SpaceX nedir? SpaceX nereye uçuyor?

Dünyanın uzun zamandır beklediği uzay uçuşu nihayet gerçekleşti. NASA’nın ortaklığında SpaceX’in insanlı uzay uçuşu başladı. 19 saat sürmesi beklenen uçuşun başarılı bir şekilde gerçekleşmesi yüreklere su serpti. Peki SpaceX nedir? SpaceX nereye gidiyor? SpaceX uzay uçuşunun dünya için ne önemi var?

SpaceX, uzun adıyla Space Exploration Technologies Corporation, merkezi ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan  bir uzay taşımacılığı şirketi. 2002 yılında ünlü iş adamı Elon Musk tarafından kurulan ve o günden bu yana büyük yatırımlar alan SpaceX’in kuruluş amacı ise Mars’ın kolonileşmesini sağlamak ve uzay taşımacılığı maliyetini olabildiğince düşürmek.

Bugüne dek SpaceX, kendine ait Falcon 1 başta olmak üzere Falcon 9 ve Falcon Heacy isimli roket sistemlerini yörüngeye çıkarmayı başardı. Amaç ise Uluslararası Uzay İstasyonu’na malzeme temin etmekti.

SpaceX nereye gidiyor?

SpaceX’in bu gece gerçekleşen uçuşunun bu denli önem olmasının sebebi ise şirketin ilk kez bir insanlı roketi uzaya yollaması oldu. NASA’nın gözetiminde gerçekleşen uçuşu NASA, YouTube üzerinden canlı olarak yayınlarken, yayını anlık olarak 2 milyon 300 bini aşkın kullanıcı izledi. Bu müthiş ana tanıklık etmek isteyenler, gözlerini uçuş anından ayıramadı.

Peki SpaceX nereye gidiyor? Toplamda 19 saat sürmesi beklenen uçuşta atmosferin dışına çıkan roket, bir süre uzay boşluğunda Dünya’nın yörüngesinde dönmeye devam edecek. Dünya’nın güçlü çekim alanından kurtulmayı başardıktan sonra da hedef noktası olan Uluslararası Uzay İstasyonu’na varmış olacak.

Bu kez malzeme yerine doğrudan istasyona insan götüren roket, hedef noktaya vardığında astronotlar bir süre istasyonda kalacak ve oradaki çalışmaları yakından görüp çalışmalar yapacak.

NASA’nın uçuş süresince canlı yayını sürdürmesi bekleniyor. Merak edenler aşağıdaki bağlantı üzerinden NASA’nın canlı yayınını takip edebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.