Yapay Zeka ve Bulut Çözümleri Google Cloud Day’de Ele Alındı

Bulut dünyasında yaşanan en son gelişmeler Google Cloud Day İstanbul’da ele alındı.

 

Google Cloud, Yapay Zeka teknolojisinin kazandığı ivme ile sürekli gelişerek verimlilik, birlikte çalışma, güvenlik ve daha pek çok konudaki yeni nesil ihtiyaçlara yepyeni çözümler getiriyor. İnovasyonu günlük hayatın bir parçası haline getiren ürün ve teknolojiler ile bu alanda dünyada yaşanan en son gelişmeler, 3 Ekim 2019 tarihinde düzenlenen Google Cloud Day İstanbul etkinliğinde konunun uzmanları tarafından kapsamlı şekilde ele alındı.

 

Türkiye’den çok sayıda başarı hikayesinin yer aldığı etkinliğin açılış konuşmaları; Google Cloud  Ülke Müdürü Önder Güler, Ürün Yönetimi Direktörü Evren Eryürek, Ürün ve Çözümler Kıdemli Direktörü Chandra Ranjan ve Orta Doğu-Afrika-Türkiye Bulut Mühendisleri Direktörü Saad Ouchkir tarafından gerçekleştirildi. 

 

Etkinlikte bulut platformunun girişimler başta olmak üzere her ölçekteki kurum için sunduğu avantajlar vaka örnekleriyle paylaşıldı. Bulut teknolojisini iş süreçlerine yansıtan markalar arasında yer alan Denizbank, Vestel, Hopi, Coca Cola İçecek, DeFacto ve AloTech yetkilileri de deneyimlerini katılımcılar ile paylaştı.

 

Google Anthos

Etkinlikte katılımcılara ayrıca Google Cloud’un açık hibrit platformu Anthos tanıtıldı. Anthos, işletmelerin mevcut şirket içi yatırımlarda ya da herkese açık bulutta modern karma uygulamalar oluşturmasına ve bunları yönetmesine imkan tanıyor. Google’ın öncülük ettiği Kubernetes, Istio ve Knative gibi açık kaynak teknolojileri üzerinde oluşturulan Anthos, şirket içi ve bulut ortamları arasında tutarlılık sağlıyor. Anthos, uygulama geliştirmeyi hızlandırmaya yardımcı olmanın yanı sıra işletmelerde hizmet ağı, container’lar ve mikro hizmetler gibi dönüşüme dayalı teknolojileri stratejik olarak kullanılabilmesini mümkün kılıyor.

 

“Bulut Pazarı Büyümeye Devam Ediyor”

Google Cloud’un güvenli, açık ve akıllı bir kurumsal bulut platformu sunma konusunda küresel bir lider olarak kabul edildiğini belirten Google Cloud  Ülke Müdürü Önder Güler sözlerini şu şekilde sürdürdü: 

 

“Gartner’e göre, kamu bulut hizmetleri pazarının 2022 yılına kadar 360,2 milyar ABD dolarına ulaşması bekleniyor, yani bulut büyümeye devam ediyor. Biz de yatırımlarımıza devam ediyoruz. Google Cloud’un bulut alanında yaptığı yatırımlar 30 milyar dolardan 47 milyar dolara çıktı ve bu alanda sene başından bu yana 130 yeni ürünün kullanıma sunuldu.

 

Google Cloud hizmetlerinin en büyük avantajı her türlü BT kapasitesi açısından dünyanın her yerinde, en verimli çözümleri sunmasıdır. Bulut, verinin her formunu değerlendirmekte, avantajlarını kullanmakta, tüm iş süreçlerine yapay zeka desteğini katmaktadır. Her ölçekten işletmeye Altyapı Modernizasyonu, Uygulama Geliştirme, Veri Yönetimi, Akıllı Analitik ve Verimlilik ve İşbirliği başlıklarında çözümlerimizle destek oluyoruz. Google Cloud; Güvenlik ve Güvenilirlik, Hibrit ve Çoklu Bulut, Açık Kaynak Geliştiricileri için En İyi Platform, ve Yapay Zeka / Makine Öğrenimi (AI/ML) Yetenekleri gibi özellikleriyle pazarda farklı teknolojilerin geliştirilmesinde öncülük ediyor.” dedi. 

 

Google Cloud Day katılımcıları etkinlik kapsamında ayrıca Bulut ve Yapay Zeka’nın bütünleştiği farklı  çözümlerin sergilendiği alanda ve geliştiriciler için oluşturulan ‘Developer Zone’ özel bölümünde birbirinden farklı teknolojileri deneyimleme imkanı buldu.

 

Google Cloud: https://cloud.google.com/

Bilgi Notu – Google Cloud

 

Bulut çözümlerinin iş dünyası için önemi

Günümüzde her ölçekteki işletme için fiziksel alan ve maliyet engellerini kolayca aşarak işlerini tamamen dijitale taşımak ve büyümek bulut çözümleri ile mümkün. En gelişmiş işlemcilere, en sofistike yapay zeka algoritmalarına tüm işletmelerin erişimi mümkün olunca, büyük ve küçük şirketler arasında fırsat eşitliği sağlanmış oluyor.  Ek bir teknik yatırım yapmaya ihtiyaç duymadan iş modellerine bulut çözümlerini entegre etmek işletmelerin kurum içi işbirliği ve iletişimini geliştiriyor. İşletmeler bulut çözümleri ile büyük bir esneklik, verimlilik ve rekabet avantajı kazanıyor. Müşterilere kesintisiz, sürekli hizmet sunabilme yeteneği de bulut teknolojisi sayesinde mümkün hale geliyor. Yapay zeka ve makine öğrenimi teknolojilerin rolü giderek daha fazla önem kazanıyor. Gelişmiş yapay zeka teknolojileri sayesinde uygulamalar daha ilk kullanımdan itibaren bizim ihtiyaçlarımıza göre özelleşiyor, bir sonraki adımda ne isteyeceğimizi tahmin edecek ölçüde akıllanıyor ve bağlama göre tepki verebiliyor.

Google Cloud ve işletmelere sağladığı avantajlar

Şirketlerin ve geliştiricilerin günümüzün son derece rekabetçi yazılım ortamında başarılı olmalarına katkı sağlayacak şekilde tasarlanan Google Cloud platformu, yüksek güvenlikli, yüksek performanslı altyapısı ile, pazardaki en ileri seviyede veri ve analitik çözümlerini bünyesinde barındırıyor. Google geliştirdiği yenilikçi çözümleri tüm dünyanın kullanımına sunarken, işletmeler için de bulut tabanlı bir üretkenlik araçları seti olan GSuite’i mobil ve paylaşımcı çalışma ortamı olarak sunuyor. GSuite sayesinde büyük küçük tüm işletmeler güvenli bir şekilde, diledikleri her yerde ve gerçek zamanlı olarak birlikte çalışma olanağına kavuşuyor.

 

Google çözümleri sayesinde, işletmeler ağ iletişimi, mekan, enerji ve soğutma gibi sorunlarla uğraşmak zorunda kalmadan sanal, ölçeklenebilir bir süper bilgisayara sahip olabiliyor. Google mevcut bulut altyapısıyla mobilite, işbirliği, veri ve analiz imkanlarıyla bir yandan verimliliği artırırken, bir yandan da her ölçekteki kuruluşun sınırsız süper bilgi işlem gücüne erişebilmesini sağlıyor.


Google Cloud platformu, sahip olduğu gelişmiş makine öğrenimi becerileri, yüksek güvenliği, güçlü donanım ve veri merkezlerinin yanı sıra dünyanın en iyi fiber şebeke omurgalarından birini de içeren altyapısı ve veri analizi yetenekleri ile bu alanda açık ara öne çıkıyor

 

Google işletmeler için öncelikle veri analizi ile büyük bir değer yaratıyor. İşletmeler, kendi müşterilerine daha iyi hizmet sunmak için güçlü analitik servisi BigQuery’i tercih ediyor. Google Cloud, mobilite, birlikte çalışma, veri ve analitik hizmetleri sunarak işletmelerin daha etkin şekilde büyümelerine destek oluyor. Google, gelişmiş yapay zeka  yetkinliklerini ve tüm bunları mümkün kılan Google Cloud platformunu müşterilerinin kullanımına sunarak daha önce belirli imkanlara sahip olanların çok yüksek altyapı yatırımlarıyla elde edebileceği avantajlardan her büyüklükteki kurumun kolay, esnek, ihtiyaca göre ölçeklenebilir ve ekonomik şekilde yararlanmasını sağlıyor. 

Google Cloud işlem alanında, müşterilerin güçlü yapay sinir ağları ve geniş algoritma modelleri  oluşturarak her ölçekteki veri setleri üzerinde tahminler geliştirmesine imkan tanıyan bir hizmet olan CloudML Engine ile Cloud DataFlow ve Cloud Datalab  hizmetlerinin gücünü daha da artırarak veriyle uğraşanların doğru modele ulaşma süresini ciddi ölçüde kısaltıyor. Google’ın geliştirdiği önceden eğitilmiş makine öğrenimi modellerine dayanan Cloud ML API’ler herhangi bir geliştiricinin ML destekli bilişsel hizmetlere erişmesini sağlıyor. Bunlar arasında çok çeşitli iş ihtiyaçlarına cevap veren  Translate API, Vision API, Natural Language API, Jobs API, Speech API ve Video Intelligence API’den söz etmek mümkün. Dünyada Google’ın bulut tabanlı yapay zeka çözümlerini kullanan müşteriler arasında Coca Cola, Spotify, Philips, Snapchat, HSBC, Lush ve eBay yer alıyor.

Güvenlik 

Google Cloud platformu, gerek fiziksel gerek yazılımsal açıdan dünyanın en gelişmiş uluslararası veri güvenliği, gizliliği ve yasal uyumluluk standartlarını tam olarak karşılamakla kalmıyor, kendi geliştirdiği özel altyapı ve güvenlik çözümleriyle bunların da ötesine geçiyor. Her biri bir milyarın üzerinde kullanıcıya sahip olan (Google Search, YouTube, Gmail, Maps, Chrome, Play, Android gibi) Google servisleri ve milyonlarca kuruluş bu güçlü altyapı üzerinde güvenle çalışıyor.

 

Google Cloud: https://cloud.google.com/ 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.