Sennheiser SPORT True Wireless inceleme

Ses teknolojileri dendiğinde akla ilk gelen isimlerden biri olan Sennheiser özellikle kulaklıkları söz konusu olduğunda hem kalitesiyle hem de şık tasarımıyla farkını ortaya koyuyor. Daha önce farklı kulaklık modellerini kullanma şansı bulduğum bu markanın gelişmiş bir kulaklık modeli daha elime ulaştı. En yeni teknolojileri kullanan ve özellikle de sporu hayatının bir parçası haline getirenlerin kayıtsız kalamayacağı Sennheiser SPORT True Wireless bu videoda konuğumuz olacak.

 

Kablosuz kulaklıklar söz konusu olduğunda farklı fiyatlardan çözümlere ulaşabiliyorsunuz. 300 TL’ye bulabildiğiniz bu ürünlerin bazı modelleri 3 bin TL’nin üzerinde de oluyor. Bu fiyat farkları elbette bize bir şey anlatıyor: En başta kaliteyi.

Kulaklık seçimi önemli. Hangi markanın bu işte iyi olduğunu iyi araştırmalı ve kulağınıza ve kullanımınıza en uygun olan modeli bulmanız gerekiyor. Göründüğü kadar kolay değil. Çünkü piyasada kafanızı karıştıracak düzeyde bir çeşitlilik var. İşte bu kaosun ortasında biraz da kafa karışıklığınızı gidermek adına pek çok açıdan beğendiğim bir kulaklığı sizlere anlatacağım.

Türkiye distribütörlüğünü Bircom’un yürüttüğü Sennheiser adı zaten bu kulaklığı almam için çok önemli sebep. Ancak şirketin farklı yelpazede pek çok çözümü var. İşte bunlardan biri olan SPORT True Wireless yeni tanışmama rağmen beğenimi kısa sürede kazanan bir kulaklık oldu.

Ben ürünün öne çıkan özelliklerinden kısaca bahsedeyim. Bir kere oldukça dayanıklı bir yapısı var. IP54 sertifikası sayesinde tozdur, su sıçramasıdır ve elbette terdir hepsine meydan okuyor diyebilirim. Özellikle spor yapmaktan bahsettim az önce, bu kulaklığın ana hedef kitlesi aslında bu kitle. Spor yapan, hayatının bir parçasını spora ayıran herkese göre diyebilirim.

Ter büyük bir sorun, spor yaparken elbette ter atıyoruz ve malzeme kalitesi iyi olmayan bir kulaklığın ömrü şu durumda çok uzun olmayabilir. Ancak olumsuz şartlara iyi direnen bir ürün olduğundan bu noktada kafamız fazlaca rahat. Yani ter attığınızda aklınız kulaklığınıza gitmesin, merak etmeyin ona bir şey olmaz.

Batarya ömrü noktasında da bu seviyede olan kulaklıklarla benzer bir performansa sahip. Şarj kasasıyla birlikte 27 saate kadar batarya ömrü sunuyor. Kulaklıkları diyelim ki kutusundan çıkardığınız ve kullanmaya başladınız. 9 saat kesintisiz olarak bu kulaklıkları kullanabiliyorsunuz, sonrasında batarya tükendiğinde şarj kasası size 3 kez tam şarj imkanı veriyor. Böylece toplamda 27 saati buluyoruz. Bu da kullanıma bağlı olarak değişmekle birlikte çok rahat bir haftayı tek şarjda bitirebileceğiniz anlamına geliyor.

SPORT True Wireless’ın öne çıkan bir başka özelliği de bağımsız kulaklık kullanımı avantajını kullanıcıya getirmesi. Yani arama yaparken ya da müzik dinlerken kullanım kolaylığı açısından sol veya sağ kulaklıklardan birini tercihinize göre tek başına kullanabiliyorsunuz. Bu da elbette kullanıcıya esneklik sağlıyor.

Kulaklıkların kullanımı da oldukça pratik. Sadece üzerine farklı kombinasyonlarla dokunarak istediğinizi yapabiliyorsunuz. Böylece her seferinde elinizin telefona gitmesine gerek kalmıyor. Her bir kulaklığın dış panelinde kapasitif dokunmatik kontrol alanı bulunuyor. Oynatmayı kontrol etmek ve aramaları yanıtlamak için her iki kulaklığa da bir kez dokunuyorsunuz. Aramaları sonlandırmak veya parça navigasyonunu kontrol etmek için de iki kez dokunmanız yeterli. Sesli asistanı kullanmak için de üç kez dokunun. Son olarak, ses seviyesini ayarlamak için de kulaklıklara baskı uyguluyorsunuz. Ses seviyesini düşürmek için sol kulaklığı, yükseltmek için sağ kulaklığı kullanıyorsunuz. Bu kontrol düzeni oldukça iyi çalışıyor ve en kullanışlı kontrollerin tümüne kolay erişim sağlıyor. Bu düzeni beğenmezseniz, kontrol şemasını her zaman uygulama üzerinden değiştirme şansınız da var ve kolayınıza geldiği gibi de bu kontrolleri kurgulayabilirsiniz.

Siyah renkte sunulan Sport True Wireless kulaklıklar biraz kalın gibi dursa da bu kulaklara daha iyi oturmalarına yardımcı oluyor. Kulaklıkların etrafına takılan silikon bantlara ek olarak, paket çok çeşitli kulaklık uçları içeriyor. Kulaklık uçları duyduğunuz dış gürültü miktarını pasif olarak değiştirmeye çalışıyor. Bir set ortam gürültüsü şeffaflığını hedeflerken, diğeri daha fazla dış gürültüyü engelleyen bir tasarımı tercih ediyor. Burada tercih biraz da kullanıcıya bırakılmış. Zaten kutu içeriğini açtığınızda da kutu içeriğinin zenginliğini fark ediyorsunuz. Ancak bu farklı kulaklık uçları ve silikon bantlar için minik bir çanta gerekiyor. Bu sunulmadığına göre Sennheiser muhtemelen bu uçlar arasında kullanıcının pek değişiklik yapmayacağını düşünmüş olmalı. Yine de ufak bir taşıma aparatı iyi olurmuş.

Ses kalitesi noktasında Sennheiser kalitesinin bu ürüne de yansıdığını görüyoruz. En yüksek dinleme seviyelerinde dahi baslar bozulmuyor ve daha yüksek frekanslı içerikle iyi eşleşen gümbür gümbür bir alt frekans tepkisi sunuyor.

Ses kalitesinden bahsetmişken bir örnek verelim: John Adams’ın The Gospel According to the Other Mary adlı eserinin açılış sahnesi gibi orkestral parçalar mükemmel ses veriyor. Yüksek perdeden üflemeliler, yaylılar ve vokaller çok sayıda ayrıntıyla net bir şekilde sunulurken, alt perdeden enstrümanlar dolgun bir şekilde duyuluyor ve doğal bir bağlantı görevi görüyor.

Dört mikrofonlu yapı işini iyi yapıyor. iPhone’da yaptığım test kaydının her kelimesini anlamakta herhangi bir sorun yaşamadım.

Son olarak yazılım tarafından da bahsedelim. Sennheiser Smart Control isimli uygulamayı ücretsiz olarak iOS veya Android cihazınıza kolayca yükleyebiliyorsunuz. Bu uygulamayı mutlaka kurmanız gerekiyor, çünkü kulaklığınızla ilgili pek çok ince ayara bu uygulama üzerinden erişebiliyorsunuz. Örneğin hangi kulaklık uçlarını seçtiğinize bağlı olarak EQ aracılığıyla kulaklığı ayarlamanız gerekiyor. Focus EQ modu kapalı kulaklık uçları içinken Aware EQ modu da açık olanlar için.

Uygulama ayrıca az önce bahsettiğimiz üzere kulak üstü kontrol düzenini ayarlamanıza, aramalarda kendi sesinizi ne kadar duyabileceğinizi ayarlamanıza ve üç bantlı bir EQ’ya erişmenize olanak tanıyor.

Sonuç itibariyle Sport True Wireless ile evde, yolda, işte dilediğiniz her yerde rahatça müzik dinleyebilirken yüksek detaydaki akustik film performansı sayesinde video ve filmlerinizi yine büyük bir keyifle izleyebilirsiniz. Telefon görüşmelerinizde, toplantılarınızda, online eğitimlerinizde kesintisiz ve akıcı bir şekilde konuşabilmek için de bu kulaklığı tercih edebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.