WhatsApp ve Telegram kamu kurumlarında yasaklandı

Dünyanın önde gelen mesajlaşma yazılımlarından WhatsApp ve Telegram uygulamalarının kullanımı güvenlik gerekçesiyle kamu kurumlarında yasaklanıyor. Bu uygulamalar yerine kamu kurumlarında çalışanlar yerli ve milli uygulamaları kullanmak durumunda olacak.

Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi yayınlandı ve bu kapsamda kamu kurumlarında çalışanları yakından ilgilendiren önemli değişikliklere imza atıldı. BUna göre WhatsApp dahil yabancı kaynaklı hiçbir mesajlaşma uygulaması artık kamu kurumlarında kullanılamayacak.

Rehberde, WhatsApp ve Telegram gibi yabancı mesajlaşma uygulamaları yerine yerli mesajlaşma uygulamalarının kullanılması zorunluluk haline getirildi. Kamu personeli özel hayatında bu uygulamaları kullanmaya devam edebilecek. Ancak kurumsal işlemlerde yerli uygulamaları tercih etmek zorunda kalacak.

Konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:

”Kurumun kendine ait bir haberleşme uygulaması yoksa mesajlaşma amacıyla sunucuları yurt içinde bulunan yerli ve milli uygulamalar tercih edilmelidir. Mevzuatta kodlu veya kriptolu haberleşmeye yetkilendirilmiş kurumlar tarafından geliştirilen yerli mobil uygulamalar hariç olmak üzere mobil uygulamalar üzerinden gizlilik dereceli veri paylaşımı ve haberleşme yapılmamalıdır.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.