Özel WhatsApp sohbetlerinizi güvende tutmanın üç kolay yolu

WhatsApp, kullanım kolaylığı ve ücretsiz olarak bu kadar çok şey başarabileceğiniz gerçeği göz önüne alındığında en popüler kullanılan mesajlaşma platformlarından biridir. WhatsApp, video görüşmelerinden sesli mesajlara ve medya dosyalarını paylaşmaya kadar birçok şeyi kullanıcıları için çok daha basit hale getirdi.

Ayrıca uçtan uca şifreleme göz önüne alındığında, mesajlarınız da güvendedir, WhatsApp bile okuyamaz.

Bununla birlikte, tüm bunlar kulağa harika gelse de, WhatsApp sohbetlerinizin başkalarının ulaşamayacağı şekilde gizli ve güvenli kalmasını sağlamak için yapabileceğiniz şeyler var.

  1. İki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirin

Akıllı telefonunuzdaki uygulamayı iki faktörlü bir kimlik doğrulama korumasıyla koruyabilirsiniz. WhatsApp’ı yeni bir telefona indirir ve giriş yapmaya çalışırsanız, WhatsApp kayıtlı numaranıza bir doğrulama kodu gönderir. WhatsApp’ta oturum açıp kullanabilmek için bu kayıt koduna ihtiyacınız olacak. Kayıtlı telefon numaranızın yanı sıra, kod, WhatsApp’ın doğru kullanıcının oturum açmasını sağlamanın başka bir yoludur.

WhatsApp’tan bir kod istemediğinizde aniden bir kod alırsanız, onu görmezden gelin ve hiç kimseyle paylaşmayın – aileniz ve arkadaşlarınız bile. Bilgisayar korsanları genellikle tanıdık gibi davranır ve kendi hesaplarından kilitlenmiş gibi davranarak WhatsApp hesaplarını ele geçirmeye çalışır.

Unutmayın – WhatsApp, siz istemedikçe size asla bir kod göndermeyecektir.

  1. Uygulamanızı kilitleyin

Bugünlerde çoğu akıllı telefon, uygulamayı bir parola veya parmak iziniz veya yüz kimliğiniz gibi biyometrik verilerle kilitleme seçeneği sunuyor. Akıllı telefonunuz uygulamayı kilitlemenize izin veriyorsa, bunu yapmalısınız.

Telefonunuzu herhangi bir yerde unutursanız veya gözetimsiz bırakırsanız, WhatsApp’ınızı sizden başka hiç kimse açamaz. Ayrıca sadece WhatsApp değil, banka uygulamalarınız ve ödeme uygulamalarınız gibi diğer önemli uygulamaları da kilitlemelisiniz.

  1. Sohbet yedeklemelerini kapatın

WhatsApp size tüm sohbetlerinizi yedekleme seçeneği sunar. Bunu her gün, her hafta veya her ay size uygun şekilde yapabilirsiniz. Bununla birlikte, WhatsApp sohbetleri uçtan uca şifrelenirken, bu sohbetler Google Drive veya iCloud’a kaydedildikten sonra artık hacklenmezler ve saldırıya uğrayabilirler.

Bunu önlemenin tek yolu sohbeti yedeklememek.

Sohbetlerinizin ne sıklıkla yedeklenmesini istediğinize karar verme seçeneği sunmanın yanı sıra, size aynı zamanda onu kapatma seçeneği de sunar. Sohbetlerinizin yedeklenmesine ihtiyacınız olmadığını düşünüyorsanız, Ayarlar’a gitmeniz ve “Hiçbir zaman” ı veya “Yalnızca” Yedekle “ye dokunduğumda istediğiniz gibi seçmeniz gerekir. Bu şekilde, sohbetler yalnızca manuel olarak yaptığınızda yeniden açılır.

Bu, hiçbir sohbetin kaydedilmemesini ve saldırıya uğramamasını sağlamanın bir yolu olsa da, manuel olarak yapmadığınız sürece yedeğiniz olmayacaktır, ancak daha güvenli bir bahis. Bunun esas anlamı şudur: Telefon değiştirirseniz, eski sohbetlerinizi yeni telefonunuza geri yükleyemezsiniz, tüm pratik amaçlar için kaybolurlar – konuştuğunuz kişi onu kaydetmemiş ve dosyayı paylaşmamışsa sen.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.