Windows’da birden fazla dosya nasıl yeniden adlandırılır

Her şimdi ve sonra her birimiz modern zamanlarda en özenli görevlerden biri ile karşı karşıyayız: Birden fazla dosyayı yeniden adlandırmak.

Basit ve kolay görünse de, en büyük sorun birden fazla dosyayı yeniden adlandırmanız gereken durumlarda ortaya çıkar. Benim durumumda, bu, bir belgede çalışırken ve gerçek bir dosya adı yerine onu kaydetmek için gittiğimde olur, sadece klavyedeki birkaç rasgele harf ve sayıya basıp kaydeder. Bu normalde kaydederken birkaç milisaniyeden tasarruf sağlar, ancak ihtiyacım olan dosyayı bulmaya çalışırken dakikaları harcıyorum.

Bu, görüntüleri bir kameradan veya bir telefondan içe aktarırken bir sorun olabilir ve bunları bulmak için arama fonksiyonunu kullanmanız gerekir. Tüm dosyalar DSC veya IMG ile başlar, örneğin, bir klasörde istiflenmedikçe, onları nerede arayacağınızı asla bilmezsiniz.

Yeniden adlandırma oldukça basit bir süreçtir. Dosyayı seçin, klavyenizde F2 tuşuna basın, yeni ismi yazın ve Enter tuşuna basın. 100+ dosyayı yeniden adlandırmanız gerekmedikçe hızlı bir işlemdir. Bu durumda saatler alacak.

Bugün size dosyalarınızı nasıl daha hızlı yeniden adlandıracağınızı ve birden fazla dosyayı bir seferde nasıl yeniden adlandıracağınızı göstereceğiz.

Dosyaları daha hızlı yeniden adlandırın

Bu işlem, yeniden adlandırmayı amaçladığınız çok sayıda dosyanız olduğunda kullanışlıdır, ancak her birinin farklı bir dosya adı olacaktır.

1.Dosya Gezgini’ni açın ve yeniden adlandırmak istediğiniz dosyaları kaydettiğiniz klasöre gidin.

2.Yeniden adlandırmak istediğiniz dosyaya bir kez tıklayın.

3.Klavyenizde F2 tuşuna basın veya üzerine sağ tıklayın ve “Yeniden Adlandır” seçeneğini seçin.

4.Yeni dosya adını yazın

5.Normalde yaptığınız gibi Enter tuşuna basmak yerine klavyenizdeki Sekme düğmesine basın.

Bu, her dosya için yeniden adlandırma seçeneğinin “yürütülmesi” yerine, klavyenizdeki Sekme düğmesine basmanız ve bir sonraki dosyayı hemen yeniden adlandırabilmenizdir. İkinci dosyayı yeniden adlandırmak istemiyorsanız, yeniden adlandırmak istediğiniz dosyaya ulaşıncaya kadar tekrar Tab düğmesine basın. İşiniz bittiğinde, klavyenizde Enter tuşuna basın.

Birden çok dosyayı yeniden adlandır

Bu işlem, aynı dosya adına sahip olacak birden çok dosyayı yeniden adlandırmayı amaçladığınız zaman içindir. Aynı klasördeki iki dosya aynı dosya adına sahip olamaz, bu nedenle Windows dosya adlarının sonunda otomatik olarak numara ekleyecektir.

1.Dosya Gezgini’ni açın ve yeniden adlandırmak istediğiniz dosyaları kaydettiğiniz klasöre gidin.

2.Yeniden adlandırmak istediğiniz birden fazla dosya seçin

3.Klavyenizdeki F2 düğmesine basın veya sağ tıklayın ve “Yeniden Adlandır” seçeneğini seçin.

4.İstediğiniz yeni dosya adını girin. Not: Sadece bir dosyayı yeniden adlandırdığınızı göreceksiniz, bu seçilen dosyaların taban adıdır. Adı yazdıktan sonra klavyenizdeki Enter tuşuna basın.

Gördüğünüz gibi, dosya adının temeli, yazdığınız ve Windows’un daha sonra sayıları otomatik olarak ekledikten sonra sıralamak daha kolay olabilir. Farklı dosya isimleri altında birden çok dosya grubunu yeniden adlandırmayı düşünüyorsanız, işlemi farklı temel dosya adlarına sahip olduğunuz kadar tekrarlamanız gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevaplar

S: Birden çok dosyayı Windows 7’de aynı anda yeniden adlandırabilir miyim?
C: Evet, bu özellik sadece Windows 10 ile sınırlı değildir ve daha sonra eski sürümlerde de yeniden adlandırabilirsiniz.

S: Birden çok dosyayı yeniden adlandırıyordum ve dosya adında bir yazım hatası yaptım. Her birini ayrı ayrı değiştirmek zorunda mıyım?
C: Hayır. Bununla başa çıkabileceğiniz iki yol var. İlk olarak, klavyenizdeki “CTRL + Z” kombinasyonunu kullanmak, dosya adlarındaki değişikliği geri almak ve daha sonra yeniden adlandırmak olacaktır. Ya da bir yazım hatası olan bir dosya adına sahip olan dosyaları yeniden seçebilir ve toplu olarak yeniden adlandırabilirsiniz.

S: Klasörleri yeniden adlandırmak için bu işlemi kullanabilir miyim?
C: Evet, süreç dosyalarda olduğu gibi aynıdır.