Windows 10 nasıl sıfırlanır? Windows 10 resetleme resimli anlatım

Windows 10 , dosyaların aniden kaybolmasından güncellemeleri yükleme sorunlarına kadar her türlü soruna eğilimlidir. Bilgisayarınız gerektiği gibi çalışmıyorsa, size garip hatalar veriyor veya yavaş çalışıyorsa, muhtemelen sıfırlama zamanı gelmiştir.

Yeni bir cihaza yükseltme yapıyorsanız ve eski cihazınızı satmak istiyorsanız Windows 10 dizüstü bilgisayarınızı sıfırlamak da isteyebilirsiniz. Elbette, bir yabancıya hassas bilgiler ve kişisel belgelerle dolu bir dizüstü bilgisayar vermek istemezsiniz. Bu nedenle teknoloji için para alışverişi yapmadan önce Windows 10 dizüstü bilgisayarınızı yeniden biçimlendirdiğinizden emin olun.

Bilgisayarınızı sıfırlamak, sinir bozucu arka plan programlarını temizleyebilir ve bilgisayarınızın sabit sürücüsünü gereksiz dosyalardan kurtarabilir. İşletim sistemi, Windows 10 bilgisayarınızı daha önceki bir duruma sıfırlamanızı sağlayan bir dizi seçenek sunar.

Ayarlar menüsünü kullanarak Windows 10’da PC’nizi nasıl sıfırlayacağınız aşağıda açıklanmıştır. Ayarlar’a erişemiyorsanız, oturum açma ekranından Windows 10’u biçimlendirme hakkındaki talimatlara ilerleyin. (Sayfanın sonunda)

Windows 10 Bilgisayarınızı Sıfırlama

1. Ayarlar‘a gidin. Başlat menüsündeki dişli çark simgesini tıklayarak oraya ulaşabilirsiniz.

2. “Güncelleştirme ve güvenlik” i seçin

3. Sol bölmedeki Kurtarma‘yı tıklatın.

4. Windows size üç ana seçenek sunar: Bu bilgisayarı sıfırla, Önceki bir sürüme geri dönün ve Gelişmiş başlangıç. Bu bilgisayarı sıfırla en iyi seçenektir.

Gelişmiş başlangıç, kurtarma USB sürücüsünü veya diskini önyüklemenizi sağlar ve işletim sisteminin önceki bir sürümüne geri dönmek isteyen Windows Insider’lar için önceki bir yapıya geri yükler.

5. Bu bilgisayarı sıfırla altında Başlayın‘ı tıklatın .

6. Veri dosyalarınızı sağlam tutmak isteyip istemediğinize bağlı olarak “Dosyalarımı koru” veya “Her şeyi kaldır “ı tıklayın. Her şeyi kaldırı seçtiğinizde: Tüm dosyalarınızı, fotoğraflarınız ve programlarınız silinir. Her iki durumda da, tüm ayarlarınız varsayılanlarına geri döner ve uygulamalar kaldırılır

7. Önceki adımda “Her şeyi kaldır” ı seçtiyseniz , Yalnızca dosyalarımı kaldır veya Dosyaları kaldır‘ı seçin ve sürücüyü temizleyin .

Sürücünün temizlenmesi çok daha uzun sürer, ancak bilgisayarı elden çıkarıyorsanız, bir sonraki kişinin silinen dosyalarınızı kurtaramayacağından emin olursunuz. Bilgisayarı elden çıkarmıyorsanız, “Yalnızca dosyalarımı kaldır” ı seçin.

8. Windows, işletim sisteminin önceki bir sürümüne geri dönemeyeceğiniz konusunda sizi uyarırsa İleri‘yi tıklatın .

9. Gelen ekranda Sıfırla‘yı tıklatın . Windows yeniden başlatılacak ve kendini sıfırlaması birkaç dakika sürecektir.

10. İstendiğinde Devam‘ı tıklatın .

Oturum açma ekranından Windows 10 nasıl yeniden biçimlendirilir

Dizüstü bilgisayarınız çalışıyorsa ve ayarlar menüsüne erişemiyorsanız, oturum açma ekranından bilgisayarınızı sıfırlamayı deneyebilirsiniz.

  • Klavyenizdeki Windows logo tuşuna ve L tuşuna basın. Bu sizi Windows 10 oturum açma ekranına götürür. Giriş yapmayın.
  • Bunun yerine, Güç düğmesini> Bilgisayarı yeniden başlat‘ı tıklarken Shift tuşunu basılı tutarak bilgisayarınızı sıfırlayabilirsiniz. ekranın sağ alt köşesinde.
  • Bilgisayarınız Windows Kurtarma Ortamı (WinRE) ortamında yeniden başlatılır.
  • Seçenek ekranından, Sorun Giderme> Bu PC’yi Sıfırla‘yı seçin. Buradan, yukarıda listelenen seçenekler arasından seçim yapın.

Dizüstü bilgisayarınızı satmayı veya vermeyi planlıyorsanız, bir sonraki sahibin dosyalarınıza erişemeyeceğini düşünerek bu işlemleri rahatlık içinde yapabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.