Video oyunlar çocuklara iyi geliyor!

Çocuklarını video oyunlarından uzak tutmak isteyen ebeveynleri yakından ilgilendiren bir araştırma İngiltere’nin ünlü The Telegraph gazetesi tarafından yayınlandı. Oxford üniversitesinin yürüttüğü bilimsel bir çalışma günde 1 saat oyun oynamanın bazı yararları olduğu ortaya koydu.

Çalışmanın sonuçlarına göre, günlük 60 dakika ve daha az oyun oynayan çocuklar oynamayanlara göre daha mutlu, daha sosyal ve daha az hiperaktif oluyor. Yaklaşık 5000 çocuk üzerinde gerçekleştirilen çalışmada, çeşitli konsollarda ya da PC’de günde 1 saat ya da daha az oyun oynayan çocuklar ile hiç oynamayan ve 3 saatten fazla oynayan gruplar birbirleriyle karşılaştırıldı.

Duygusal problemler azalıyor

Sonuçlara göre, 1 saat ve daha az video oyunu oynayan çocukların hiç oynamayanlara göre daha yüksek sosyallik ve yaşam tatmini puanlarına sahip olduğu gözlendi. Ayrıca, bu grupta arkadaşlık problemlerinin ve duygusal problemlerin daha az olduğu da saptandı.

3 saatten fazlası zararlı

Günlük 1 saat ve daha az video oyun oynamanın pozitif etkilerine karşın, 1 saat ila 3 saat arasında oyun oynanması durumunda önemli bir negatif ya da pozitif etki gözlenmiyor. 3 saatten daha fazla oynamanın ise zararlı etkileri olduğu ortaya çıkarıldı.

İngiltere’de durum

Pediatrics dergisinde yayımlanan sonuçlar, İngiltere’de çocukların video oyun eğilimlerine yönelik istatistikler de içeriyor. Buna göre, ülkedeki 4 çocuk ve gençten 3’ü her gün video oyunu oynuyor. Oyun oynayan çocukların üçte biri, 1 ila 3 saat arasında zaman harcarken, yüzde 10 – 15’lik kesim 3 saatten fazla oyun oynuyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.