Whatsapp nereden para kazanıyor? Whatsapp neden ücretsiz

Whatsapp neden ücretsiz sorusu, milyonları aşan kullanıcı indirme sayısıyla dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması haline gelen Whatsapp hakkında pek çok vatandaş tarafından araştırılıyor. 2009 yılında kullanıcılarla buluşturulan uygulama bir yıllık ücretsiz kullanımın ardından çok cüzi bir miktara yıllık yenileme imkânı sunuyordu. 2014 yılında 19 milyar dolar karşılığında Facebook’a satılınca tamamen ücretsiz olarak kullanılmaya başlandı. Peki, Whatsapp nereden para kazanıyor? Whatsapp nasıl para kazanıyor? Whatsapp neden ücretsiz? İşte, detaylı bilgiler…

Dünya üzerinde yaklaşık 1,5 milyar insanın kullandığı tahmin edilen uygulama Whatsapp, artık hayatımızın vazgeçilmezi haline geldi. 2009 yılında eski iki Yahoo çalışanı tarafından geliştirilen uygulama giderek popülerliğini arttırarak 2014 yılında Mark Zuckerberg tarafından Facebook şirketine dâhil edildi. Bu tarihten itibaren hiçbir şekilde kullanıcılara reklam dahi göstermeden ücretsiz şekilde sunan Zuckerberg, yaptığı açıklamalarda WhatsApp’ın nasıl para kazanacağı ve hazırladıkları projenin nasıl olacağına dair bilgiler verdi? Peki, Whatsapp nereden para kazanıyor? Whatsapp neden ücretsiz? Whatsapp ücretli olacak mı? İşte, son gelişmeler…

WHATSAPP NEREDEN PARA KAZANIYOR? WHATSAPP NEDEN ÜCRETSİZ

2014 yılından itibaren Facebook tarafından altyapısı geliştirilen ve kullanıcılara sunulan ve dünyada en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp 1.5 milyar aktif kullanıcısı bulunuyor. Birçok kişi ücretsiz olarak nasıl bu kadar yıl daha devam edeceğini ya da ettiğini merak ediyor. Peki, Whatsapp nereden para kazanıyor?

WhatsApp, doğrudan bir para kazanma temelli bir uygulama olmasa da dolaylı yoldan ciddi miktarlarda para kazanıyor. Facebook, gelirinin çok büyük bir kısmını reklamlardan kazanıyor. Doğru ve kullanıcı odaklı reklamlar; Facebook’un daha iyi bir hizmet sağlamasına olanak tanıyor. WhatsApp konuşmalarımız, sesler, konumlar, telefon modelleri vb datalar ( veriler ) Facebook tarafından kullanılıyor. Bu da Facebook’un daha fazla kişiye doğru şekilde ulaşmasını sağlıyor. Whatsapp’ın Facebook tarafından satın alınmasının en temel nedeni ise, Facebook’un olası bir rakibe dataları kaptırmak istememesi.

WHATSAPP PAY ÖDEME SİSTEMİ GELİYOR!

Ayrıca bu senenin başlarında Mark Zuckerberg yaptığı açıklamayla WhatsApp Pay ödeme sistemi olarak yeni bir sistem üzerinde çalıştıklarını belirtti. WhatsApp üzerinden para transferinin fotoğraf göndermek kadar kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamak için çalıştıklarını ifade eden Zuckerberg . Ayrıca WhatsApp’ta çeşitli şirketlerin ürünlerini içeren vitrinler oluşturulmasını sağlayan ve kullanıcıların mesajlaşma uygulamasını kullanarak bu vitrinlerde yer alan markalara ait ürünleri satın alabilecekleri bir satış platformunu entegrasyonunu sağlamak istediklerini belirtti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.