PPSX nedir ve nasıl açılır? PPSX dosyaları nasıl açılır ve düzenlenir?

PPSX dosyalar özellikle ödev dönemlerinde ya da proje yetiştirme süreçlerinde yaka silktiren türlerdendir. Dosya düzenleme ya da işlem yapma izni tanımadığı için oldukça zorlayıcı bir tür olan PPSX dosya, Powerpoint kullanarak sunum oluşturmak isteyen ve PPSX içerikli dosyalardan faydalanmak isteyen kişilerde pek de hoş olmayan anılar oluşturmaktadır. Peki, PPSX  nedir ve nasıl açılır? PPSX dosya nasıl düzenlenir? İşte, PPSX dosya nasıl açılır ve düzenlenir sorusunun cevabı

PPSX dosyaların açılması aslında göründüğü kadar zor değildir. Dosyaların açılamaması durumunun oluşturduğu panik ortamı nedeniyle akla gelmeyen bazı yöntemler, PPSX dosyaların cihazlarda kolaylıkla açılabilmesine imkan tanımaktadır. Peki, PPSX  dosya nasıl açılır?  İşte, o hususta bazı detaylar

PPSX NEDİR?

Microsoft’un en bilinir uygulamalarından birisi olan Powerpoint sunum programı, sunum yaparken pek çok konuda da kolaylık sağlıyor. Bunlardan birisi PPSX uzantılı dosyalardır. Sunum aşamasında bazı özellikleri aktif edebilmek için çıktı alınması gereken format olan PPSX dosyası, bazı kolaylıklar tanımaktadır.

PowerPoint Gösteri dosyasını açtığında, düzenleme modunda değil, slayt gösterisinde tam ekran görünür. PPSX ise buna imkan tanır. Bu şekilde görüntüleyen kişi, sunumu hemen izlemeye başlar.

PPSX olarak kaydetme sayesinde pek çok dertten de kurtulunur. Sunum yapan kişilerin müzdarip olduğu videoların açılmaması ve animasyonların, anlatımların zamanlamaların yerinde başlamaması sorununun önüne geçilmiş olur.

Aynı zamanda PowerPoint sunumunuzu PPSX biçiminde kaydederseniz, PowerPoint açıldığında parola soracak biçimde yapılandırabilirsiniz. Yani PPSX dosyaların güvenlik sağlama açısından da avantaj sağladığı söylenebilir

PPSX NASIL KAYDEDİLİR?

Peki dosya PPSX olarak nasıl kaydedilir? Bunun yolu çok basit. Aşağıdaki adımları izleyerek sunumunuzu PPSX olarak kaydedebilirsiniz.

 1. Dosya menüsünde Kaydet‘i seçerek son yaptığınız tüm çalışmaların PowerPoint sunusu biçiminde (.pptx) kaydedildiğinden emin olun.
 2. Dosya menüsünde Farklı Kaydet‘i seçin.
 3. PowerPoint Gösterisi dosyanızı depolamak istediğiniz klasör konumunu seçin.
 4. Kayıt türü kutusunda PowerPoint Gösterisi (*.ppsx) öğesini seçin.
 5. Kaydet‘i seçin.

   

PPSX DOSYASI NASIL AÇILIR VE NASIL DÜZENLENİR?

Öncelikle Powerpoint uygulaması açılır. Uygulama açıldıktan sonra şu adımlar izlenir;

 1. Aç butonuna basılır.
 2. Uzantısı PPSX olan dosya seçilip açılır.
 3. Düzenlemeyi etkinleştire basılır.
 4. Farklı kaydet yapılır.
 5. PPTX olarak kaydedilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.