Windows 10 gizlilik ayarları hakkında bilmeniz gereken her şey

Microsoft’un yeni Windows 10 sistemi eskisinden daha fazla kişiselleştirme sunuyor, ancak aynı zamanda kişilerden ve randevulardan fiziksel konumlarına ve hatta Wi-Fi şifrelerine kadar insanların PC’lerde alışık olabileceğinden daha fazla veri topluyor.

Bilgiler, Microsoft’un sesle etkinleştirilen dijital asistanı Cortana ve bir kullanıcının beğenilerini ve alışkanlıklarını hatırlayarak yardımcı olmaya çalışan diğer yeni özellikler tarafından kullanılır. Apple ve Google, son yıllarda akıllı telefonlar için benzer hizmetler geliştirdi. Microsoft’un yeni özellikleri, insanların gün boyunca birden çok cihaz kullandığı bir dünyada Windows’u daha alakalı hale getirme stratejisinin büyük bir bölümünü oluşturuyor.

Bu özelliklerin çoğu, Windows 10’u “Hızla başlayın” seçeneğiyle kurduğunuzda açılır. Ancak ayarlarda kontrolü geri alabilir ve özellikleri devre dışı bırakabilirsiniz. İşte bazı örnekler:

WI-FI WORRIES

Wi-Fi Sense adlı bir özellik, kullanıcıların ve arkadaşlarının yeni Wi-Fi ağlarına bağlanmasını kolaylaştırmayı vaat ediyor. Windows 10 bilgisayarlarının bilinen ağlarda otomatik olarak oturum açmasını sağlar, böylece arkadaşlarınızın ziyaret ettiklerinde parola sormaları gerekmez.

Bazı ilk raporlara rağmen, Wi-Fi Sense şifrenizi tüm arkadaşlarınıza teslim etmez. Bunun yerine şifrenizi çevrimiçi olarak şifrelenmiş bir biçimde saklar. Daha sonra bu şifrelenmiş kodu arkadaşınızın Windows 10 cihazına sağlar, böylece ağınızda otomatik olarak oturum açabilir. Arkadaşlarınız parolayı asla görmez ve Microsoft, arkadaşlarınızın ağdaki diğer bilgisayarlara veya dosyalara erişemeyeceğini söyler.

Öyle olsa bile, eleştirmenler, hangi arkadaşlarla paylaşacağınızı seçemeyeceğiniz için özelliğin çok özgürce paylaşıldığını söylüyor – yalnızca Facebook, Outlook.com veya Skype’taki tam arkadaş veya kişi listenizle. Bunu devre dışı bırakmak için, Windows 10’da “Ayarlar” menüsünü açın, “Ağ ve İnternet” i seçin ve “Wi-Fi Ayarlarını Yönet” seçeneğini tıklayın. Paylaşmak istemediğiniz grupların işaretini kaldırabilirsiniz. İlk kez oturum açtığınızda belirli bir ağa erişimi paylaşmamayı da seçebilirsiniz; “Ağı kişilerimle paylaş” seçeneğinin yanındaki kutunun işaretini kaldırmanız yeterlidir.

Ancak, arkadaşlarınıza parolanızı vererek ağınızda manuel olarak oturum açmalarına izin verirseniz, parolayı Wi-Fi Sense aracılığıyla arkadaşlarıyla paylaşabileceklerini unutmayın. Wi-Fi ağınızın adını alt çizgiyi ve ardından şu karakterleri içerecek şekilde değiştirerek Wi-Fi Sense’i tamamen engellememelerini veya tamamen engellememelerini isteyebilirsiniz: optout.

CORTANA SİZİ TANIYOR

Birçok kişi akıllı telefonlarda ve tabletlerde Apple’ın Siri’si veya “OK Google” gibi sesle etkinleştirilen hizmetlere alışkındır. Windows 10, Microsoft’un dijital asistanı Cortana’yı masaüstü ve dizüstü bilgisayarlara getiriyor. Cortana soruları yanıtlayabilir, randevuları size hatırlatabilir ve hatta yakındaki restoranları önerebilir. Ancak bunu yapmak için Cortana, Web’de gezinmeniz, arama sorgularınız ve konumunuzla ilgili bilgilerin yanı sıra mesajlarınız, kişileriniz ve takviminizdeki bazı ayrıntıları yükler ve kaydeder.

Microsoft, reklamları hedeflemek için Cortana kişiselleştirmesini kullanmadığını söylüyor. E-postalarınızı, sohbetlerinizi veya kişisel dosyalarınızı reklam için kullanmaz. Ancak reklamları, Edge tarayıcısıyla ziyaret edilen web sitelerine ve Cortana aracılığıyla yapılan sorgular da dahil olmak üzere Bing arama motorunda yapılan sorgulara göre uyarlar. (Google’ın tarayıcısı ve arama motoru da bunu yapar.)

Cortana’nın hakkınızda bildiklerini gözden geçirebilirsiniz: Ekranınızın sol alt kısmındaki arama alanına tıklayın, ardından “Defter” simgesine tıklayın ve tek tek öğeleri düzenlemek veya silmek için “Hakkımda” öğesini seçin. Cortana’yı kapatmak istiyorsanız, “Not Defteri” ni açın, “Ayarlar” a tıklayın ve Cortana’yı “Kapalı” konumuna getirin. Bu, cihazda depolanan bilgileri temizler, ancak Microsoft sunucularına yüklenen verileri temizleyemez. Buna ulaşmak için, “Not Defteri” ni açın, “Ayarlar” ı seçin ve “Cortana’nın bulutta benim hakkımda bildiklerini yönet” seçeneğini tıklayın.

DAHA FAZLA GİZLİLİK AYARLARI

Gizlilikle ilgili endişeleri olan herkes, Windows 10 “Ayarlar” menüsünün “Gizlilik” bölümüne göz atmalıdır. Bu, Cortana’nın “Ayarlar” menüsünden farklıdır. Ekranınızın sol alt kısmındaki Windows simgesine tıklayarak bulabilirsiniz.

Windows 10, her bir cihazdaki her kullanıcıya benzersiz bir “reklam kimliği” atar ve bu, uygulama geliştiricilerinin her bir kişinin cihazı ve uygulamaları nasıl kullandığını izlemesine olanak tanır. Bu sizi rahatsız ediyorsa, “Ayarlar” a gidip “Gizlilik” bölümünü açarak kapatmak için düğmeyi bulacaksınız. Zaten başka bir bölümdeyseniz, sol üstteki geri okuna basmanız gerekebilir. Reklam kimliğini kapatmak için sol taraftaki sütunda “Genel” i tıklayın. Yine de reklamlar alabilirsiniz, ancak bunlar size göre uyarlanmayacaktır.

Benzer şekilde, konum izlemeyi kapatmak veya dizüstü bilgisayarınız, tabletiniz veya Windows telefonunuzla seyahat ettiğiniz yerlerin geçmişini temizlemek için “Gizlilik” i açın ve “Konum” u tıklayın.

“Gizlilik” altındaki başka bir başlık, zararsız “Diğer cihazlar” başlığına sahiptir. “Cihazlarla senkronizasyon” özelliğini burada kapatabilirsiniz. Bu özellik, cihazınızdaki uygulamaların, siz yakınlarda yürürken size reklam gönderen mağaza izleme işaretçileri gibi şeylerle bilgi paylaşmasına olanak tanır. Ürpertici geliyorsa, kapatın.

Bazı eleştirmenler, Microsoft’un Windows 10’un kullanıcı bilgilerini toplama yolları konusunda daha açık davranmadığından şikayet ediyor. Ancak bunların çoğunu “Ayarlar” menüsünün köşelerinde ve çatlaklarında gezinerek bulabilirsiniz. Bu, herhangi bir yeni yazılım programı veya İnternet hizmeti için yapılacak iyi bir şeydir. Ayarların konfor seviyenize uyduğundan emin olmak için zaman zaman oraya geri dönmek de iyidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.