Telefonum neden ısınıyor?

Telefonunuzu birkaç günden uzun süredir kullandıysanız, büyük olasılıkla, kullandığınız sırada zaman zaman ısındığını fark ettiniz. Bu (neredeyse her zaman) normaldir. 

Telefonunuzun içinde bir bilgisayardaki ile çok benzer bir işlemci vardır. Ve bir bilgisayardaki gibi, telefonunuzun işlemcisi çalışırken ısı üretir. Çalışması ne kadar zor olursa, o kadar çok ısı üretir. Bu, içindeki tüm çılgın atomik elektriksel şeylerin sadece bir yan etkisidir .

Masaüstü bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlar , ısıyı tüm önemli elektrik çiplerinden uzaklaştırmak için fanları, soğutucuları ve hatta su sistemlerini kullanırlar – her ikisini de güvende tutmak ve çalışır durumda tutmak için – ancak telefonlarda bu tür  soğutma cihazları için yer yoktur. Bir bilgisayar fanına sahip olsaydı, iPhone’unu hayal edebiliyor musun?

Aktif soğutma yöntemlerinin çoğu tablo dışında olduğundan, telefon üreticileri ısıyı yönetmek için başka yollar bulmak zorunda kalmıştır. En basit olanı, yongaların çok fazla ısı üretmemesi için zeminden tasarlanmış olmasıdır. Telefonunuzu uzun bir süre boyunca – oyun veya video düzenleme gibi bir şey yaparak kullanırsanız ısıyı farkedersiniz.

Telefonlar daha güçlü hale geldikçe, üreticiler ısı yönetiminin diğer yollarını araştırmak zorunda kaldılar. Samsung son telefonlarına “su soğutması” getirerek yeni başlıklar yaptı . Diğer telefonlar benzer sistemleri kullanır.

Şimdiye kadar, telefonun ısınması için normal nedenlerden bahsediyorum, ama aynı zamanda batarya ile daha ciddi bir şeyin belirtisi de olabilir . Telefonunuz sıcaksa ve pilin şişmeye başladığını fark ederseniz, telefonu kapatın ve hemen üreticiye başvurun.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.