PlayStation Network’ü IŞİD hack’ledi

52 milyonu aşkın aktif kullanıcıya sahip Sony’nin çevrimiçi eğlence ağı PlayStation Network (PSN), hacker’ların saldırısına uğradı. 24 Ağustos Pazar günü gerçekleşen DDos saldırısı sonrasında sunucular kapatılırken Sony mühendislerinin sorunu gidermek için aralıksız çalıştığığı resmi olarak açıklandı.

Hacker saldırısı sonrasında PlayStation Blog’tan ‘şimdiye kadar hiçbir kişisel bilgisinin Hacker’lerin eline geçmediği’ yönünde açıklama geldi. Sunucular 25 Ağustos sabahı yeniden açıldı ve kullanımda saat 14:00 itibarıyla herhangi bir sorun yaşanmıyor.

PlayStation 3, PlayStation 4 ve PS Vita kullanıcıları, uzun süre çoklu oyuncu modlarına erişemezken Oyun severler, PSN’e girmeye çalıştığında ise ‘PSN bakım aşamasında’ diye bir uyarı ile karşılaştı. Sorun, tüm dünyadaki PlayStation severlerin adeta ‘oyun oynayamamasına’ neden oldu.

Gelişme yalnızca bununla sınırlı değil; ABD’nin saygın yayın organlarından USA Today’de çıkan habere göre hacker’lar sadece siber saldırıyla yetinmedi; Sony Online Entertainment Başkanı John Smedley’in de içerisinde yer aldığı uçakta bomba olduğunu Tweet yoluyla havayolu şirketine ileten hacker grubunun hem hack hem de bomba tehtidinde bulunduğu ve Sony’den fidye istediği belirtildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.