Tapo C210 inceleme

Dünyanın önde gelen teknoloji üreticilerinden TP-Link, bulunduğu segmentin önemli isimlerinden biri ve ürettiği çözümlerle de geniş kitlelere hitap ediyor. Şirketin Türkiye’deki marka algısı da oldukça iyi durumda. Bu kapsamda ürünlerini yakından takip ettiğimiz TP-Link, bu kez ev güvenliğine el atarak gece gündüz fark etmeksizin 7/24 koruma sağlayan yeni güvenlik kamerasını tüketicilerle buluşturdu. Tapo C210 ismini taşıyan bu özel güvenlik kamerasının öne çıkan özelliklerini bu yazıda inceliyoruz.

Akşam haberlerini izlerken hırsızlık temalı haberlere sıkça rastlarız. Özellikle de son yıllarda giderek artan bu tip hadiseler nedeniyle ev ve iş yeri güvenliğinin önemi eskisinden çok daha kritik bir hal aldı. Ancak bu güvenliği sağlamak için çok yüksek bütçelere çıkıp güvenlik sistemi kurmak dışında, uygun fiyatlı çözümlere de danışabilirsiniz.

İşte TP-Link’in Tapo C210 adını verdiği bu özel kamera, tam da bu noktada ortaya çıkıyor ve kullanıcılar için bütçe dostu bir güvenlik kamerası çözümü olarak iş görüyor.

Cihaz, güvenliği 7/24 sağaldığı iddiasında olduğundan sadece gündüzleri değil, geceleri de aktif olarak iş başında. 2K çözünürlüğünde görüntü alabilen Tapo C210, kristal netliğinde görüntü yakalayabiliyor.

Ürünün sevdiğim özelliklerden biri 360 derece yatay, 114 derece de dikey olarak dönebiliyor olması. Sabit bir açıdan görüntü almak yerine açısını büyük bir esneklikte değiştirebilen yapısı, hem görüş alanını artırıyor hem de güvenlik seviyesini de yukarı çekiyor.

Örneğin evden çıktınız ve evde çocuk ya da evcil hayvanınız var. Nerede olursanız olun, internetin çektiği her yerde kameranıza uzaktan erişerek anlık görüntü alabiliyorsunuz. Daha da önemlisi, çocuğunuzla sesli görüşme şansınız da var. Çünkü cihazın üzerinde mikrofon ve hoparlör de mevcut. Haliyle sadece evi görüntülemekle kalmıyor, iletişimi de bu kamera üzerinden sağlayabiliyorsunuz.

Bir başka senaryoda da bebeğiniz odada mışıl mışıl uyurken, siz diğer odada televizyon seyrediyorsunuz ve kameraya bakarak çocuğunuzu anbean izleyebiliyorsunuz. Yani Tapo C210, sadece güvenlik değil, gözetim noktasında da iş görüyor.

Kurulum noktasında hiç kafa karışıklığına gerek yok. İşlem gayet basit. Yani herkes, kamerayı kutusundan çıkardığında hemen kullanmaya başlayabilir. Android ve iOS işletim sistemli cihazlara olan desteği sayesinde hangi telefonu kullandığınızın da bir önemi yok. Tapo uygulamasını App Store veya Google Play Store üzerinden indirerek kamerayı hemen eşleştirip kullanmaya başlıyorsunuz. Kamera ile ilgili ince ayarlara da yine bu uygulama üzerinden erişebildiğiniz gibi, kameradan görüntü alırken, uzaktan kameraya bağlanırken de bu uygulamayı kullanıyorsunuz.

Tapo C210’un öne çıkan bir başka özelliği de hareket algılama özelliğine sahip olması. Yani kamera, sıra dışı bir hareket tespit ettiğinde uygulama üzerinden kullanıcıya bildirim gönderebiliyor ve doğrudan kameraya erişerek eve giren ‘olası davetsiz misafiri’ en kısa sürede görebilme şansına sahip oluyor.

Bu nokta kesinlikle önemli. Sadece sizin belli aralıklarla kameraya girip kontrol etmeniz güvenlik için yeterli değil. Kameranın video kaydı alması da önemli, ama bu da yeterli değil. Hareket algılama özelliği de bu güvenlik sistemine eklendiğinde daha sağlam bir yapı kurulmuş oluyor.

Tapo C210, aynı zamanda istenmeyen misafirleri korkutma işini de üstleniyor. Hareket algılama ile birlikte sıra dışı bir durum tespit edildiğinde ışık ve ses efektleri ile bu davetsiz misafire korku salabiliyorsunuz. Özellikle de evden çok uzakta olduğunuz anlarda hayat kurtaran bir özellik olduğu kesin.

Düşük ışık koşulları altında da 9 metre mesafeye kadar net görüntü alabilen ürün, böylece 3 MP ultra yüksek çözünürlüklü kamerasıyla detaylar kaybolmadan görüntüleri soluksuz yakalayabiliyor.

Tapo C210, 256 GB SD karta kayıt yapıyor ve herhangi bir sunucuda görüntü tutulmadığından bu da hacker’lara karşı bir koruma sağlıyor. Yani cihaz hem sizi, hem de kendi içindeki verileri koruyor. Öte yandan 256 GB hafıza, 21 gün yani 512 saat boyunca kameranın kayıt yapabilmesini sağlıyor.

Tapo C210’u tek başına kullanabileceğiniz gibi, birden fazla alıp farklı alanlarda da değerlendirebilirsiniz. Farklı odalara, bahçeye koyacağınız kameralar, güvenliğinizi daha da artırabilir.

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi Tapo C210, güvenlik sistemi kurarken çok paralar akıtmak istemeyen kullanıcılar için bütçe dostu bir çözüm olarak öne çıkıyor. Google Asistan ve Amazon Alexa desteği ile birlikte gelen ürünün fiyatı ise bu yazıyı hazırladığımız sıralarda 1019 TL’ydi.

Ürünle ilgili detaylı bilgi için tıklayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.