Sonbahar hasadı: Üçüncü çeyrekteki DDoS saldırılarının yarısı eylül ayında gerçekleşti

Kaspersky DDoS Koruma’dan elde edilen istatistiklere göre, 2019’un üçüncü çeyreğinde gerçekleşen DDoS saldırılarının sayısı önceki çeyreğe kıyasla üçte bir (yüzde 30) ve 2018 üçüncü çeyreğine kıyasla yüzde 32 artış gösterdi. Bu artışın başlıca sebebinin sonbahardaki zararlı aktivitelerde görülen ani yükseliş olduğu belirtildi. Bu çeyrekteki DDoS saldırılarının yüzde 53’ü eylül ayında gerçekleşti.

DDoS saldırılarındaki artış, oldukça basit türde olmasına rağmen çok fazla sayıda yapılan saldırılar nedeniyle oldu. Buna rağmen, bu yılın önceki çeyreklerindeki toplam artış, genellikle becerikli siber suçlular tarafından gerçekleştirilen ve uygulama katmanına odaklanan akıllı saldırıların sayısındaki artıştan kaynaklandı. 2019 üçüncü çeyrekte “akıllı” saldırıların tüm DDoS saldırıları içindeki payı yüzde 28’e düştü. İkinci çeyrekte yüzde 50 olan bu pay, 2018 üçüncü çeyreğine kıyasla sadece yüzde yedi artış gösterdi.

Bu değişimin sebebi, akademik yılın başlangıcındaki DDoS aktivitelerindeki artışla bağlantılı olabilir. Yazın ilk ayları son derece sakin geçerken, DDoS saldırılarının büyük çoğunluğu (yüzde 53) eylül ayında tespit edildi. Kaspersky istatistiklerine göre, bu ayda önlenen saldırıların yüzde 60’ı okullara ve elektronik dergi sitelerine karşı düzenlendi. Bu veriler ışığında, Kaspersky uzmanları söz konusu saldırıların DDoS kampanyaları düzenleme konusunda fazla bilgili olmayan okul çağındaki holiganlar tarafından gerçekleştirilmiş olabileceğini varsayıyor.

Akıllı saldırıların ortalama süresi 2019’un ikinci çeyreğine kıyasla büyük bir değişim göstermedi fakat 2018’in üçüncü çeyreğine kıyasla neredeyse iki katına çıktı. Dahası, tüm saldırıların ortalama süresi çok az düşüş gösterdi. Buna üçüncü çeyrekteki kısa süreli saldırıların sayısındaki büyük artışın katkıda bulunduğu belirtildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.