Zoom kullananlara çok önemli güvenlik uyarısı

Dünyanın önde gelen video konferans uygulamalarından biri olan Zoom, bugüne dek pek çok kez güvenlik sorunlarıyla karşılaştı. Son olarak Zoom’dan gelmiş gibi görünen e-postaların Microsoft’un Office 365 hesaplarını çalmak için kullanıldığı ortaya çıkınca Zoom’dan açıklama geldi.

Özellikle koronavirüs salgını sonrası büyük ilgi gören Zoom, milyonlarca yeni abone kazanırken, beraberinde güvenlik sıkıntılarını da getirdi. Bu nedenle bazı işletmeler ve hatta devlet kurumlarında kullanımı yasaklı olan Zoom, bu kez e-posta yoluyla kullanıcıları zor durumda bıraktı. Zoom’dan gelmiş gibi görünen e-postalara gizlenen linklere tıklayan kullanıcılardan Office 365 hesap bilgileri istendi ve bu bilgileri dolduranların şifreleri çalındı.

Gelen e-postalar o kadar gerçek görünüyor ki kimse bu e-postaların güvenilirliğini sorgulamadı ve neredeyse 50 bin kullanıcıya bu e-posta ulaştı. Zoom’dan ise konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:

“Tüm hizmet ve teknoloji platformlarındaki kullanıcılar, bilinmeyen bir gönderenden gelen e-postalar veya bağlantılar konusunda dikkatli olmalı; yalnızca bilinen ve güvenilir hizmet sağlayıcılar tarafından gönderilen onaylı bağlantılara tıklama konusuna dikkat etmelilerdir. Zoom kullanıcıları, platformumuza ait olan bağlantıların yalnızca zoom.us, zoom.com veya zoom.com.cn alan adlarına sahip olabileceğini bilmelilerdir. Kullanıcılar, gelen bağlantıya tıklamadan önce URL’yi dikkatlice incelemeli ve benzer alan adlarına veya yazım hatalarına dikkat etmelilerdir.”

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.