Yapay zeka ABD seçimlerine gölge düşürebilir

ChatGPT’nin arkasındaki girişim olan OpenAI’nin CEO’su Salı günü bir Senato panelinde yapay zekanın seçim bütünlüğüne müdahale etmek için kullanılmasının “önemli bir endişe alanı” olduğunu söyledi ve bunun düzenlemeye ihtiyacı olduğunu ekledi.

CEO Sam Altman, seçimler ve yapay zeka hakkında “Bu konuda endişeliyim” dedi ve kurallara ve yönergelere ihtiyaç olduğunu ekledi.

Aylardır irili ufaklı şirketler, giderek daha çok yönlü hale gelen yapay zekayı piyasaya sürmek için yarışıyor, bu uğurda sonsuz veri ve milyarlarca dolar harcıyor. Bazı eleştirmenler teknolojinin, aralarında önyargı ve yanlış bilgilendirmenin de bulunduğu toplumsal zararları artıracağından korkarken, diğerleri yapay zekanın insanlığın sonunu getirebileceği uyarısında bulunuyor.

“Bu cini şişeye koymanın bir yolu yok. Küresel olarak bu patlıyor” diyen Senatör Cory Booker, yapay zekanın en iyi nasıl düzenleneceği konusunda soruları olan pek çok milletvekilinden biri.

Senatör Mazie Hirono, 2024 seçimleri yaklaşırken yanlış bilgilendirme tehlikesine dikkat çekti. “Seçim bağlamında, örneğin, eski Başkan Trump’ın NYPD tarafından tutuklandığı bir resim gördüm ve bu viral oldu” diyerek Altman’a sahte görüntüyü zararlı bulup bulmayacağı konusunda baskı yaptı.

Altman, içerik oluşturucuların bir görüntünün gerçek değil de üretilmiş olduğunu açıkça belirtmeleri gerektiğini söyledi.

Kongre önünde ilk kez konuşan Altman, genel olarak ABD’nin YZ modellerinin geliştirilmesi için lisanslama ve test gerekliliklerini göz önünde bulundurması gerektiğini öne sürdü.

Hangi YZ’nin lisansa tabi olması gerektiği konusunda fikri sorulan Altman, bir kişinin inançlarını ikna edebilen veya manipüle edebilen bir modelin “büyük bir eşik” örneği olacağını söyledi.

Ayrıca şirketlerin, Capitol Hill’de tartışılan bir fikir olan, verilerinin yapay zeka eğitimi için kullanılmasını istemediklerini söyleme hakkına sahip olmaları gerektiğini söyledi. Ancak Altman, kamuya açık web üzerindeki materyalin adil bir oyun olacağını söyledi.

Altman ayrıca reklam fikrine “asla demeyeceğini” ancak abonelik tabanlı bir modeli tercih ettiğini söyledi.

Beyaz Saray, yapay zeka konusunu ele almak üzere Altman’ın da aralarında bulunduğu üst düzey teknoloji CEO’larını bir araya getirdi. ABD’li kanun yapıcılar da aynı şekilde teknolojinin faydalarını ve ulusal güvenliği ilerletirken kötüye kullanımını sınırlamak için harekete geçmeye çalışıyor. Fikir birliği kesin olmaktan uzak.

Reuters’in haberine göre, bir OpenAI çalışanı kısa bir süre önce, Yapay Zeka Güvenliği ve Altyapı Güvenliği Ofisi veya OASIS olarak adlandırılabilecek, yapay zeka için bir ABD lisanslama ajansı kurulmasını önerdi.

OpenAI, Microsoft Corp tarafından desteklenmektedir. Altman ayrıca yapay zeka konusunda küresel işbirliği ve güvenlik uyumluluğu için teşvik çağrısında bulunuyor.

International Business Machines Corp gizlilik ve güven sorumlusu Christina Montgomery, Kongre’yi düzenlemeleri en büyük toplumsal zararı verme potansiyeline sahip alanlara odaklamaya çağırdı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.