XLSX Dosyası nedir ve nasıl açılır?

.Xlsx dosya uzantısına sahip bir dosya, Microsoft Excel tarafından oluşturulan bir Microsoft Excel Açık XML Elektronik Tablosu (XLSX) dosyasıdır. Bu biçimi, Apple Numaraları, Google Dokümanlar ve OpenOffice gibi diğer e-tablo uygulamalarında da açabilirsiniz. Belgeyi açmak için kullanılan bir sürü başka dosya içeren sıkıştırılmış bir Zip dosyası olarak depolanırlar.

XLSX Dosyası Nedir?

XLSX dosyaları, verileri düzenlemek, analiz etmek ve depolamak için tabloları kullanan bir elektronik tablo uygulaması olan Microsoft Excel’de kullanılan dosyalardır. Her hücre, matematiksel formüller dahil olmak üzere metin veya sayısal veriler içerebilir.

İlk olarak Office Open XML standardında Microsoft Office 2007 ile sunulan XLSX, Excel’in modern sürümlerini kullanarak bir elektronik tablo oluştururken varsayılan biçimdir. Microsoft bu açık formatı, Açık Ofisten ve Açık Belge Biçiminden (ODF) artan rekabetten kaynakladı. XLXS formatı, daha önce Excel’in kullandığı özel XLS formatının yerini almıştır.

XLSX Dosyasını Nasıl Açarım?

XLSX dosyaları standart hale getirildiğinden, bunları farklı platformlarda birçok uygulamada açabilirsiniz. Microsoft Office 2007 veya daha sonraki bir kopyasına sahip olmadığınız sürece, Windows onları doğal olarak açmasa da , dosyalarınızı açmak için Apache OpenOffice veya LibreOffice gibi bir üçüncü taraf açık kaynaklı uygulama indirebilirsiniz.

Mac kullanıcıları sadece dosyayı çift tıklatarak Apple Numbers uygulamasında açılacaktır.

Office Open XML dosyalarınızı depoda saklamak, açmak ve düzenlemek istiyorsanız, belgenizi Excel Online veya Google E-Tablolar aracılığıyla yükleyerek bunu yapabilirsiniz .

Alternatif olarak, bir Chrome kullanıcısıysanız, tarayıcınız için Dokümanlar, E-Tablolar ve Slaytlar için Office Düzenlemesini (resmi bir Google uzantısı) indirebilirsiniz. Herhangi bir XLSX dosyasını doğrudan yerel sabit diskinizden Google Drive‘ınıza sürükleyip herhangi bir Chrome sekmesine bırakarak yükleyebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.