Tarayıcı Uzantısının Özellikleri ve Avantajları

Herkese merhaba! Bugün tarayıcı uzantıları hakkında konuşacağız. Bu makalede bu uzantıların ne için kullanıldığını, hangi özelliklere ve avantajlara sahip olduklarını öğreneceksiniz.

Tarayıcı uzantıları, tarayıcıları daha kullanışlı hale getiren ve kullanıcının belli çerçevede ihtiyaçlarını karşılamaya izin veren özel mini programlardır.

Uzantılar buluta gömülebilir,dolayısıyla sizin için gerekli fonksiyonlar otomatik olarak eklenir.

Bu tür programlar, tarayıcı uzantısı ya da eklentiler olarak adlandırılabilirler. Hemen hemen tüm tarayıcılar uzantılara izin verirler. Bu tarayıcıların en popüler olanları da Google Chrome ve Firefox’tur.

Uzantıların geliştirilmesi HTML, CSS ve JavaScript kodlarına dayanır ve bunlar da geliştiricilerin geleceğe dair planlamasının temelidir. Bu hazırlanmış mini programlar, uzantı deposunda bir arşiv veya önyükleme dosyası olarak bulunur. Örneğin, bir VPN kurmak için, RUSVPN uzantısını (https://rusvpn.com/tr/download/chrome/) Chrome’a ekleyebilir, yapılandırabilir ve kişisel ihtiyaçlarınız için, yani internette gizli olarak gezinmek için kullanabilirsiniz.

Uzantıların Amaçları ve Faydaları

Yukarıda belirtildiği gibi, bir uzantının temel amacı, tarayıcı işlevselliğini artırmak, kullanıcının tam ve rahat bir şekilde kullanabilmesini kolaylaştırmaktır. Örneğin, uzantılar öğeleri bulut depolama alanına yerleştirmenize izin verir ve hizmet yazılımlarını (SaaS) kullanmanızı sağlar. Kendinize ait bir mikro hizmet oluşturabilir veya bunları ek ve kullanışlı bir araç olarak kullanabilirsiniz.

Hedeflenen çalışma ihtiyaçlarına ve özgünlüğüne bağlı olarak, tüm uzantılar türlerine  göre aşağıda sunulmuştur:

 • Entegre uzantılar. Müşteri ilişki yönetimi programları ve bulut yazılımları günden güne daha popülerleşiyor. Dolayısıyla kullanıcılar da buna adapte olmakta zorlanıyorlar. Bu sorun ancak ve ancak, verileri dışa aktarabilen ve sistemler arası değişim süreçlerini düzenleyebilen uzantılar aracılığıyla çözülebilir;
 • Hizmet yazılımları için ek seçenekler. Hizmet yazılımları takvim, çevirmen, test seçenekleri, akıllı asistan yazılımlar anlamına gelir;
 • Mikroservisler bir sayfayla etkileşim kurmaya yönelik özel uygulamalardır. Çoğunlukla kullanıcı etkileşimi sürecini daha aza indirmek için, notlar, videoların ekran görüntüleri, bulut depolama alanları ve veri kayıtları bilgilerini okumaya odaklanırlar.;
 • Destek programı geliştiricileri. Gitmek istediğiniz seçeneklere dönmek için tarayıcıyı kapatmamanız için işinizi kolaylaştırır.

Tarayıcı uzantılarının artıları ve eksileri

Aşağıdakiler başlıca dikkat çeken avantajlardır:

 • hızlı erişim;
 • sezgisel kontroller;
 • her türlü tarayıcı için çoklu ve uyarlama;
 • imkansız görünen nesneleri bile entegre edebilirsiniz;
 • çekirdeğe erişimi bulunmayan ürünleri entegre edebilirsiniz;
 • sistemleri ve bulutu tek bir çalışma alanında birleştirebilirsiniz.

Tarayıcı uzantılarının kullanışlılığına ve işlevselliğine rağmen, dezavantajları da vardır. Temel eksiklikleri şunlardır:

 • tarayıcı ve hizmet sürekli güncelleme gerektirir;
 • her tarayıcı programının kendi uyarlanmış sürümüne ihtiyacı vardır.

Uzantılar daha çok Batı’da popüler durumdalar. Ancak aşamalı olarak tüm dünyaya da yayılıyorlar. Kullanım kolaylıkları ve işlevsellikleri tartışılmaz, bu özellikleriyle de kullanıcılara oldukça cazip geliyorlar ve bir şekilde kullanılması gerekli bir ürün hâlini alıyorlar.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.