Yerel Ağ (LAN) Nedir?

Basitçe belirtmek gerekirse, bir Yerel Alan Ağı (LAN), bir ağ üzerinden birbirine bağlı olan ve hepsi aynı konumda bulunan, genellikle bir ofis veya ev gibi tek bir bina içinde bulunan bir grup bilgisayar ve diğer aygıtlardır. Ancak, daha yakından bakalım.

LAN nedir?

Bu yüzden, bir LAN hakkında “Yerel Alan Ağı” adından iki şey biliyoruz – bunların üzerindeki cihazlar ağa bağlı ve yerel. Ve bir LAN’ı gerçekten tanımlayan ve onu Geniş Alan Ağları (WAN) ve Metropolitan Area Networks (MAN) gibi diğer ağ türlerinden ayıran yerel bölümdür.

LAN’lar genellikle küçük bir alanla sınırlıdır – genellikle bir bina, ancak bu zor bir gereklilik değildir. Bu alan evinizin veya küçük işletmenizin olabilir ve sadece birkaç cihaz içerebilir. Ayrıca yüzlerce veya binlerce cihaz içeren tüm ofis binası gibi daha geniş bir alan olabilir.

Ancak, boyuttan bağımsız olarak, bir LAN’ın tek tanımlama özelliği, tek ve sınırlı bir alanda bulunan cihazları birbirine bağlamasıdır.

LAN kullanmanın avantajları, birbirine bağlı herhangi bir aygıta sahip olmanın avantajlarıdır. Bu cihazlar tek bir internet bağlantısını paylaşabilir, dosyaları birbirleriyle paylaşabilir, paylaşılan yazıcılara yazdırabilir vb.

Daha büyük LAN’larda, küresel kullanıcı dizinleri, e-posta ve diğer paylaşılan şirket kaynaklarına erişim gibi hizmetleri barındıran özel sunucular da bulacaksınız.

LAN’da Ne Tür Teknolojiler Kullanılıyor?

LAN’da kullanılan teknoloji türleri, cihazların sayısına ve ağda sağlanan hizmetlere gerçekten bağlıdır. Modern LAN’larda kullanılan iki temel bağlantı türü – boyutu ne olursa olsun – Ethernet kabloları ve Wi-Fi’dir .

Tipik bir ev veya küçük ofis LAN üzerinde, bir internet bağlantısı (ve girişe karşı temel bir güvenlik duvarı sağlayan bir modem bulabilirsiniz gelen internet), diğer cihazlar bu bağlantıyı paylaşmak ve birbirlerine bağlamak sağlayan bir yönlendirici ve Wi- Cihazların ağa kablosuz olarak erişmesini sağlayan Fi erişim noktası. Bazen bu işlevler tek bir cihazda birleştirilir. Örneğin, birçok ISS modem, yönlendirici ve kablosuz erişim noktası olarak görev yapan bir birleşim birimi sağlar . Bazen, tek bir Ethernet bağlantısını birden fazla bağlantı noktasına ayırmanıza izin veren anahtarlar olarak adlandırılan aygıtları da bulabilirsiniz.

Daha büyük LAN’larda, genellikle ne kadar çok cihaz kullanıldığına ve ne kadar güçlü olduklarına bağlı olarak, çok daha büyük ölçekte aynı türden ağ donanımları bulabilirsiniz. Profesyonel yönlendiriciler ve anahtarlar, örneğin, evdeki karşı noktalardan çok daha fazla eşzamanlı bağlantıya hizmet verebilir, daha sağlam güvenlik ve izleme seçenekleri sunar ve iyi bir bit özelleştirme sağlar. Profesyonel düzeyde Wi-Fi erişim noktaları genellikle birçok cihazın tek bir arayüzden yönetilmesini sağlar ve daha iyi erişim kontrolü sağlar.

Peki, WAN’lar ve MAN’lar nelerdir?

Geniş Alan Ağları (WAN) ve Büyükşehir Alan Ağları (MAN’lar) aslında oldukça benzer. Kampüs Alan Ağları (CANs) terimini ara sıra ortaya çıkıyor. Hepsi bir şekilde örtüşen terimlerdir ve hiç kimse kesin bir ayrım yapmaz. Esasen, çoklu LAN’ları birbirine bağlayan ağlardır.

Ayrımı yapan insanlar için, MAN yüksek hızlı ağlarla birbirine bağlı birden fazla LAN’dan oluşan bir ağdır ve hepsi aynı şehir veya metropol bölgesinde yer alır. Bir WAN aynı zamanda birden çok LAN’dan oluşur, ancak tek bir şehirden daha büyük bir alanı kapsar ve internet de dahil olmak üzere farklı teknolojilerle bağlanabilir. Ve CAN, elbette, bir okul kampüsünü kapsayan çoklu LAN’lardan oluşan bir ağdır.

Gerçekten de, eğer hepsini sadece WAN’lar olarak düşünmek istiyorsanız, bu bizim için sorun değil.

WAN’ın klasik bir örneği için, ülke genelinde (veya dünyanın) üç farklı bölgesinde şubeleri olan bir şirketi düşünün. Her lokasyonun kendi LAN’ı vardır. Bu LAN’lar, aynı genel ağın bir parçası olarak birbirine bağlanır. Belki özel, özel bağlantılar yoluyla bağlanırlar ya da belki internette birbirlerine bağlanırlar. Önemli nokta, LAN’lar arasındaki bağlantının aynı LAN üzerindeki cihazlar arasındaki bağlantı olarak hızlı, güvenilir veya güvenli olarak değerlendirilmemesidir.

Aslında, internetin kendisi dünya çapında binlerce LAN’ı birbirine bağlayan dünyanın en büyük WAN’ı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.