varsa bu renk zaten tam size göre. Nano teknolojili seramik çerçeveyle donatılan bu model, havacılık sınıfı titanyum kayışla birlikte farklı bir çehreye bürünüyor.

Malzeme yapısı bu saati diğerlerinden ayırıyor, bu çok net. Saat kadranı safir cam, saat çerçevesi nanokristal seramik, ön kasa zirkonyum bazlı sıvı metal ve arka kasa da nanokristal seramikle örülmüş. Yani premium bir akıllı saate yakışır her şey fazlasıyla var. Bu da Watch Ultimate’in zorlu koşullarda çok daha dayanıklı ve uzun ömürlü olmasını sağlıyor.

Kullanmakta olduğum keşif siyahı ikonik kırmızı ve siyah seramik halka tasarımıyla öne çıkıyor. Muntazam çalışan takimetresiyle gelişmiş bir nano teknoloji ürünü olduğunu ilk baştan gösteriyor. Bu model de ağırlıklı olarak karayı simgeliyor. Kara sporları yani dağcılık dahil aklınıza ne gelirse. Ormanda koşu yaparken, dağcılık, kamp gibi aktivitelere meraklıysanız da bu tema size göre.

Büyük ekran, yüksek çözünürlük

Saat oldukça büyük bir ekrana sahip, bu da biraz daha büyük bir gövde anlamına geliyor. 1.5 inç gibi oldukça büyük bir ekrana sahibiz. Bu LTPO AMOLED ekran, safir saat kadranıyla da uyumlu ve en önemlisi temel bilgileri tek bakışta görebilmenizi sağlıyor. Bu sayede dalış olsun tırmanış olsun zorlu sporları yaparken hiç saate müdahale etmenize gerek kalmadan tek bakışta gerekli bilgilere ulaşabiliyorsunuz. Ekran çözünürlüğü de saatlerde görmeye alışık olmadığımız kadar iyi ve 466×466 piksel çözünürlük bize bileğimizde büyük bir dünya sunuyor.

Saatin büyük ekranı ve gövdesi ağırlık olarak sizi korkutmasın. Yaklaşık 76 gramlık bir ağırlığı var. Elbette akıllı saatlerin çok daha hafifini kullandım, ama bu anlattığım özellikleri tasarımında taşıyan bir saate göre normal bir ağırlık diyebilirim. Ama bileğinde ağırlık istemeyenler için zaten bu saat doğru model değil. Size Watch GT 3 SE gibi çok daha hafif bir saat önerebilirim ya da Huawei Band serisi akıllı bileklikler de bu açıdan güzel bir çözüm sunuyor.

Watch Ultimate suda 100 metreye kadar dayanıklı bir yapıya sahip. Zaten dalış aksesuarları için uluslararası kabul görmüş bir standarda sahip. Dalış yapanların kafası rahat olabilir, 16 katmanlı suya dayanıklı tasarımı ve mikro düzeyde su geçirmez filtresi dalış ne kadar zorlu olursa olsun saatin sorunsuz çalışmasını sağlıyor ve size eşlik ediyor.

Bir dalgıç bu saatten başka ne istesin?

Dalış başlı başına kapsamlı ve zorlu bir spor. Watch Ultimate bu açıdan gelişmiş özellikler sunuyor. Eğlence amaçlı tüplü dalışlar, teknik tüplü dalışlar ve serbest dalışlarda özel modlara sahip. Daha da önemlisi bu modlar size çok daha detaylı veriler sunuyor ve dalışınıza ait verileri en ince ayrıntısına kadar görebilmek gerçekten müthiş. 100 metre tüplü dalış modunu sunan da piyasadaki ilk akıllı saat olma özelliğine sahip. Bir dalgıç sahi bir akıllı saatten daha ne ister ki?

Tabii Watch Ultimate aynı zamanda yeni Keşif Modu’yla da öne çıkıyor. Öncelikle konumlandırma açısndan çok daha doğru bir sonuç veriyor ve bunun için de Çift Bantlı Beş Sistemli GNSS ile destekleniyor. Ayrıca özel olarak tasarlanan karanlık ortam modu da yine loş ışıkta okumayı kolaylaştıran güzel bir özellik. Kamp falan yapıyor ve akşamları daha az ışığın olduğu bir ortamda zaman geçiriyorsanız göz dostu bir özellik.

Tam bir sağlık asistanı

Buraya kadar anlattıklarım Watch Ultimate’te olan ve piyasadaki pek çok saatte bulamayacağınız özelliklerdi. Peki burada bitiriyor muyuz? Tabii ki hayır. Watch Ultimate, diğer gelişmiş Huawei Watch saatler gibi tam bir sağlık asistanı. Huawei TruSeen 5.0 teknolojisi sayesinde kalp atış hızını 7/24 anlık ölçüyor ve bu ölçümü gerçekten de büyük bir hassasiyetle yapıyor. Yine antrenman sırasında SpO2 ve gerçek zamanlı kalp atış hızını beraber ölçümlerken olağandışı bir durum olduğunda da anında sizi haberdar ediyor. Örneğin düşük oksijen seviyesi söz konusu olduğunda ya da kalp atış hızınızda bir anormallik olduğunda ilk anda haberdar oluyorsunuz.

Nefes egzersizlerini de içeren stres takibi özelliği bu modelde de mevcut. Uyku takibi özelliği de elbette var. Huawei TruSleep 3.0 uyku izleme algoritması uyku kalitesini yakından takip ediyor ve en iyi gece uykusuna giden yolda size rehberlik ediyor.

Watch Ultimate EKG ölçümü ve Damar Sertliği Tespiti yapabiliyor. Geliştirilmiş elektrot teknolojisi EKG sinyali toplama işlemini daha doğru ve duyarlı hale getirirken böylece EKG ölçümünü olabildiğince doğru bir şekilde yapabiliyorsunuz.

Damar sertliğine bile bakıyor

Damar Sertliği Tespiti özelliğine gelince… Yüksek hassasiyetli EKG ve PPG sensörleri arter sertliğini algılarken, bilime dayalı ipuçları eşliğinde kardiyovasküler sağlığınızı güçlendirme noktasında da size yardımcı oluyor.

Watch Ultimate 20’si profesyonel olmak üzere 100’ün üzerinde antrenman modunu içeriyor. Temel fitness modu altında kros koşusu veya dağ tırmanısı gibi aktivitelerde iş görüyor. Hassas izleme özelliği sayesinde antrenmanınız süresince birçok ipucu size eşlik ediyor ve kaloriden mesafeye ve rotaya kadar pek çok veriyi elinizin altına getiriyor. Yani basit modlar olarak bunları düşünmeyin. Yaptığınız sporla ilgili ölçümleri olabildiğince hassas yaptığından sağladığı veri ve ipuçları da çok daha sağlıklı oluyor ve yaptığımız spor daha bir anlamlı hale geliyor.

14 günü bulan batarya ömrü

Batarya ömrü noktasında da beklentilerimi karşılayan bir performans sunuyor. Tipik kullanım söz konusu olduğunda 14 günü bulan batarya ömrü, yoğun kullanımda 8 güne kadar dayanıyor. Bir başka önemli nokta da kablosuz hızlı şarj desteğine sahip olması. Sadece 60 dakikalık sürede saatinize tam dolum yapabiliyorsunuz. Yani hem şarj sırasında çok beklemiyorsunuz, hem de tam şarj olmasından sonra da 14 güne kadar soluğu kesilmeyen bir saati bileğinizde taşıyorsunuz. Rakip pek çok akıllı saatin bu performansı göstermediğini iyi biliyoruz, o yüzden Huawei’nin burada önemli bir avantaj sağladığı açık.

Batarya ömrünün korunması adına Huawei’nin bir dizi desteğini de görüyoruz. Örneğin yürüş yaparken ya da patika koşusu sırasında dış mekan modunu etkinleştirdiğinizde en temel bilgileri alacak şekilde ekranı ayarlayabiliyorsunuz. Bu da saatin gücü daha tasarruflu kullanmasını sağlıyor ve batarya ömrü uzuyor.

Huawei Watch Ultimate tüm bu saydığım özellikler dışında Bluetooh üzerinden arama yapılabilmesine izin veriyor. Gelen çağrılara dönebiliyorsunuz veya reddedebiliyorsunuz. Tüm bildirimleri de sorunsuz alıyorsunuz.

Her telefonla uyumlu

Şimdi merak edilen bir başka noktaya geldi sıra: Bu saat her telefonda sorunsuz çalışır mı? Şu bir gerçek ki Huawei ekosisteminin içinde olmak her zaman kullanıcı için daha avantajlı ve saatin diğer ekosistem ürünleriyle olan müthiş bir uyumu var. Ama başka bir Android telefon ve hatta iPhone kullanıyorsanız da Huawei Watch Ultimate’i sorunsuz kullanabilirsiniz. Neredeyse tamamen uyumlu çalışıyor ve bildirimler sorunsuz ekranınıza akarken, Huawei Sağlık uygulaması üzerinden tüm ince ayarlara ulaşabiliyorsunuz. Yani kullandığınız telefonun hiçbir önemi yok, Huawei Watch Ultimate bu konuda kullanıcılar arasında ayrım yapmıyor.

Ve fiyatlar

Gelelim fiyatlara… Huawei Watch Ultimate’in iki modeli olduğunu biliyoruz. Okyanus Mavisi modeli 18999 TL, Keşif Siyahı modeli ise 15999 TL fiyat etiketiyle satılıyor. Huawei’nin Online mağazasından bu saati almayı düşünürseniz de bir dizi bonus sizi bekliyor, avantajları görmek için videomun altındaki açıklama kısmından bağlantı adresine göz atabilirsiniz.

Sonuç itibariyle Huawei Watch Ultimate benim gördüğüm en gelişmiş akıllı saat. İşim gereği bugüne kadar pek çok akıllı saati kullanma şansım oldu, ama Watch Ultimate kadar çıtayı yukarı çekeni hiç görmedim. Ve emin olun bu saatle ilgili en ilgimi çeken özellikleri sizlerle paylaştım. Biraz daha kurcalarsanız bu saatin çok daha farklı yanlarını da kendiniz deneyimleyebilirsiniz. Fiyatı yüksek gelebilir, ama videomun başında belirttiğim gibi bu saat premium düzeyde bir model ve bulunduğu segmentte diğer rakiplerine göre kesinlikle fiyatta avantaj sağlıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.