Sağlık sektörüne yönelik siber saldırılar hızla artıyor

2020’ye damga vuran sağlık sektörüne yönelik siber saldırı ve tehditler bu yılda hız kesmeden devam ediyor. 2020’nin son iki ayında sağlık sektörüne yönelik siber saldırı oranı yüzde 45 artarken, Türkiye’nin lider Ayrıcalıklı Erişim Yönetimi (PAM) yazılım üreticisi olarak global arenada faaliyet gösteren Kron’un Genel Müdürü Mete Sansal, “Sağlık sektörü büyük bir tehdit altında. Gerekli önlemler alınmazsa bu saldırılar giderek artacak” dedi.

Pandemi süreciyle birlikte sağlık sektörüne yönelik veri ihlalleri büyük bir hız kazandı. Siber güvenlik alanındaki raporlara bakıldığında, 2020’nin en çok veri ihlali yaşanan sektörün yüzde 12’lik oranla sağlık alanı olduğu görülüyor. Bu yıl da özellikle koronavirüs sürecine karşı geliştirilen aşı çalışmalarına yönelik birçok siber saldırı durumu yaşandı. Yapılan araştırmalara göre 2020’nin son iki ayında sağlık sektörüne yönelik gerçekleşen siber saldırılar yüzde 45 arttı.. Bunlar arasında Oxford Üniversitesi kovid-19 laboratuvarına yönelik saldırı, aşı dokümanlarının manipüle edilerek sızdırılması sayılabilir. Sağlık sektörüne yönelik artan siber saldırıları değerlendiren İTÜ ARI Teknokent firması Kron’un Genel Müdürü Mete Sansal, “Koronavirüs süreci sağlık sektörünün her birimiz için hayati önemini bir kez daha ortaya koydu. Tüm dünyayı etkileyen böylesine önemli bir sektörün, giderek artan bir şekilde siber saldırıların hedefi haline geldiğini görüyoruz. Yaşanan tüm veri ihlallerine baktığımızda yüzde 12’lik oranla sağlık sektörünün, 2020’nin en çok veri ihlali yaşanan alanı olduğu ortaya çıktı. Paylaşılan raporlara göre; sağlık alanında yaşanan veri ihlalleri anlaşılma süresi 2020’de 96 gün uzadı yani bu ihlaller aslında çok daha geç fark edildi. Bu durum olası zararları daha da artırdı. Yine açıklanan raporlara göre; sektör başına en çok mali zararın da sağlık alanında yaşandığı ve 2019’a göre ortalama zarar maliyetinin yüzde 10 artarak yaşanan veri ihlali başına ortalama 7.13 milyon dolara yükseldiği ortaya çıkıyor” dedi.

Veri güvenliğini üst seviyelerde sağlıyor

Sansal, “Açıklanan verilere baktığımızda sağlık sektörünün global çapta büyük bir tehdit altında olduğunu görüyoruz. Gerekli önlemler alınmazsa bu saldırılar giderek artacak. Sağlık sektörüne yönelik bu gibi siber saldırı ve siber tehditlere karşı erişim ve veri güvenliği konusunda daha planlı ilerlenmesi gerekiyor. Veri ihlalleri karşısında veritabanlarına yapılan erişimleri sıkı bir şekilde kontrol edilmesi için geliştirilen Ayrıcalıklı Erişim Yönetimi (PAM) çözümleri tam da bu aşamalarda devreye giriyor.  Ayrıcalıklı Erişim Yönetimi, sektör ve kurumların siber tehditler karşısındaki koruma katmanlarını artırıyor ve veri güvenliğini üst seviyelerde sağlıyor” diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.