PUBG puta tapma nedir? #pubgoynamaoynattırma etiketi nasıl oluştu?

PUBG puta tapma nedir sorusu son günlerde oyuna yapılan güncellemeler sonucu eklenen yeni görevlerle sosyal medyada oldukça fazla konuşuluyor. PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG), oyunu dünya üzerinde ve özellikle ülkemizde gençler arasında yoğun olarak oynanıyor. Kullanıcılar, Belirli bir ada içerisinde tekli ya da takım olarak en sona kalmaya çalışıyor. Oyun içi silahları boş evlerden veya öldürdükleri rakiplerinden kazanan oyun severler son güncelleme sonrasında yeni bir uygulamayla karşılaştı. Yüzbinlerce kullanıcının güncelleme sonrası oyuna girdiğinde karşılaştığı puta tapma ritüeli ne? Ülkemizde büyük tepki çeken güncelleme sonrasında #pubgoynamaoynattırma etiketi nasıl oluştu? İşte son bilgiler…

PUBG, Çinli oyun firması Bluehole tarafından piyasaya sürülmüş son dönemin popüler video oyunu. Dünya üzerinde yaklaşık 400 milyon kişi tarafından oynanan oyun sosyal medya platformları üzerinden de sıkça videoları çekiliyor. Oyuna gelen son güncelleme sonrasında birçok kullanıcı farklı bir olayla karşılaştı. Çin, özellikle Budist dininde yer alan ‘puta tapma’ ibadetini oyuna uyarladı. Peki, PUBG puta tapma nedir? Sosyal medya üzerinde #pubgoynamaoynattırma etiketi nasıl oluştu? Kullanıcılar ve yetkililer etiketle neler dedi? İşte, son bilgiler ve olay hakkında kullanıcı yorumları…

PUBG PUTA TAPMA NEDİR?
PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG), Çinli oyun firması Bluehole tarafından yayımlanan ve hala geliştirilmekte olan online çoklu oyunculu video oyunu. 100’e yakın oyuncu tek veya takım olarak rotası önceden belirlenmiş bir uçağın içerisinde oyuna başlıyor. Paraşüt yardımıyla adanın herhangi bir yerine iniş yaparak oyunun en sonuna kalmaya çalışır.

Dünya’da milyonlarca kişi tarafından oynanan son dönemin popüler video oyununa, Türkiye’den de her yaş grubundan milyonlarca kişi giriş yapıyor. Oyunun içerisinde silahları boş evlerden toplayan kullanıcılar, güncellemeyle birlikte gelen ‘tapınma modu’ ile yeni silahlara sahip olabiliyor. İlkel kabilelerin yaptığı put şekillerine benzeyen sembollere tapınarak eşyalar kazanıyor.

Oyunda yer alan putların yakınına gidip ‘tapın’ butonuna basıldığında oyuncular çeşit çeşit hareketlerle puta tapınıyor. Oyun içerisinde daha çok avantaj sağlayabilecek eşyaların verildiği söylenen tapınma görevi, ülkemizde çok fazla tepki çekmiş durumda.

#PUBGOYNAMAOYNATTIRMA ETİKETİ NASIL OLUŞTU?
PUBG yetkililerinin son yaptığı güncellemeyle birlikte oyuna eklediği ‘puta tapma’ görevi ülkemizde aşırı tepki çekti. Yüzbinlerce sosyal medya kullancısı, Oyunu oynayan Müslüman çocukların bilinç altına ‘putperestlik’ kavramının işlendiğini belirterek sosyal medya üzerinden tepki tweetleri attı.

Oyunun ‘Toteme tap, daha fazla güce sahip ol’ şeklinde bir teşvik ettirici, özendirici etkisi olduğunu belirten birçok vatandaş “putlara tapmanın oyunu kazanmak için neredeyse zorunlu olduğunu” söylüyor. #PUBGOYNAMAOYNATTIRMA ETİKETİ ile gündeme oturan olay hakkında atılan bazı yorumlar;

“Budist öğretileri Türkçe olarak oyuna koymak ve puta tapan çocuklara daha çok puan ve silah vermek! Oyun deyip geçmeyin, biz kendi kültürümüzle ilgili online oyun yapmaksak böyle çok şeyler göreceğiz. #pubgoynamaoynattırma”

“Yeni güncellemeyle cami istiyorum oyunda namaz kılcaz cemaat olarak #pubgoynamaoynattırma”

“Appstore’da Oyunun oynanma yaşı +17’dir. Bu yaşa kadar puta tapmak diye birşey olmadığını o genç bilmiyorsa bırak öğrensin puta tapmayı. Şayet küçük çocuklara bu oyunu oynatmaya izin veriyorsanız o sizin probleminiz #pubgoynamaoynattırma”

“PUBG Oyunu Puta taptırıyor… Biri oynayanlara, Hz. İbrahimin baltasını, Hz. Muhammedin asasını hatırlarsın. Ve şirkle mücadelede şehid olan milyonlarca insanı… #pubgoynamaoynattırma”

“İslam düşmanları Allaha inancı yıkmak insanları gençleri islamdan kurandan ibadetten namazdan tesbihten zikirden duadan uzaklaştırmak için oyun üzerinden algı ve asimile yapıyorlar gözünüzü açın çocuklarınızı her türlü oyundan uzak tutun yoksa dinsiz olurlar #PubgOynamaOynattırma”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.