XPG Core Reactor 750 inceleme

Dünyanın önde gelen teknoloji üreticilerinden biri olan ve oyuncuların da yakından tanıdığı ADATA, SSD’den RAM’e ve diğer çevre birimlerine kadar bugüne dek pek çok gelişmiş donanıma imza attı ve sunduğu geniş yelpazedeki çözümleriyle büyük kitlelere ulaştı. Bu yazımızda ADATA çatısı altında hayat bulan XPG’nin yeni Power Supply’ı, PSU’su, yani güç kaynağını, XPG Core Reactor 750’yi yakından inceleyeceğiz, öne çıkan özelliklerine yakından bakacağız.

Bir bilgisayar toplarken ya da satın alırken pek çok kişi güç kaynağına gereken öceliği vermez. Oysa bir güçlü bir sistemin hayatta olmasını sağlayan çok önemli bir donanımdan söz ediyoruz. Kötüsü tercih edildiğinde diğer tüm donanımların da tehlikede olduğu bir senaryoyu düşündüğümüzde bir güç kaynağının ne kadar hayati bir önemde olduğunu anlamak sanırız daha kolay.

XPG, bu açıdan işini iyi yapan gelişmiş bir güç kaynağı ile Türkiye’de kullanıcıların karşısında. Bir süredir satışta olan bu gelişmiş ürün, modüler bir PSU olma özelliğine sahip. Bir güç kaynağından beklediğimin ötesinde büyük bir kutuyla geliyor ve kutu içeriği de oldukça zengin.

İlk anda aklınıza gelebilecek pek çok tip kablo ((1×24 pin Mobo, 2x12V 4+4 pin ATX, 6x PCI-E 6+2 pin, 12x SATA 5 pin, 4x Molex 4 pin) kutu içeriğinde mevcut. PSU’nun modüler olması oldukça önemli, bu kompakt yapısı sayesinde de kasanın içinde fazlaca yer işgal etmeden en optimum şekilde bu PSU’dan yararlanabiliyoruz.

ADATA, ürününe fazlasıyla güveniyor. Öyle ki ürün, 10 yıllık garanti ile geliyor. Zaten bir markanın ürününe duyduğu bu özgüven bile satın alma sebebi olabilir. Çünkü satış sonrası destek, satın alma kararında her zaman önemli bir rol oynar.

Ürünü tam güçte değilken, örneğin yüzde 50 yükte çalışırken bile yüzde 90’ı bulan bir verimlilik sunuyor. İçerisinde tamamı Japonya’da imal edilen kapasitörler mevcut ancak bu noktada çok fazla detay da paylaşılmamış.

Ürün istikrarlı ve performansından gayet memnun kaldım. Bir başka önemli noktada gürültü sorunu yaratmaması. 750W güç sağlayan bu özel PSU, akıllı fan kontrolü sayesinde oldukça sessiz çalışıyor ve üzerine binen yük yüzde 50’yi aşmadığı sürece sesini duymanız çok zor. Yani genel kullanımda gürültü problemi kesinlikle yok ve bu noktada rakiplerinden ayrışıyor. Fan kontrolü düşük 3,3 V, 660 dev/dk ± %10 düzeyinde başlarken %50 yükü geçene kadar bu hızda kalıyor; bu da fanın ve güç kaynağı ünitesinin ömrünü uzatıyor.

Tam yük çalıştırdığımızda, yani yüzde 100’e varan bir güç gerektiğinde fan 2000rpm hızında çalışmaya başlıyor. Bu noktada sesi duymak mümkün ama o da rahatsız edici bir seviyeye gelmiyor.

Bu modüler PSU, öyle renkarenk RGB ışıklandırmayla gelmiyor. XPG’nin diğer çözümlerini düşündüğümüzde kasa içinde bu PSU da renklendirilebilirmiş diye içimizden geçmiyor değil, ancak bunun olmaması da elbette bir eksiklik değil, olsa olsa bonus bir özellik olabilirmiş.

XPG’nin yeni standartlarda üretilmiş, küçük ve modüler yapısının yanında 80 Plus Gold sertifikasına sahip 750 Watt güç kaynağı, ana hatlarıyla memnun kaldığım bir ürün oldu. Şu sıra bu tip bir modüler güçlü bir PSU arıyorsanız, uzun yıllar garantisi devam eden XPG ailesinin bu ürününe şans verebilirsiniz.

ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ:

* 80 Plus Gold Belgeli
* Modüler Tasarımı Sayesinde Kompakt
* Akıllı, Düşük Ses Çıkaran Fan Eğrisi
* Üstün Kaliteli %100 Japon Mali Kapasitörler
* Sanayi Sınıfı Koruma
* 10 Yıl Garanti

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.