Ultraviyole ışınlı maske geliyor: Ne farkı var?

Koronavirüs salgını nedeniyle maske takmak artık hayati bir öneme sahip. Maskeler ise kendi aralarında pek çok türe ayrılıyor ve fiyatı değişmekle birlikte temelde aynı amaca hizmet ediyor: Vatandaşı virüsten korumak. Ancak UVMask ismindeki yeni bir maske, tüm maskelerden de öte bir şey yapıyor, havadaki tüm partikülleri temizliyor ve N95 tipi maskeden bile iyi.

COVID-19 salgını nedeniyle Türkiye dahil pek çok ülkede maske takmak zorunlu. Maske ile virüsün yayılmasının önüne geçilmek istenirken, geliştirilen yeni bir maske heyecan yarattı. UVMask adını taşıyan bu özel maske, N95 tipi maskeden de iyi bir koruma sağlıyor. İçinde batarya bulunan maske, ultraviyole ışınları kullanarak havayı temizliyor.

Maskenin üzerinde iki adet 25,000µW/cm2 UV-C LED aydınlatma yer alıyor ve bu sayede solunan hava çok hızlı bir şekilde temizleniyor. İki katmandan oluştuğu için ilk katmanın temizleme oranı yüzde 95, ikinci katman ise yüzde 99.99’u buluyor. Yani çift koruma sistemi, maskenin temiz hava garantisi sunmasını sağlıyor.

Sterile-Vortex adını taşıyan bu özel maskeler henüz geliştirilme aşamasında olduğundan satışta bulmak mümkün değil. Patent başvurusunda da bulunulan üründe filtreler kullandıkça değiştiriliyor ve aylık 2 dolarlık bir maliyetle kullanılabiliyor. Maskenin içerisinde batarya bulunduğundan bu bataryayı da şarj etmek gerekiyor. Maskeyi taktığınız anda 6 saate kadar maskeyi kullanabiliyorsunuz. Sonrasında bataryayı şarj etmeniz gerekiyor.

UVMask’in belirlenen fiyatı 99 dolar olurken, planlanan takvimde bir değişiklik olmazsa ürün Ağustos ayında satışa sunulacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.