Razer Viper V2 Pro inceleme

Dünyanın önde gelen teknoloji üreticilerinden Razer, yeni bir ürünüyle kullanıcılarının karşısına çıktı. Türkiye’de Bilkom Güvencesiyle temin edilebilen Razer Viper V2 Pro, oyuncuların aradığı en iyi ultra hafif kablosuz oyuncu mouse’u olma iddiasında. Şimdi isterseniz sözü çok uzatmadan Viper V2 Pro’nun öne çıkan özelliklerine yakından bakalım.

İyi bir oyun sistemi kurmaktan söz ediyorsak akla ilk gelen ya sıkı bir oyuncu laptopu ya da bir masaüstü kasanıza toplayacağınız gelişmiş donanımlar oluyor ya da gelişmiş bir monitör öne çıkıyor. Ancak ekran kartı, işlemci, RAM, monitör dahil iyi bir oyun sistemi toplamak elbette tek başına yeterli değil ve bu üst seviye sisteme mutlaka kaliteli aksesuarların, oyuncu ekipmanlarının eşlik etmesi gerekiyor. İyi bir klavye, mouse, kulaklık ve ses sistemiyle soslanan her oyun sistemi çok daha gerçekçi bir oyun deneyimi sunar ve mücadelelerde size önemli bir avantaj kazandırır. İşte bu yazıda özelliklerine yakından bakacağımız Razer Viper V2 Pro da böylesi bir mouse.

Razer’ın sınırları zorladığı yeni oyuncu mouse’u Viper V2 Pro, pek çok oyuncuya hitap ediyor. Özellikle de CS:GO, Valorant ve Warzone gibi FPS oyunlarına düşkün olanların daha da sevmesi muhtemel bir ürün. Öncelikle ürün oldukça hafif bir yapıda. 58 gram ağırlığındaki Viper V2 Pro, bu hafifliğiyle birlikte hassasiyet seviyesini de artırıyor ve 30 bin dpi’ya kadar çıkarıyor.

Bal peteği kemik tasarımla şekillendirilen ürün, tasarım bazında dikkatle bakıldığında markanın bir diğer gelişmiş mouse modeli olan Vipe Ultimate ile fazlasıyla benzerlik taşıyor. Her iki elde kullanılabilecek gibi görünse de aslında daha çok sağ ele uygun bir çözüm. Sol kısımda baş parmağın alt kısmına gelecek şekilde kısa yol butonları yer alırken, DIP ve güç düğmeleri de farenin alt kısmına konumlandırılmış.

Kablolu olduğu gibi kablosuz olarak da kullanılabilen ürünün kutu içeriğinde Razer Speedflex kablosu yer alıyor. USB dongle’ı da kutu içeriğinde. Farenin üzerinde bunun için bir yuva yer almaması ise sevmediğim bir detay. Bu nedenle dongle’ı kaybetmemeye bakın. Razer’ın bunu dahili sunmaması elbette ağırlığı azaltmak için yapılan bir hamle ve netice de oldukça hafif bir yapının korunduğu da ortada.

Pürüzsüz bir yapı sunmasına karşın ekstra tutuş isteyenler de ihmal edilmemiş ve kutu içeriğinde tutma bantlarını da bulabiliyorsunuz. Bu bantları sağ ve sol tuşlara yapıştırarak tutuş hissiyatını artırabiliyorsunuz.

Bir oyuncu mouse’u olmasına karşın RGB aydınlatmanın üründe yer almaması ise biraz can sıkıcı. Benim için RGB olmazsa olmaz bir özellik olmasa da oyuncuların pek çoğu alacakları mouse’ta RGB desteği de arayacağından bu noktada kötü haberi vermek durumundayım.

Yazının başında belirttiğim gibi Viper V2 Pro pek çok açıdan gelişmiş bir oyuncu mouse’u. Sensör olarak Focus Pro 30K Optical Sensor’ün tercih edildiği üründe Optical Mouse Switches Gen-3 switch’ler bulunuyor. 30 bin DPI seviyesi ile oldukça iddialı görünen Viper V2 Pro, 750 IPS hız ve 70g maksimum hızlanma değerleriyle öne çıkıyor.

Razer Synapse yazılımından da biraz bahsedelim. Bu yazılım sayesinde ürünün DPI seviyesini 400, 800, 1600, 3200 ve 6400 arasında değiştirebiliyoruz ve uç aralıkta 30 bine kadar da belirleyebiliyoruz. Gecikme süresi temelinde tuşlar oldukça başarılı ve tıklama gecikmesi hem tutarlı hem de oldukça düşük seviyelerde. Kablolu olarak 2.5 ms, kablosuz olduğunda ise 3.4 ms şeklinde.

Mevcut yoklama hızları söz konusu olduğunda da 125Hz, 500Hz ve 1000Hz değerleri karşımıza çıkıyor. Ürünün beğendiğim bir başka özelliği de Asimetrik Kesme ismi verilen özellik. Bu sayede kalkış/iniş mesafesini oyun tarzına uygun olarak bağımsız bir şekilde yapılandırabiliyorsunuz. Ayrıca HyperPolling kablosuz dongle ile de 4000Hz moduna da çıkabiliyorsunuz.

Gelelim batarya ömrüne. Bu açıdan Viper V2 Pro’nun güç tasarrufundan uzak bir ürün olduğunu söylemek gerekiyor. 80 saatlik bir batarya ömrü sunan ürün, HyperPolling kablosuz dongle ile birlikte 24 saatte pili tüketebiliyor.

Fiziksel olarak ürünün dayanıklı olduğu ve uzun süreli kullanımlar için uygun olduğu söylenebilir. 90 milyon tıklamaya kadar ömrü bulunan Viper V2 Pro, bu açıdan kullanıcısının yanından uzun yıllar ayırmak istemeyeceği bir yol arkadaşı olacak gibi görünüyor.

Sonuç itibariyle Razer Viper V2 Pro, işini iyi yapan gelişmiş bir oyuncu mouse’u. Ağırlıklı olarak FPS oyunlarını sevenlere hitap eden ürün, rahat bir tutuş sağlayan simetrik tasarımıyla da oldukça ergonomik bir yapıda.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.