WhatsApp’ta güvende kalmanın 6 kolay yolu

WhatsApp, bugünlerde anlık mesajlar, aramalar ve hatta görüntülü görüşmeler için süper kullanışlı bir platformdur. Kişileri tek bir platformdan arayabilmeniz, mesaj gönderebilmeniz ve görüntülü görüşme yapabilmeniz, işleri bizim için çok kolaylaştırıyor.

Ayrıca, WhatsApp’ın aramaları ve sohbetleri uçtan uca şifrelenmiş olduğundan, mesajlarınızı veya aramalarınızı engelleyen biri için endişelenmenize gerek yok – Facebook ve WhatsApp bile (aklınızdan çıkarsa, Facebook WhatsApp’ın sahibidir).

Bununla birlikte, mesajlarınız ve aramalarınız güvende olsa da, platformdaki insanları dolandıran, manipüle eden ve taciz eden birkaç kötü unsur vardır.

Bu gibi insanlardan korunmak için, işte izleyebileceğiniz bazı basit adımlar:

  1. Profil resminizi yalnızca kişilerinizin görebildiğinden emin olun

WhatsApp, profil resminizi kişilerinizde olmayanlardan gizleme seçeneği sunar. “Ayarlar” a gidin, “Hesap” ı ve ardından “Gizlilik” i tıklayın. Burada ‘Profil fotoğrafını’ göreceksiniz. WhatsApp, profil fotoğrafınızı kimlerin görebileceğini değiştirmenize olanak tanır ve arasından seçim yapabilirsiniz – Herkes, Hiçkimse ve Kişilerim.

Güvende olmak için Kimseyi veya Kişilerim’i seçmek daha iyidir.

  1. ‘Sohbet etmeyeceğinizi’ bildiğiniz kişileri engelleyin

Telefon rehberinize WhatsApp’ta da konuşmak istemediğiniz birçok numara kaydetmeniz gerekebilir. Tıpkı aradığınız ve bir şeyler sipariş ettiğiniz yerel bir mağaza gibi veya bir kez konumla ilgili yardıma ihtiyaç duyan bir teslimat / kurye servis acentesi ve bunun için onları kişi listenize eklemeniz gerekiyordu.

WhatsApp’ta bir kişiyi seçmek ve engellemek, kişiyi kişi listesinde bulup kişilerini silmekten daha kolaydır. Bu aynı zamanda gereksiz yere size mesaj göndermelerini de engelleyecektir.

  1. WhatsApp’ta bilinmeyen kişilerden gelen görüntülü aramaları veya sesli aramaları kabul etmeyin

Elbette, çağrı geldiğinde numarayı görebilirsiniz, ancak tanımadıkça açmayın. Veya kişiden sizi aramasını istediğinizi bilmiyorsanız. Bu özellikle görüntülü aramalar için önemlidir çünkü aramayı cevapladığınız anda ön kameranın açılmasını durdurmanın bir yolu yoktur.

Garip bir numaradan video araması almanız gerekiyorsa, ön kamerayı manuel olarak kapatın, böylece diğer taraftaki kişi siz izin verene kadar sizi göremez.

  1. Tanımadığınız öneklerle başlayan numaralardan aramaları veya mesajları cevaplamayın

Hindistan’ın ülke kodu +91’dir, bu nedenle sizi ararlarsa veya mesaj gönderirlerse yerel numaraları tanıyabilirsiniz. Ancak aniden çok garip bir kod görürseniz, güvende olmak için mesajı / çağrıyı görmezden gelin.

Çoğu zaman dolandırıcılar, numaralarını insanları kandırmak için uluslararası aramalar gibi görünecek şekilde gizler. Yurt dışında yaşayan arkadaşlarınız / akrabalarınız varsa, kaydedebilmeniz için size hangi numaradan arayacaklarını söylemelerini sağlayın.

  1. Kim olduklarından kesinlikle emin olmadığınız sürece, banka bilgilerini, OTP’yi veya şifreleri WhatsApp’ta kimseyle paylaşmayın.

Dolandırıcılar ve bilgisayar korsanları, bir tanıdık gibi görünerek ve hesaplarından çıkış yaptıkları için yardım istiyormuş gibi yaparak WhatsApp hesaplarına girmeyi veya ele geçirmeyi başardılar. WhatsApp hesabınızda iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) etkinleştirildiyse, başka bir cihazdan hesabınıza giriş yapmaya çalışan biri varsa, kayıtlı numaranıza OTP içeren bir SMS alacaksınız.

Kendiniz yeni bir oturum açmayı tetiklemediğiniz sürece bu OTP’yi kimseyle paylaşmayın. Ayrıca, banka bilgileri veya kredi kartı bilgileri gibi hassas bilgileri WhatsApp’ta kimseyle paylaşmayın. Ayrıca, size ait olmayan dizüstü bilgisayarlarda / kişisel bilgisayarlarda WhatsApp’ı Web’de kullanmayın.

  1. İki faktörlü kimlik doğrulamayı (2FA) etkinleştirin

Bu özellik, WhatsApp hesabınızda çift kilit ayarlamanızı sağlar. İlk seviyede, WhatsApp hesabınızı uygulamanın kendisine bir kod kilidi veya yüz kilidi veya parmak izi kilidi koyarak koruyabilirsiniz, böylece sizden başka kimse onu açamaz. Daha sonra ikinci seviye, kayıtlı bir numaranın eklenmesidir.

İkincisi ile, ana cihazınızı her değiştirdiğinizde ve WhatsApp hesabınızı yeni bir cihaza kurmanız gerektiğinde, uygulama kayıtlı numaranıza bir OTP gönderecektir. Eski telefonun bağlantısını kesmek ve uygulamayı yeni cihazda kurmak için bu OTP’yi beslemeniz gerekir.

Bunu kendiniz tetiklemediyseniz ve aniden bir OTP alırsanız, dikkate almayın ve kimseyle paylaşmayın. Bu OTP’yi isteyen kişiyi hemen engelleyin.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.