Şimdi de akıllı ayakkabı geliyor!

Giyilebilir teknolojilerde ürün yelpazesi yatay olarak büyümeye devam ediyor. Yıllardır “akılsız” olarak kullandığımız eşya ve aksesuarlara her geçen gün yeni bir akıllı form ekleniyor. Son olarak Hindistan merkezli Ducere Technologies tarafından sunulan Lechal akıllı ayakkabılar, başta görme engelliler olmak üzere herkesin hayatını kolaylaştıracak.

Bluetooth ile akıllı telefona yüklediğiniz uygulamaya bağlanan Lechal akıllı ayakkabılar, Google Maps altyapısını kullanarak gitmek istediğiniz yere sizi götürecek. Sözgelimi bir yol ayrımında sağa dönmeniz gerekiyorsa, ayakkabının sağ teki titreyerek kullanıcıyı uyaracak.

Yaşam kalitesi yükseliyor

Aynı zamanda fitness uygulamalarıyla uyumlu sensörleri de bulunan akıllı ayakkabılar, yürürken ya da koşarken ne kadar mesafe kat ettiğinizi, ne kadar kalori yaktığınızı da takip altına almanızı sağlıyor. Öncelikli olarak görme engelliler için geliştirilen bu ayakkabılar, zaman içerisinde ek özellikler eklenerek daha geniş bir kitleye sunuluyor.

Eylül ayında yurtdışında piyasaya çıkacağı belirtilen Lechal akıllı ayakkabıların 100 ila 150 dolar arası bir fiyatla satılması bekleniyor. Ducere Technologies ayrıca ayakkabıları görme engelli müşterilere daha uygun fiyatla sunabilmek için kâr amacı gütmeyen organizasyonlarla iş birliği kuruyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.