Telefonumu çaldırdım hemen ne yapmalıyım?

TELEFONUMU KAYBETTİM. NE YAPMALIYIM

Cihazına ait IMEI numarası beyaz listede bulunan ancak cihazı çalınan, yağmalanan, kaybolan veya her ne suretle olursa olsun rızası dışında elinden çıkan kişiler cihazının elektronik haberleşme şebekesinden hizmet almasını engellemek için e-Devlet kapısı üzerinden veya telefon yoluyla BİM’e ihbarda bulunur. Ayrıca Mahkemelere veya Cumhuriyet Başsavcılıklarına da çalıntı cihaz ile ilgili başvuruda bulunulabilir.

KAYIP TELEFON İHBARI NASIL YAPILIR

Kayıp/çalıntı ihbarının gerçekleşmesi için öncelikle cihaza ait 15 rakamlı IMEI numarasının bilinmesi, hat sahibi olan kişinin telefon ile ihbarda bulunması gerekmektedir. Ayrıca Mahkemelere veya Cumhuriyet Başsavcılıklarına da çalıntı cihaz ile ilgili başvuruda bulunulabilir.

telefonlar

KAYIP TELEFON İHBARININ ONAYLANDIĞINI NASIL ÖĞRENİRİM

e-devlet kapısı üzerinden (https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama) veya Kurumumuz Bilgi İhbar Merkezini arayarak öğrenilebilir.

KAYIP TELEFONUMUN BULUNMASI İÇİN NE YAPMALIYIM

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun çalınan, gasp edilen veya kaybedilen telefonları bulmak ve ilgili kişiye teslim etmek gibi görevleri bulunmamaktadır. Bu konuda adli mercilere başvurulabilecektir.

DAHA SIM KART TAKMADAN TELEFONUMU ÇALDIRDIM NE YAPMALIYIM

Cihaz gerçek kişiye ait ise ıslak imzalı dilekçe ekinde cihaz faturası, imza sahibine ait nüfus cüzdanı fotokopisi, adli kolluk ya da savcılık başvuru tutanağı ile Kuruma başvuruda bulunması gerekmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.