Windows 10’da Bluetooth nasıl açılır ve kullanılır?

Bugünlerde çoğu mobil cihaz Bluetooth ile geliyor. Makul bir modern Windows 10 dizüstü bilgisayarınız varsa, Bluetooth özelliğine sahiptir. Bir masaüstü PC’niz varsa, Bluetooth olabilir veya olmayabilir, ancak isterseniz her zaman ekleyebilirsiniz . Sisteminizde Bluetooth’a erişiminiz olduğunu varsayalım, bunu nasıl açacağınızı ve ayarlamayı nasıl sağlayacağınızı bur yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Windows 10’da Bluetooth’u Etkinleştirme

Bir aygıtı bilgisayarınıza bağlamak için, Bluetooth‘un etkinleştirildiğinden emin olmanız gerekir. Bunu yapmak için, Ayarlar uygulamanızı Win + I’ye basarak açın ve ardından “Cihazlar” kategorisine tıklayın.

 

Cihazlar sayfasında, soldaki “Bluetooth ve Diğer Cihazlar” sekmesini seçin. Sağ tarafta, Bluetooth’un “Açık” olduğundan emin olun.

 

Alternatif olarak, Bildirim Merkezini açarak (Win + A‘ya basabilir veya sistem tepsisindeki Eylem Merkezi simgesini tıklatarak) Bluetooth’u açıp kapatabilirsiniz. Buradan Bluetooth’u Hızlı Eylemler panelinden etkinleştirebilirsiniz. Bluetooth simgesinin yerleşimi, şeylerin nasıl yapılandırıldığına bağlı olarak sistemden sisteme değişebilir .

 

 

Windows 10 Bluetooth Cihazını Eşleştirme

Artık Bluetooth açık, devam edin ve eşleştirmek ve Eşleştirme Modu veya Keşif Modu’na koymak istediğiniz cihazı açın.

Bilgisayarınızda, cihaz Ayarlar penceresindeki diğer cihazların listesinde görünmelidir. Cihazı tıklayın ve “Bağlan” butonuna tıklayın.

Bağladığınız cihazın türüne bağlı olarak, cihazı eşleştirmek isteyip istemediğinizi soran iki onaylama penceresinde bir onay penceresi açılabilir. Burada telefonumu PC’ime bağladım ve bu pencere açıldı, herhangi birinin bilgisayarınıza bağlanması engellendi. PIN’in aynı olduğunu doğrulayın ve ardından “Evet” düğmesine tıklayın.

Otomatik Olarak Gösterilmeyen Bir Aygıtı Eşleştirme

Bazı nedenlerden dolayı cihazınız aşağıda görünmüyorsa, Ayarlar penceresinin en üstünde bulunan “Bluetooth veya Diğer Aygıt Ekle” düğmesine tıklayın.

Ardından, ne tür bir cihaz bağlamak istediğinizi seçin.

Kullanılabilir cihazlar listesinden, bağlanmak istediğinizi seçin.

Windows 10’da Bluetooth ile Dosya Gönderip Alma

Artık cihazınız PC’nize bağlı olduğundan, kurduğunuz kablosuz bağlantıyı kullanmaya başlayabilirsiniz. Çoğunlukla, bu otomatik olmalıdır. Örneğin, bir çift Bluetooth kulaklık bağladıysanız, Windows bunları hemen bir oynatma cihazı olarak tanımalıdır.

Dosya gönderip alabilen bir telefonu veya cihazı bağladıysanız, Bluetooth ayarları sayfasından Bluetooth Dosya Aktarımı işlevini başlatabilirsiniz. Aşağı kaydırın ve “Bluetooth ile dosya gönderme veya alma” bağlantısını tıklayın

Bluetooth Dosya Aktarımı penceresinde, dosya göndermek veya almak isteyip istemediğinizi seçin ve ardından komut istemlerini izleyin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.