Yurtdışından telefon alacaklara müjde!

Bakan Elvan, yaptığı açıklamada, 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu kapsamında kurulan Mobil Cihaz Kayıt Sistemi’nde Türkiye’ye gelen turist ve gurbetçi vatandaşlar için bir çok kolaylık sağladıklarını ifade etti.

Yurt dışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarının kayıt altına alınmaması halinde 30 gün içinde kapatıldığını hatırlatan Elvan, Mayıs ayındaki Berlin ziyareti sırasında gurbetçi vatandaşlardan bu konuda bir çok talep geldiğini dile getirdi. Bakan Elvan, söz konusu talepler doğrultusunda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelikte değişikliğe gittiğini kaydetti.

Yapılan değişiklikle yurt dışından yolcu beraberinde getirilen mobil cihazların kayıt altına aldırılması için verilen azami sürenin 30 günden 60 güne çıkartılarak, kayıt süresinin kısa olması nedeniyle ortaya çıkan sorunları giderdiklerini belirten Elvan, şöyle konuştu:

“Özellikle yaz tatillerini geçirmek üzere ülkemize gelen gurbetçi vatandaşlarımız Türkiye’de yeni telefon almak gibi bir zorlukla karşı karşıya kalıyorlardı. Bu düzenleme ile bunu ortadan kaldırdık. Benzer şekilde Türkiye’ye gelen turistler de telefonlarını 2 ay süreyle rahatlıkla kullanabilecekler.”

1 Comment

  1. Selamlar.Kardeşim.03.07.2014 itibariyle Almanya dan Türkiye’ye geldim.1hafta önce Türkiye’deki telefonum bozulunca,tam isabet gurbetçilerin telefon kullanma hakkı 2 aya çıktı denilince Türkiye’deki kullanmış olduğum hattı Almanya’dan aldığım telefonuma taktım.1gün sonra telefonunuz kayıt dışıdır,aldığınız yere müracaat ediniz 7 gün içinde kapanacaktır diye mesaj geldi ve birhafta sonra kapandı.ben şimdi yeni bir telefon almak zorunda kaldım.yurt dışından getirdiğim telefona tekrar yurt dışındaki kullandığım hattımı taktım.sorunsuz çalıştı.acaba ben nerde hata yaptım.şu an turkiyeye geleli 23 gün oluyor.neyapmam lazımki yurt dışındaki telefonumu kullanabileyim.ilginizden dolayı teşekkür ederim.saygılar.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.