Trendyol müşteri hizmetlerine nasıl bağlanılır?

Son zamanlarda birçok kişi tarafından Trendyol müşteri hizmetlerine nasıl bağlanacağı oldukça çok merak ediliyor. İnsanlar internette Trendyol müşteri hizmetlerine nasıl bağlanacağını araştırıyor. Peki Trendyol müşteri hizmetlerine nasıl bağlanılır?

Trendyol Türkiye’nin en büyük e-ticaret siteleri arasında yer alıyor. Her gün binlerce kişi Trendyol’dan alışveriş yapıyor. Özellikle korona döneminde insanların mağazalara gidememesinden dolayı Trendyol oldukça fazla büyüdü. Bundan dolayı da birçok kişi tarafından son zamanlarda Trendyol müşteri hizmetlerine nasıl bağlanacağı merak ediliyor. Trendyol müşteri hizmetlerine bağlanmak için ilk önce Trendyol’un sitesine girin.

Daha sonra buradan sağ üst tarafta olan “Hesabım” seçeneğine farenizi getirin ve “Trendyol Asistan” seçeneğine tıklayın. Burada sayfayı en alta indirerek “Trendyol asistana bağlan” tuşuna tıklayın. Bu tuşa tıkladıktan sonra size neden bağlanmak istediğiniz sorulacak. Burada nedenlerinizi belirterek ilerleyin. Daha sonra “Bu cevap yeterli mi?” sorusuna yanıt vermeniz gerekiyor.

Bu soruya “Hayır, Canlı Desteğe Bağlan” seçeneğine tıklarsanız yeni bir pencere açılacak. Bu pencereden Trendyol müşteri hizmetlerine sorununuzu anlatabilirsiniz. Mobil tarafta ise direkt olarak uygulamayı açın ve sağ altta bulunan “Hesabım” seçeneğine tıklayın. Bu bölümden üst tarafta bulunan “Trendyol Asistan” seçeneğine tıklarsanız direkt olarak müşteri hizmetlerine bağlanabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.