Süper AMOLED (S-AMOLED) nedir?

S-AMOLED (süper aktif matrisli organik ışık yayan diyot), çeşitli elektronik cihazlarda kullanılan bir görüntüleme teknolojisine işaret eden bir pazarlama terimidir. Adında “süper”, onu daha eski, daha az gelişmiş sürümlerinden (OLED ve AMOLED) ayırır.

OLED ve AMOLED
Organik ışık yayan diyotları (OLED) kullanan görüntüler , elektrikle temas ettiğinde yanan organik malzemeleri içerir. AMOLED’in aktif matris yönü onu OLED’den ayırır. AMOLED, daha sonra, sadece ışığı görüntülemenin bir yolunu değil, aynı zamanda dokunmayı algılamak için bir yöntem (“aktif matris” kısmı) içeren bir tür ekran teknolojisidir. Bu yöntemin AMOLED ekranların bir parçası olduğu doğru olsa da, süper AMOLED’ler biraz farklıdır.

İşte AMOLED ekranların bazı artıları ve eksileri hakkında kısa bir özet.

Artıları :

 • Geniş görüş açıları
 • Geniş bir renk yelpazesi için destek
 • Siyah büyük ekran
 • Koyu renkler kullanıyorsanız uzun pil ömrü

Eksileri:

 • Aşırı doygun görüntüler
 • Canlı renkler görüntülenirken kısalmış pil ömrü

AMOLED ekranlar, gerektiğinde derin bir siyah renk, herhangi bir ekranda büyük bir artı ve standart IPS (düzlem içi anahtarlama) LCD’nizle (sıvı kristal ekran) karşılaştırdığınızda hemen fark edeceğiniz bir şey olarak bilinir . Bir film izlerken veya “gerçek” siyah içermesi gereken bir resmi izlerken yarar açıktır.

AMOLED teknolojisi, OLED panelin arkasındaki LCD ekranlar gibi bir arka ışık kullanmak yerine her bir piksele ışık veren bir katman içerir. Her bir piksel ihtiyaç duyulduğunda renklendirilebildiği için pikseller ışık almaktan (LCD ile olduğu gibi) bloke edilmek yerine gerçek bir siyah yapmak için pikseller kısılabilir veya kapatılabilir.

Bu aynı zamanda AMOLED ekranların geniş bir renk yelpazesi görüntülemek için harika olduğu anlamına gelir; beyazlara karşı kontrast sonsuzdur (çünkü siyahlar mutlak siyahtır). Diğer yandan, bu inanılmaz yetenek, görüntülerin çok canlı veya aşırı doygun olmasını kolaylaştırır.

Süper AMOLED ve AMOLED

AMOLED, Super-AMOLED’e sadece isim değil, aynı zamanda işlevde de benzer. Gerçekte, Super-AMOLED, AMOLED ile her yönden aynıdır ancak bir tanesidir, ama bu, tüm farkı yaratan tek yoldur.

Bu iki teknoloji, bunları kullanan cihazlarda, ekranın okunabilmesi ve işlenebilmesi için ışık ve dokunma sensörlerini birleştirebiliyor. Bununla birlikte, dokunmayı algılayan katman (sayısallaştırıcı veya kapasitif dokunmatik ekran katmanı olarak adlandırılır), AMOLED ekranlarında ekranın üst kısmında tamamen ayrı bir katman olsa da, Super-AMOLED ekranlarda doğrudan ekrana gömülür .

Bu, büyük bir fark gibi görünmeyebilir, ancak Super-AMOLED ekranlar, AMOLED ekranlar üzerinde, bu katmanların tasarlanma biçiminden dolayı birçok fayda sağlar:

 • Cihaz daha ince olabilir, çünkü görüntüleme ve dokunma teknolojileri aynı tabakadadır.
 • Daha yüksek kontrast, artı sayısallaştırıcı ve gerçek ekran arasında bir hava boşluğu olmaması, daha canlı ve daha canlı bir görüntü verir.
 • Bir Super-AMOLED ekrana daha az güç sağlanmalıdır çünkü eski ekran teknolojileri kadar ısı üretmiyor. Bu kısmen, piksellerin fiilen kapatıldığından ve dolayısıyla siyah gösterildiğinde ışık kullanmadığı / güç kullanmadığı gerçeğinden kaynaklanmaktadır.
 • Ekran, dokunmaya daha duyarlıdır.
 • Işık yansıması azalır, çünkü açık havada okumayı kolaylaştıran çok sayıda katman yoktur.
 • Daha yüksek yenileme hızı , yanıt süresini hızlandırmaya yardımcı olur.

Bununla birlikte, Super-AMOLED ekranların arkasındaki teknolojiyi üretmek daha pahalıdır. Çoğu teknoloji gibi, bu da daha fazla üreticinin AMOLED’i televizyonlarına, akıllı telefonlarına ve diğer cihazlarına dahil etmesiyle değişebilir.

AMOLED teknolojisinin diğer bazı dezavantajları şunlardır:

 • Organik materyaller sonunda ölür, böylece AMOLED ekranlar LED ve LCD’den daha hızlı düşer. Daha da kötüsü, tek tek renkleri oluşturmak için kullanılan malzemeler, değişen yaşam sürelerine sahip olup, renkler azaldıkça genel homojenlikte fark edilebilir bir farklılığa neden olur (örneğin, mavi OLED filmler kırmızı veya yeşil kadar uzun süre dayanmaz).
 • Ekran yanması, piksellerin eşit olmayan kullanımı nedeniyle AMOLED riski taşır. Bu efekt, mavi renkler tükendikçe ve kırmızı ve yeşil renkleri durgunluktan arındırmak için bırakarak, zaman içinde bir damga bıraktıkça bir araya getirilir. Bununla birlikte, bu sorun inç başına yüksek sayıda piksel içeren ekranları etkilemez .

Süper AMOLED Ekran Çeşitler

Bazı üreticiler, cihazlarında belirli özelliklere sahip Süper AMOLED ekranlar için ek şartlara sahiptir.

Örneğin, HD Super-AMOLED, Samsung’un 1280×720 veya daha yüksek çözünürlüklü yüksek çözünürlüğe sahip Super-AMOLED ekranının açıklamasıdır . Bir diğeri ise Super-AMOLED ekranlardan daha parlak ve daha yüksek çözünürlüğe sahip olan Motorola’nın Super-AMOLED Advanced’i. Bu ekranlar, pikselleri keskinleştirmek için PenTile adlı bir teknoloji kullanır. Diğerleri Super-AMOLED Plus, HD Super-AMOLED Plus, Full HD Süper AMOLED ve Dörtlü HD Süper AMOLED içerir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.