Toyota, Elektrikli Araç Piyasası Hedeflerini Belirledi

Toyota Avrupa, Japonya ve ABD gibi pazarlara yayılmadan önce ilk adımı Çin’de atarak dünya çapında 10’dan fazla elektrikli araç pazarına ulaşmayı hedefliyor.

Dünyanın önde gelen otomobil markalarından biri olan Toyota, hidrojen yakıtları geleceğin bir parçası haline getirme iddiasını sürdürüyor olsa da, elektrikli araç piyasasında da söz sahibi olmaya devam etmek istiyor. Firma, 2020’lerin başında Avrupa, Japonya ve ABD gibi pazarlara yayılmadan önce Çin’den başlayarak dünya çapında 10’dan fazla elektrikli araç pazarına ulaşmayı ve 2025 yılı sonrasında üreteceği Lexus model her aracın elektrikli, hibrid ya da hidrojen yakıt seçeneğine sahip olmasını hedefliyor.

Ford firmasının 2023 yılına kadar 20 elektrikli araç piyasasına girmeyi ve satış gelirinin %10’nunu buradan karşılama hedefi düşünüldüğünde, Toyota’nın hedefleri daha makul duruyor.

Öte yandan, elektrikli araç piyasasında başı çeken Tesla, Toyota’nın koyduğu hedeflere çok daha önceden ulaşabilme kapasitesine sahip. Ancak Toyota’nın iddialı olduğu nokta hidrojen yakıtlı araç piyasasında önemli bir konuma gelebilmek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.