Twitter’da 140 karakter sınırı niye kalkıyor

Twitter‘da 1 Temmuz itibariyle radikal değişiklikler olacak. İlk olarak şirketin CEO’luk görevini bir süredir yütüren Dick Costolo bu koltuğu bırakacak. Ancak bunun dışında Twitter’da DM’lerde 140 karakter sınırı da ortadan kalkacak ve kullanıcılar dilediği genişlikte mesajları Twitter’da birbirlerine gönderebilecek.

TWITTER’IN CEO’SU DICK COSTOLO GÖREVİ BIRAKIYOR

Elbette karakter sınırı kaldırma olayı normal tweetleri kapsamıyor; sadece DM’ler için geçerli.

TWITTER’DA NEDEN KARAKTER SINIRI KALKIYOR

Twitter’ın bu adımı atmasında bir değil birden fazla faktör rol oynuyor olabilir. Şirkete yakın kaynaklar özellikle şirketlerin ve büyük markaların Twitter’ı kullanması ve müşterilerin doğrudan Twitter üzerinden DM yoluyla bu firmalarla temasa geçiyor olması iletişim anlamında 140 karakter sınırının kaldırılmasını gerektirdi; zira müşteri-temsilci iletişimini 140 karakter sınırı fazlasıyla zorluyordu. Şirketlerden gelen bu yöndeki bir baskı Twitter’ı bu adımı atmaya itmiş olabilir.

Twitter'ın 1 Temmuz 2015 tarihi itibariyle görevden ayrılacak CEO'su Dick Costolo
Twitter’ın 1 Temmuz 2015 tarihi itibariyle görevden ayrılacak CEO’su Dick Costolo

Bir diğer neden ise Twitter’ın Facebook’un yaptığı gibi kendi mesajlaşma uygulaması Twitter Messenger’ı hayata geçirmeye hazırlanması olabilir. Aylar önce dillendirilen; ancak Twitter cephesinden herhangi bir karşılık bulamayan Twitter Messenger isimli uygulama, kullanıcıların Facebook Messenger’da olduğu gibi birbirleriyle özel mesajlaşabilmelerini sağlayacak. 140 karakter sınırının kaldırılmasında bu da önemli bir etken olabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.