Razer Wolverine V2 Chroma inceleme

Razer’ın satışa çıktığı ilk günden bu yana oyunculardan büyük ilgi gören Wolverine serisine yeni bir üye dahil oldu. Wolverine V2 Chroma; PC/Xbox Series X/S oyun konsolları için geliştirilen ve mekanik tuşlarıyla birlikte 6 makro tuşa sahip olan özel bir kontrolcü. Bu yazımızda Wolverine V2 Chroma’nın öne çıkan özelliklerini mercek altına alıyoruz.

Wolverine’i Marvel filmlerini yakından takip edenler iyi bilir. X-Men serisinin korkusuz güçlü mutantlarından Wolverine’den adını alan Razer’ın bu oyun kontrolcüsü, yeni sürümüyle oyuncuların karşısına çıktı. Bu ailede Wolverine V2 ile birlikte Wolverine V2 Chroma ve Wolverine V2 Pro modelleri de bulunuyor. Ancak bu yazıda bizim odak noktamız V2 Chroma olacak.

161.5 mm x 105.8 mm x 65 mm ebatlarında olan ve ağırlığı yaklaşık 270 gram seviyelerinde olan yeni Wolverine V2 Chroma, Xbox ve PC için geliştirilen bir çözüm. Tasarım olarak da Xbox Series konsollarının kontrolcüsüne fazlasıyla benzer bir yapıya sahip.

D-pad ve analoglar dahil Xbox platformuna uygun olarak geliştirilen ürün, A, B, X, Y tuşlarını taşıyor. Fakat ürünün asıl farkı bu tuşların üzerine de bazı özel tuşlar getiriyor olması. Razer Mecha-Tactile ve Razer Mecha-Tactile D Pad adlarını alan bu özel sistem, hem daha yumuşak basımlı hem de buna rağmen mekanik klavye hissiyatını da sonuna kadar veren bir tasarıma bürünüyor. D-Pad de Xbox kanadındaki gibi yuvarlak bir zemine oturtulmuş ve yabancılık çekmiyorsunuz.

Tasarımda dikkat çeken bir başka nokta da LED sistem sayesinde RGB aydınlatmaya da sahip olması. Ürünün adında da geçen Chroma efektleri ile ortama farklı bir hava katan ürün, tutuş bakımından da orijinal Xbox kontrolcüsüyle benzerlik taşıdığından adapte olması saniyeler sürüyor.

Ürünün ince ayarlarını yapmak da oldukça kolay bir işlem. Xbox ya da PC üzerinden ayarlara girerek size sunulan gelişmiş tuş takımına görevler atayabiliyor ve oyunlardaki mücadelelerinize ciddi seviyede katkı sağlayabiliyorsunuz.

Oyun kumandasını oyun tarzınıza uyacak şekilde özelleştirmek için Razer Controller Setup for Xbox uygulamasını indirebilirsiniz. Düğmeleri kolayca yeniden eşleştirirken, aydınlatma efektlerini ayarlayabilir, motor gürültüsünü kontrol ederek hassasiyet ayarlarını belirleyebilirsiniz.

Razer Wolverine V2 Chroma, RT ve LT tuşlarında da optimizasyona izin verirken, FPS veya yarış oyunları dahil ihtiyacınıza göre kendi düzeninizi kontrolcüye sağlayabildiğiniz bir yapı sunuyor. Bu tuşların yanına M1 ve M2 ekstra fonksiyon tuşları da gelirken, arkada ise M3, M4, M5 ve M6 şeklinde sıralanan dört tuş daha mevcut. Böylece 6 programlanabilir fazladan fonksiyon tuşları bulunan bir kontrolcüye sahip oluyorsunuz.

Kumandanın alt tarafındaki iki sürgülü kilidin değiştirilmesi, ana tetiklerin hareket mesafesini büyük ölçüde azaltıyor. Bu da komutları daha hızlı bir şekilde göndermenizi sağlıyor.

Ürün oldukça ergonomik bir yapıda. Kaç saat oyun oynarsanız oynayın elinizde rahatsızlık uyandırmıyor. Bu noktada elbette Razer’ın mühendislerinin ince dokunuşları olduğu bir gerçek. Kumandanın modifiye edilmiş L şeklindeki tutma yerleri çevik bir tutuş için kaymaz kauçuk tutma yerlerine sahip. Böylece bu kontrolcüyle birlikte tüm gün oyun oynamak mümkün. Ergonomik L şeklindeki el tutuş noktaları, elleriniz için daha fazla destek sağlarlem tamponlara ve tetiklere daha kolay erişimi mümkün kılıyor.

Bu da haliyle kontrolcüye çok daha fazla hakim olmanıza ve oyunları daha pratik bir şekilde oynamanıza izin veriyor. İlk etapta kullanımda karışık gelse de, zaman içinde bu gelişmiş fonksiyonlara alıştığınızda eski kontrolcünüzün pek yüzüne bakasınız gelmiyor.

Sıkı bir Xbox oyuncusu olmasanız da önemli değil. PC’nizde oyun oynamayı tercih ediyorsanız Wolverine V2 Chroma’nın alışkanlık yaratacağını rahatça söyleyebilirim. Basış hissiyatından tutun da fazladan makro tuşların bulunması ve mekanik sistem sayesinde gerçekten de oyunculara keyifli bir deneyim sunulmuş.

Wolverine V2 Chrome, uzun ömürlü bir ürün. Razer’ın açıklamasına göre daha fazla dayanıklılık için 3 milyon dokunuş ömrü sunuyor.

Son olarak Razer’ın e-spor oyuncularının işini kolaylaştıracak bir yapı kurduğunu da görüyoruz. Hem fazladan tuşlar hem de kablolu yapı sayesinde e-spor oyuncuları oyun sırasında parmaklarının yerlerini bile değiştirmemesi hesap edilmiş ve milisaniyeleri hesaba katarak böyle bir tasarım ortaya çıkarılmış.

Ürün kablosuz bir çözüm değil. Bazı oyuncular elbette bundan rahatsız olabilir ancak kendi adıma Wolverine V2 Chroma’yı deneyimlerden rahatsız olmadım.

Sonuç itibariyle Bilkom Güvencesiyle Türkiye’de satışı olan Razer Wolverine V2 Chroma pek çok açıdan iyi bir Xbox/PC kontrolcüsü. Peki bu ürünün PS5 için olanı yok mu diye soranlarınız olabilir. Elbette mevcut. Razer, Wolverine V2 Pro modelini de DualSense’i baz alarak ortaya koymuş ve bu ürünü de araştırabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.