Spider-Man: Miles Morales PC inceleme

PlayStation’a geldiği ilk gün büyük ses getiren Spider-Man: Miles Morales, şimdi de PC oyuncuları için sahnede. PS5 ile deneyimlediğimde epey keyif aldığım bu oyunun PC sürümünde bakalım nasıl iş çıkarılmış?

Marvel’s Spider-Man: Miles Morales PC inceleme içeriğimizde ilk olarak PlayStation’da karşımıza gelen oyunun PC performansını ele alacağız ve grafiklerinden oynanışına oyunu ana hatlarıyla ele alıp sonuca bağlayacağız. Oyunu daha önce oynama şansı olmayanlar için hikayeden bahsetmek gerekirse… Peter Parker bu kez ana odak noktamı değil. Parker, daha çok bir eğitmen gibi hareket ediyor ve yetişen yeni bir Örümcek Adam için mentorluk yapıyor.

Ana oyunla birlikte örümcek güçlerine kavuşan Miles, hikayede bir hataya neden oluyor ve Rhino dahil birçok suçlunun bir şekilde kaçmasına sebebiyet veriyor. Hal böyle olunca da durumu düzeltmek bu müthiş ikiliye kalıyor. Sonrasında Peter, bir bahaneyle bu zorlu görevi Miles’a devrederken bu yeni Örümcek Adam ile yepyeni bir maceraya yelken açıyoruz.

Öncelikle oyunun çok uzun sürmediğini belirtmem gerekiyor. 10 saatlik süre pek çok oyuncuyu tatmin etmeyecektir, ancak bu süreyi de dolu dolu değerlendirdiğimizi düşünürsek bir noktada oyunun keyif verdiğini de kabul etmek gerekiyor. Miles, Peter’a kıyasla daha güçlü ve gelişmiş yetenekleri var. Öyle ki, bu güçleri kullanırken biyo elektrikten tutun da görünmezlik özelliğine kadar pek çok farklı yeteneği kullanabiliyoruz. Bu da Spider-Man macerasına yeni bir boyut katıyor.

Az önce belirttiğim gibi oyunda görevleri bitirmemiz ortalama 10 saat sürüyor. Ancak bu süreyi uzatmak da elinizde. Dilerseniz oyunda farklı yetenek ve kostümleri bulmak için daha fazla keşif yapabilirsiniz. Kimine sıkıcı gelse de, kimi oyuncular için gayet iyi bir opsiyon. Ayrıca oyunda zorluk seviyesini artırmanız halinde pek çok sahneyi yeniden oynamak zorunda kalacağınızdan oyun süresinin 10 saatin fazlaca üzerine çıkacağından da hiç şüpheniz olmasın.

Özellikle de yakın dövüşte, şehirde dolaşırken veya gizli kalmamızın zorunlu olduğu hallerde bu yeni yetenekler fazlasıyla iş görüyor. Stealth denilen bu gizlenme özelliğini oyun boyunca pek çok noktada kullanabilirsiniz. Ancak oyundan alacağınız keyfi düşürmemek adına çok zorunlu hallerde buna başvurmak daha makul. Özellikle de düşmanların bir anda sayıca çoğaldığı ve beladan kaçmak istediğiniz anlarda Stealth ‘hızır’ gibi imdadımıza yetişiyor denilebilir.

Bir bulmaca oyunu değil ve bunu öne çıkaran bir yapım olmadığından oyunda karşılaştığımız bulmacaları çözmek oldukça basit ve zaman kaybettirmiyor.

Hikaye, New York’ta yine bir Christmas ruhunu bize yaşatan bir dönemde geçiyor. Yani atmosfer fazlasıyla karlı ve ama biz Miles ile birlikte sürekli sıcak bir çatışmanın içindeyiz. Grafikler oldukça başarılı ve sistem özelliklerinize bağlı olmakla birlikte akıcı bir oyun deneyimi ile birlikte hikaye oldukça keyifli ilerliyor.

Oyun kontrolleri noktasında da istersek klavye-mouse ikilisini, istersek de DualSense’i kullanabiliyoruz. Açıkçası benim gibi DualSense ile oyun alışkanlığınız ağır basıyorsa ve daha önce de bu oyunu DualSense ile oynadıysanız, klavye ve mouse ile birlikte oynamak biraz karışık gelebilir. Klavyede tuşların yerlerine alışmak başta zor gelse de, biraz zaman vermeniz halinde ona da alışıyorsunuz.

Elbette oyunu DualSense ile deneyimlemenin dikkate değer avantajları var. DualSense hem Dokunsal Geribildirim hem de Uyarlanabilir Tetik özellikleri aktif durumda çalışıyor, üstüne ağ atarken kumandadan gelen sesler de oyun deneyimine ayrı bir hava katıyor. Tavsiyem oyunu DualSense ile deneyimlemeniz yönünde olur.

Grafiklere geri dönecek olursak, bu açıdan iyi iş çıkarıldığını söyleyebilirim. Önceki PlayStation Exclusive oyunlarında olduğu gibi Spider-Man: Miles Morales de başarılı bir şekilde PC’ye adapte edilmiş. Işıklar, yansımalar, karlı atmosfer ve daha birçok ince detay oyunda gerçekçiliği artırıyor.

Bir önceki Marvel’s Spider-Man oyununda olduğu gibi Miles Morales’in optimizasyonu iyi yapılmış. Ultra geniş ekran desteği mevcut ve herhangi bir FPS kilidine sahip olmadığını da belirtelim. Sınırlar sizin sahip olduğunuz PC özellikleri kadar olduğundan sistem özelliklerine yarışır bir performans elde ediyorsunuz. Daha da önemlisi oyun, en düşük grafik ayarlarında dahi düzgün görünüyor, yani düşük sistemi olanlar dahi bu oyunu deneyimleme şansına sahip.

Sonuç itibariyle Marvel’s Spider-Man: Miles Morales PC, PlayStation’dan PC’ye iyi derecede adapte olmuş ve oynarken yine keyif aldığım bir yapım olmuş. DualSense ile oynamak elbette daha keyifli. Marvel’s Spider-Man oyununu sevdiyseniz ya da Miles Morales’i PC’de deneyimlemek istiyorsanız bence bu oyunu kesinlikle kaçırmayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.