reeder S19 Max Pro inceleme

Uygun fiyatlı telefon bulmak bugünün şartlarında epey zorlaştı. Standart ihtiyaçlarınızı karşılayan bir telefon almak isteseniz, mesela iyi fotoğraf çeksin, hafızası da eh işte idare etsin, oyunları yüksek grafik kalitesinde ve akıcı oynayayım diyorsanız 10 bin TL’nin altında iyi bir telefon bulmanız hiç kolay değil.

Ama şunu da iyi biliyorum. Genelde ihtiyacımız olmasa da, en gelişmiş özelliklerin bulunduğu telefonu kullanmak istiyoruz. Ama kullanmadığımız özelliklere tonla para vermeye gerçekten gerek var mı? Daha da önemlisi bir telefon alacaksak ille de 10 bin TL gibi ücretleri ödemek zorunda mıyız? Elbette hayır.

Piyasada 5 bin TL seviyesinde olan ve performansı da hiç fena olmayan telefonlar var. Türkiye’de üretilen Redmi 10C, TCL 10 SE ve realme’nin C serisi modellerine göz atabilirsiniz. Ama benim asıl şaşırdığım Reeder’ın 5 bin TL’nin de altını gören bu telefonu oldu. İnternetten fiyatlarına baktığımda 4 bin TL’nin de altında bulunabilen bir telefon bu.

Ama sanmayın ki bu fiyata çok zayıf bir telefon kullanıyorsunuz. Zaten şaşırdığım kısım da burası. Şimdi sözü çok uzatmadan teknik özelliklerine yakından bakalım.

6.5 inç büyüklüğünde bir ekranımız var. Yaklaşık 207 gram ağırlığında ve siyah renkli kasalı modeli var elimde. Ama bu siyah renk dışında altın sarısı ve mavi renkleri de mevcut.

Orta ağırlıkta bir telefon. Arka yüzdeki kaplama parmak izi bırakmadığından kullanıcılar için bir avantaj sağlıyor denilebilir. Telefonun alt yüzünde Type-C girişi, mikrofon ve speaker bulunurken, sağ kısımda ses açma/kısma tuşları ile birlikte güç tuşu konumlandırılmış. Sol kısımda da SIM kart tepsisi ve bir tuş daha var. Tepe kısımda da 3.5 mm kulaklık yuvası ile mikrofon var.

Şimdi bu telefonun sol kısmındaki tek tuşa geri dönelim. Bu tuşa benzer bir tuşa telefonlarda pek rastlamıyoruz. Acaba ne işe yarıyor?

Reeder’ın ‘Akıllı Tuş’ adını verdiği bu özel tuş, kullanıcıların sıkça yaptığı ama kısayol oluşturmak istediği işlevleri elinin altına getiriyor. Bu tuşu üç farklı şekilde kullanabiliyoruz. Tek tıklama, çift tıklama ve uzun süreli basarak farklı işlevleri aktif hale getirebiliyoruz. Örneğin çift tıklayarak ekran görüntüsü alabilirken, uzun süre basılı tutarak da fener ışığını açabiliyoruz.

Bu HD+ ekran, 1650×720 piksel ekran çözünürlüğü sunuyor. Ekran hiç fena değil. Ama parlaklık seviyesini pek beğenmedim işin açıkçası. Parlaklığı sonuna kadar artırsak da özellikle ışığın arkadan geldiği anlarda çok iyi sonuç vermiyor.

Burada dikkat çeken nokta dahili hafıza ve RAM tarafında kendini gösteriyor. 128 GB dahili hafızayla geliyor oluşu ve 6 GB RAM’in de eşlik etmesi dikkat çekici. Genelde bu fiyatlarda bir telefonda 64 GB hafıza ve 4 GB RAM görmeye alıştık. Bu nedenle reeder’ın burada öne çıktığı bir gerçek.

Ama işlemcisi elbette zayıf. Unisoc T610 kullanıyor. Ama bu fiyata bu işlemciyle karşılaşmak çok da şaşırtıcı değil tabii. Ona rağmen oyun oynarken ya da webde gezinirken herhangi bir takılma sorunu yaşamıyorsunuz. Popüler oyunlardan biri olan PUBG Mobile’ı indirerek de oyun deneyiminin nasıl olduğunu merak ettim. Beklentimin ötesinde iyi bir iş çıkardığını söylemem gerek.

Telefonun performansını rakamlara dökmek adına Geekbench 5 testine tabi tuttuğumda tek çekirdekte 350 puan, çoklu çekirdekte ise 1300 puanı gördüm.

Kamera tarafında da çok fazla şey beklememek lazım. Arka yüzde üçlü kamera kurulumu var. Ana kamera 48 MP çözünürlüğünde görüntü alabiliyor. Işığı yeterli alırsa hiç de fena olmayan bir performans gösteriyor. Bu ana kameraya 8 MP bokeh kamera ve 2 MP makro kamera eşlik ediyor.

Makro çekime ilginiz varsa 2.5 cm mesafeye kadar makro çekimler yapabiliyorsunuz. Bokeh kamera da portre çekimlerinde imdadımıza yetişiyor.

Ön yüzde de f/2.2 diyafram açıklığında bulunan 16 MP çözünürlüğünde bir kamera mevcut. Bu kameranın performansı da hiç fena değil ve çekimlerimden genel olarak memnun kaldığımı söyleyebilirim.

Çektiğim görüntüleri bilgisayarınıza indirip yakından bakmak istiyorsanız bu videonun açıklama kısmındaki bağlantıya tıklayarak göz atabilirsiniz.

Gelelim yazılım tarafına. Android 11 yüklü olarak geliyor ve akıcı bir şekilde çalışıyor. Yaklaşık iki haftadır bu telefonu kullanma şansım oldu, bana herhangi bir sorun yaşatmadı.

Özetle fiyatı 3500-4000 TL bandında olan bir telefon arıyorsanız reeder S19 Max Pro’ya şans verebilirsiniz. Fiyatının hakkını verdiğini kesin.

reeder’dan da kısaca bahsetmek istiyorum. Sonuçta bu marka özelinde çektiğim ilk video. E-kitap okuucularıuyla adını duymaya başladığımız ama sonra alanını genişleten ve 400’ü aşkın çalışana sahip yerli bir marka. Sunduğu ürünler  hem erişilebilir fiyatlarda hem de sunduğu kaliteyle de piyasada bir alıcısı var. Şirketin sosyal sorumluluk tarafında yaptığı güzel işler de var. Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte “Kızlar Kodlar” projesinin hayata geçirilmesi de buna güzel bir örnek. Proje kapsamında Mesleki ve Teknik Eğitim Anadolu Liseleri’nde öğrenim gören kız öğrencilerin mesleklerinde yazılım kullanma becerilerini arttırmak amacıyla kodlama eğitimleri verilecek. Kız öğrencileri geleceğin başarılı kadın yazılımcıları, mühendisleri ve bilim insanları olmaları için destekleyen bu proje, ilk olarak Samsun, İstanbul, Manisa, Mersin ve Gaziantep illerinde uygulanacak. Bu değerli çalışmalarından dolayı da Reeder’ı ayrıca tebrik etmek istiyorum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.