Torrent yasaklandıkça büyüyor!

Telif hakkına sahip eserlerin paylaşılması nedeniyle namlunun ucunda olan ünlü paylaşım sitesi Pirate Bay, dünya çapındaki pek çok ISS’in siteye erişimi engelleme kararına rağmen, trafik miktarını ikiye katlamayı başardı.

Ünlü P2P paylaşım ağı Pirate Bay, Hollanda, İngiltere ve Hindistan gibi, dünyanın önemli internet kullanım oranlarına sahip ülkelerde yasal olarak sakıncalı siteler arasına girmiş ve ISS’ler tarafından engellenmişti. Ancak sitenin, bu yasaklara rağmen bu ülkelerden gelen trafik miktarını ikiye katlamış olması gözlerden kaçmadı. Bu da, eğlence sektörünün paylaşım ağlarını yasaklatmasının veya sansürletmesinin işe yaramadığının kanıtı olarak gösteriliyor. Dolayısıyla, eğlence sektörünün film, dizi, oyun gibi telif hakkı korunan eserlerin yasal yollarla kullanıcılara ulaşabilmesi için farklı stratejiler ve pazarlama kampanyaları düzenlemesi gerektiği anlaşılıyor.

Eğlence endüstrisi şimdilik gençleri korsana karşı bilinçlendirmek ve eğitmek üzerine eğiliyor ancak özellikle düşük gelir düzeyindeki bireylerin yüksek fiyatlı eserlere ulaşabilmesi için efektif çözümler geliştirilmediği için P2P ağların kullanımı gün geçtikçe artıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.