Windows’ta yan yana veya ters ekran nasıl düzeltilir

Windows masaüstü PC’nizdeki veya dizüstü bilgisayarınızdaki ekran görüntüsü aniden yan ya da baş aşağıdır ve ne yapacağınız konusunda hiçbir fikriniz yoktur. Panik yapmayın! Boynunuzu döndürmenize veya monitörünüzü fiziksel olarak döndürmenize gerek kalmayacak. Bu, düşünebileceğinizden çok daha yaygın bir durumdur ve genellikle yalnızca bir klavye kısayolu veya birkaç fare tıklamasıyla çözülebilir.

Yanlışlıkla yanlış tuşlara bastığınız, bir ekran ayarını yanlış ayarladığınız veya harici bir monitör veya başka bir görüntüleme cihazını bağladığınızdan dolayı bu durumla karşılaşmanızın olası nedendir. Windows 7, 8 ve 10’daki bir yan veya ters ekranın nasıl düzeltileceği aşağıda açıklanmıştır.

Klavye kısayolları
Bazı senaryolarda, ekranınızı döndürmek için aşağıdaki klavye kısayolları kullanılabilir. Bu kısayolların mevcut olup olmadığına bakılmaksızın, sisteminizde hangi ekran kartının yüklü olduğu ve hangi yazılımı yüklediğiniz de dahil olmak üzere çeşitli etkenlere bağlıdır. Ayrıca, özel yapılandırmanızın bu kısayol tuşu kombinasyonlarını sunması da mümkündür, ancak bunlar kullanmadan önce manuel olarak etkinleştirilmeleri gerekir. Öncelikle bu sorunla karşılaşırsanız, oldukça hızlı ve kolay olduğu için kullanışlı bir hale gelebildiğinden, klavyenin yolunu almanızı öneririz.

Ekranınızı döndürmek için en yaygın klavye kısayol kombinasyonları aşağıdaki gibidir:

 • CTRL + ALT + Yukarı Ok
 • CTRL + ALT + Aşağı Ok
 • CTRL + Alt + Sol Ok
 • CTRL + Alt + Sağ Ok . 

  Bu tuşlara aynı anda basmanız herhangi bir etkiye sahip gibi görünmüyorsa, belirli grafik kartınızla kısayol tuşlarının etkinleştirildiğinden emin olmak için aşağıdaki adımları deneyebilirsiniz veya bu sorunu çözmek için aşağıda gösterilen sonraki yönteme geçebilirsiniz.

Kısayol tuşlarını açmak veya kapatmak için:

 1. Masaüstünüzde boş bir alana sağ tıklayın .
 2. Birkaç seçenek içeren bir menü görünmelidir. Kurulumunuza bağlı olarak, Hotkey aktivasyonunu kontrol edebilmeniz için Grafik Ayarları etiketli bir seçenek veya benzer bir şey görebilirsiniz .

Ekran Yönlendirme Ayarları

Klavye kısayol yöntemi sorununuzu çözmediyse, ekran yönünüzü Windows ayarları arabirimiyle değiştirmeniz gerekir.

Windows 10

 1. Masaüstünüzde herhangi bir yere boş bir alana sağ tıklayın .
 2. İçerik menüsü göründüğünde, Ekran Ayarları seçeneğini seçin .
 3. Görüntü ayarlarınız şimdi yeni bir pencerede görünmelidir. Herhangi bir nedenle farenizle sağ tıklayamazsanız, bu arabirime erişmenin başka bir yolu, Windows 10 Cortana’ya veya temel arama çubuğuna aşağıdaki metni girip uygun sonucu seçmektir: ekran ayarları .
 4. Yönlendirme etiketli açılır menüden Yatay seçeneğini seçin .
 5. Ekranınızı anında döndürmek için Uygula düğmesine tıklayın .
 6. Yeni ekran yönelimini korumak veya önceki ekrana dönmek isteyip istemediğinizi soran mavi ve beyaz bir iletişim kutusu görünecektir. Güncellenmiş görünümden memnunsanız, Değişiklikleri kaydet düğmesini tıklayın. Değilse, Geri al’ı seçin veya hiçbir işlem yapmayın ve 15 saniye bekleyin.

Windows 8

 1. Ekranın sol alt köşesinde bulunan Windows düğmesine tıklayın .
 2. Açılır menü belirdiğinde, Kontrol Paneli seçeneğini seçin .
 3. Denetim Masası arayüzü göründüğünde , Görünüm ve Kişiselleştirme bölümünde bulunan Ekran çözünürlüğünü ayarla‘yı tıklayın.
 4. Görüntü ekranınızın görünümünü değiştir şimdi görünmelidir. Tıklayın Oryantasyon açılır menüsünden seçin Yatay seçeneği.
 5. Ardından, bu değişikliği hemen uygulamak için Uygula’yı tıklayın .
 6. Yeni ekran yönünü etkin durumda tutmak isteyip istemediğinizi seçmenizi isteyen iki düğme içeren bir iletişim kutusu görüntülenir. Bunu yapmak için Değişiklikleri kaydet‘i tıklayın . Bir önceki ayara geri dönmek için, istemin süresinin dolması ya da Geri Al düğmesini seçmek için 15 saniye bekleyin .

Windows 7

 1. Ekranın sol alt köşesinde bulunan Windows menü düğmesine tıklayın .
 2. Açılır menü belirdiğinde, Denetim Masası’nı seçin .
 3. Kontrol Paneli arayüzü şimdi görüntülenmelidir. Görünüm ve Kişiselleştirme başlığının altındaki pencerenin sağ tarafında bulunan Ekran çözünürlüğünü ayarla bağlantısını tıklayın .
 4. Aşağıdaki başlık ile yeni bir ekran şimdi görünmelidir: Ekranınızın görünümünü değiştirin. Seç Yatay dan Oryantasyon açılır menüsünden.
 5. Ekranınızın, istendiği gibi dönmesine neden olan Apply (Uygula) düğmesine tıklayın .
 6. Kontrol Paneli arayüzünün üzerine yerleştirilmiş küçük bir Ekran Ayarları iletişim kutusu görünmelidir. Yeni döndürülen ekranı korumak isterseniz, Değişiklikleri Kaydeti seçin . Aksi takdirde, Geri Al düğmesine tıklayın veya değişikliklerin otomatik olarak geri gitmesi için 15 saniye bekleyin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.