Personel devam kontrol sistemleri

Personel devam kontrol sistemleri veya kısaltılmış haliyle PDKS günümüzde pek çok işletme tarafından kullanılmaktadır. Bu sistem sayesinde işveren bünyesinde çalışan personelin işe devamlılığını, giriş veçıkış saatlerini kolayca kontrol edebilir. Şantiyelerde, fabrikalarda, ofislerde ve plazalarda personel devam kontrol sistemlerine sıkça rastlanır. Bu yenilikçi sistem sayesinde çalışanın fazla mesai veya eksik mesai yapıp yapmadığı, ayın hangi günlerinde işe geldiği, işe geliş saatinin erken veya geç oluşuna ilişkin farklı kayıtlar tutulur. Bu kayıtlar ışığında ay sonunda her bir çalışana ait otomatik olarak bir puantaj hesabı yapılır. Bu teknolojik uygulama özellikle fazla sayıda personelin bir arada çalıştığı işletmeler için idealdir.

Personel Devam Kontrol Sistemi Nedir?

Fazla sayıda personelin istihdam edildiği iş yerlerinde PDKS yoğun olarak kullanılır. PDKS nedir diye düşünüldüğünde ise personel devam kontrol sisteminin kısaltması olduğu cevabı alınır. Bu sistem sayesinde iş yerine çalışanların ne zaman girdikleri ve çıktıkları kayıt altına alınmış olur. Çalışan kişilere dağıtılan giriş kartları, çalışanlardan alınan parmak izleri ya da yüz şekillerinin sisteme tanıtılması sayesinde kişinin çalıştığı kuruma giriş, çıkışları dijital mecrada belgelenmiş olur. 

Personel devam kontrol sistemi yemekhane kontrol takip sistemi ile de çoğu zaman desteklenir. Böylece personelin öğle molasında harcadığı zaman kontrol edilebilir. Kişinin saat kaçta yemekhaneye girdiği ve işinin başına ne zaman döndüğü bu sistem ile kaydedilir. 

Personel Devam Kontrol Sistemi Örnekleri Nelerdir?

Yüz tanıma sistemi, kartlı geçiş sistemi ile parmak izi okuma sistemi personel devam kontrol sisteminin en yaygın örnekleri arasındadır. Parmak izinin okunması ve yüz tanıma sistemleri daha yüksek teknoloji ürünü olduğu için daha yüksek bir kurulum maliyetine sahiptir. Kartlı geçiş kontrol sistemi ise daha kolay kurulumu yapılarak daha uygun fiyatlar karşılığında temin edilebildiği için geniş bir kullanım ağına sahiptir. 

Personel Devam Kontrol Sistemi Ne İşe Yarar?

Personel devam kontrol sistemi sayesinde çalışanların iş yerinde geçirdiği zaman aylık dosyalar halinde dijital ortamda kayıt altına alınır. Bu sayede işe yeni başlamış olan bir kişinin kontrolü yapılarak verimliliği kolayca yönetici tarafından denetlenebilir. Bu sebeple kurumsal firmaların tamamında PDKS ile karşılaşmak mümkündür. 

Eğer bir işletme 1000 kişiden fazla sayıda personel istihdam ediyorsa personel devam kontrol sistemi adeta bir zorunluluktur. Bu kadar fazla sayıda kişinin mesaide geçirdiği zaman ve kullandığı molaların denetlenebilmesi ancak böyle kapsamlı bir sistem ile mümkün olabilir. 

Personel devam kontrol sistemi sayesinde çalışanların aylık mesai saati toplamına göre maaşları belirlenir. Fazla mesai yapan kişiler ay sonunda hak ettikleri mesai ücretini eksiksiz bir şekilde alır. Personel devam kontrol sistemi güvenlik yönünden de oldukça yararlıdır. Kapıdaki kontrol sistemi sayesinde işyerine izinsiz girmeye çalışanlar ve hırsızlık gibi vakalarda dış kapıyı kimin açtığı kayıt altına alınmış olur.

Personel Devam Kontrol Sisteminin Sağladığı Yararlar Nelerdir?

Bir kişinin ne kadar verimli çalışıp çalışmadığının göstergelerinden birisi iş yerinde geçirdiği zaman miktarıdır. İşe zamanında gelmek ve iş yerinden zamanında hatta gerektiğinde fazla mesai yaparak ayrılmak çalışanın performansı açısından önemli olan kriterler arasındadır. İşveren ile yöneticilerin en çok dikkat ettiği konuların başında personelin işe geç gelip gelmediğini ve kullanılan mola sürelerini görebilmek gelir. PDKS sayesinde kişinin öğle molasını ne kadar kullandığı ve sabahları işe ne zaman geldiği kolayca kayıt altında tutulabilir. Böylece idareciler daha sağlam bir otoriteye sahip olabilirler. 

PDKS yalnızca işverenler için değil çalışanlar için de yararlar sağlayan bir teknoloji ürünüdür. Bir personel daha uzun süreler çalışıp fazla mesaiye kalıyorsa bunun PDKS sayesinde kayıt altına alınması sağlanır. Böylece maaşına ek olarak alacağı fazla mesai ücreti de saat bazında net bir şekilde belirlenmiş olur. 

PDKS ile personelin işyerinde geçirdiği zaman şeffaf bir şekilde dijital ortamda aylık bazda kayıt altında tutulur. Böylece çalışanın fazla mesaiden doğan hakları güvence altına alınır. Buna ek olarak işe geç geldiği halde inkar eden personelin de yönetimi manipüle etmesi kesin bir şekilde engellenmiş olur. 

Personel Devam Kontrol Sistemleri Nasıl Çalışır?

Sistemin kurulu olduğu plaza, iş yeri, fabrika veya şantiyede mutlaka özel bir odanın ayrılmış olması gerekir. Bu sistem odasına ana bilgisayarın kurulumu yapılır. Ardından personelin takibini yapabilmesi için yöneticilerin kullandığı bilgisayarlara da PDKS kurulumu gerçekleştirilir. Günün 24 saati boyunca çalışan PDKS her ay sonunda personellere ilişkin bir rapor çıkarır. Söz konusu rapor yöneticilere iletilir. Oldukça basit bir arayüze sahip olması nedeniyle personel devam kontrol sistemlerini kullanmak kolaydır. Bu nedenle de yaygın bir kullanım ağına sahiptir. 

Firmanıza personel devam kontrol sistemi kurulmasını istiyorsanız İzmir’de 2004 yılından beri elektronik güvenlik sistemleri alanında başarıyla faaliyet gösteren Gazi Information Teknoloji’nin ekibinden yardım alabilirsiniz. Gazi Information Teknoloji’nin uzman ekibinin firmanıza gelerek keşif yaptıktan sonra sizin için en uygun seçeceği sunacağından emin olabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.