Windows 10’da Olay Günlüğü nasıl temizlenir

Windows 10, çeşitli hata türleriyle şimdi ve tekrar hareket etmekle bilinir. Şimdi, hataları daha iyi anlamak isteyebilirsiniz ve Etkinlik Günlüğünün devreye girdiği yer burasıdır. Olay Günlüğü dosyaları, görüntüleme için geçmiş hatalarla ilgili tüm bilgileri temel olarak saklar ve bu harikadır. Sorun şu ki, Etkinlik Günlüğü zaman zaman depoladığı tüm bilgileri otomatik olarak kaldırmaz ve bu da bilgisayarınızın performansı için bir sorun olabilir.

Bunu düzeltmek için, kullanıcılar Etkinlik Günlüğünü el ile temizlemeli, nasıl olduğunu biliyor musunuz? Çoğu bilgisayar kullanıcısının bunu nasıl yapacağına dair hiçbir fikri yoktur. Endişelenmeyin, tüm süreç boyunca size yardımcı olacağız, ve işimiz bittiğinde, bir usta olacaksınız.

Windows’da Olay Günlüğü nasıl temizlenir

Bu gönderi, Olay Günlüğü dosyalarını Olay Görüntüleyicisi Kullanıcı Arayüzü veya Komut Satırı aracılığıyla nasıl temizleyeceğinizi gösterir. Bu öğreticide belirtilen adımları izleyerek Windows veya Sunucunuzdan da tüm veya seçilen günlük dosyalarını silebilirsiniz.

1] Olay Görüntüleyiciyi kullanarak Olay Günlüğünü silin

Başlat düğmesine tıklayın ve Olay Görüntüleyicisi yazın . Simgeyi gördüğünüzde, üzerine sağ tıklayın ve Etkinlik Görüntüleyiciyi başlatmak için Yönetici Olarak Çalıştır’ı seçin. Son olarak, sol bölmedeki klasörleri çift tıklatın, silmek istediğiniz olayları sağ tıklatın ve ardından Günlüğü Temizle’yi seçin. Bu, bu bölüm için tüm günlük dosyalarını kaydeder. Ayrıca bir günlük dosyası seçebilir ve sağ taraftaki panelde gördüğünüz Günlüğü Temizle’ye tıklayabilirsiniz.

2] Komut İstemi’ni kullanarak seçili Olay günlüklerini temizle

Şahsen, Komut İstemi’ni normal bir şeyler yapmak yerine kullanmayı tercih ederim. Bu durumda, diğer seçeneğe dokunmadan önce Komut İstemi’ni kullanarak Olay Günlüğünü nasıl temizleyeceğimiz hakkında konuşacağız.

Başlat düğmesine tıklayın, ardından “ cmd.exe ” yazın ve oradan CMD simgesini göreceksiniz. Simgeye sağ tıklayın ve Komut İstemi’ni başlatmak için Yönetici Olarak Çalıştır’ı seçin.

Bir sonraki adım daha sonra yeni açılan Komut İstemi penceresine “ wevtutil el ” yazıp bunu tırnak işaretleri olmadan yaptığınızdan emin olmaktır. Klavyenizdeki Enter tuşuna basın ve bir an tüm hata kayıtlarının bir listesini görmelisiniz.

Son olarak, kaldırmak istediğiniz günlüğün adını wevtutil cl + yazın. Bu seçenek, sadece istemediğinizi temizlemenizi sağlar, böylece her şeyi aynı anda temizlemek için beklemeyin.

3] CMD kullanarak Olay Günlüğü dosyalarını kaldırın

Her şeyi temizlemek için Not Defteri yazılımını başlatın ve aşağıdaki bilgileri kopyalayıp yapıştırın:

@echo off
FOR /F “tokens=1,2*” %%V IN (‘bcdedit’) DO SET adminTest=%%V
IF (%adminTest%)==(Access) goto noAdmin
for /F “tokens=*” %%G in (‘wevtutil.exe el’) DO (call :do_clear “%%G”)
echo.
echo Event Logs have been cleared!
goto theEnd
:do_clear
echo clearing %1
wevtutil.exe cl %1
goto :eof
:noAdmin

Verileri bir .CMD dosyası olarak kaydettiğinizden emin olun, ardından, kaydedilen dosyaya sağ tıklayın ve Yönetici Olarak Çalıştır’ı seçin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.