VoLTE nedir? Turkcell VoLTE ne anlama geliyor?

Telefonların tepesinde yazan VoLTE ifadesi ne anlama geliyor? Turkcell hattı olanlar bu ifadeyi neden görüyor? Özellikle de 4.5G ile birlikte internet hızının iyice artmasıyla birlikte VoLTE kavramı iyiden iyiye hayatımıza girdi. Peki VoLTE nedir? Turkcell VoLTE ne anlama geliyor?

VoLTE, Enriched Voiced over LTE’nin kısaltmasıdır. Diğer bir deyişle 4G’nin biraz daha zenginleştirilmiş ve iyileştirilmiş sürümü de denilebilir. VoLTE sayesinde 4.5G’nin sunduğu özelliklerin telefon görüşmeleri ile birleşmesi söz konusu. Yani VoLTE, daha berrak ses kalitesi anlamına geliyor. Özellikle son yıllarda iyice artan internet aramaları (örneğin WhatsApp araması) VoLTE kavramının önemini daha da artırıyor ve VoLTE, ses kalitesinin çok daha iyi bir hale gelmesini sağlıyor. Yani VoLTE sayesinde, WhatsApp’taki berrak ses kalitesi, normal telefon görüşmelerine taşınmış oluyor.

Telefon görüşmelerine ek olarak yapılan video konferanslar da VoLTE sayesinde seviye atlıyor. VoLTE, ses ve verinin aynı anda kullanılmasını sağlayan bir teknoloji. Peki bu ne demek? Telefon araması yaptığınızda internetinizin kesildiğini fark etmişsinizdir. Bu durum, VoLTE ile birlikte tarih olmuş durumda. Çünkü telefon görüşmesi yaparken hattınız aynı anda veri aktarımı da yapabiliyor ve internetiniz böylece kopmuyor.

VoLTE teknolojisinin sunduğu bir diğer avantaj ise telefon araması yaptığınızda karşınızdaki kişinin telefonu oldukça hızlı çalıyor ve 7-10 saniye gibi uzun süreler beklemek zorunda kalmıyorsunuz. Yani VoLTE ile birlikte sesli aramaların süresi neredeyse 1 saniyeye düşüyor. Gerçekten müthiş!

VoLTE teknolojisini kullanabilmek için telefonunuzun öncelikle LTE desteğine sahip olması gerekiyor. Ancak tek şart bu değil. Aynı zamanda bağlı olduğunuz telefon operatörünüzün de VoLTE teknolojisini sizin için aktif hale getirmesi bir diğer adım. Zaten kullanıcılar diledikleri zaman VoLTE ayarını kapatabiliyor. Yani kullanımı zorunlu değil.Örneğin iPhone’lar üzerinde Ses ve Veri ayarına girerek VoLTE ayarını açıp kapatabilirsiniz.

Turkcell VoLTE ne anlama geliyor?

VoLTE kavramının artık ne anlama geldiğini biliyoruz. Turkcell hatlarda gördüğünüz VoLTE de bu ayarın açık olduğunu gösteriyor. Yani bu iyi bir şey. Turkcell VoLTE; sesli aramalarının LTE (veya 4.5G) üzerinden HD olarak yapılmasını sağlayan bir arama teknolojisi. Bu ayarı aktif hale getirmek için VoLTE paketine geçmelisiniz. Bunun için HDSES yazıp 2200’a SMS atmanız yeterli. Telefonunuzun 4.5G desteğine sahip olması gerektiğini de tekrar hatırlatalım.

Turkcell VoLTE ile birlikte gelen avantajlardan bazıları şöyle:

Ses kalitesinde ciddi seviyede bir artış olur

Arama ve karşı tarafa çağrı bırakma süresi oldukça düşer

Görüşme esnasında gürültüyü baskılar, konuşmaya daha rahat odaklanabilirsiniz

Sesli çağrı sırasında görüntülü çağrıya kopukluk olmadan geçiş mümkün hale gelir

Uçak modundayken de görüşme yapabilirsiniz

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.