Nvidia Ekran kartı nasıl güncellenir?

Bilgisayarımızın içinde birçok parça bulunuyor. Bu parçalardan biri olan ekran kartlarını güncel tutmak oldukça çok önemli. Çünkü ekran kartlarını güncel tutmazsanız bilgisayarınızın daha düşük FPS almasına neden olursunuz. Peki Nvidia ekran kartı nasıl güncellenir?

Bilgisayar aslında hem donanımsal hem de yazılımsal bir araçtır. Bundan dolayı içinde bulunan parçaların güncel olması oldukça önemli. Çünkü yeni çıkan oyunlardan sonra veya oyunlara getirilen yamalardan sonra ekran kartı ve işlemci üreticileri yeni güncellemeler yapıyor. Bu güncellemeler neticesinde daha ekran kartı ve işlemci o oyuna entegre ediliyor. Bu sayede de birçok oyunda daha yüksek FPS almaları sağlanıyor.

Hal böyle olunca ekran kartını güncel tutmak bir hayli önem kazanıyor. Performansınıza direkt olarak bir artış verdiği için ekran kartınızı güncel tutmalısınız. Ekran kartınızı güncel tutmak için yapmanız gereken iki yöntem bulunuyor. Bu yöntemlerden ilki basit ve daha kolay olan bir yöntem. Nvidia ekran kartları için Nvidia Geforce Experience isimli bir uygulaması bulunuyor. Bu uygulamayı indirerek kolay bir şekilde ekran kartınızı güncel tutabilirsiniz. Uygulamaya hesabınız ile giriş yapın. Daha sonra sol üst taraftan “Sürücüler” kısmına girin. Buradan “Güncel Sürücüleri Kontrol Et” seçeneğine tıklayın.

Daha sonra güncel sürücü varsa “Hızlı Kurulum” diyerek sürücünüzü güncelleyebilirsiniz. Bu süre zarfında sizin başka bir şey yapmanıza gerek yok. Diğer bir yandan elle de sürücülerinizi güncelleyebilirsiniz. Bunu yapmak için ilk önce https://www.nvidia.com.tr/drivers adresine girmeniz lazım. Daha sonra buradan ekran kartınızın özelliklerini seçin. Seçtikten sonra “Aramaya Başla” tuşuna basın. Karşınıza çıkan ekranda size en güncel sürümü gösterecektir.

Buradan bu sürüme Kabul Et ve Yükle seçeneğine tıklayın. Bu sayede bilgisayarınıza en güncel sürücüyü yükleyip kurabilirsiniz. Ancak şunu söylemek gerekir ki burada yazan versiyon ile sizin bilgisayarınızın ekran kartının versiyonunu kontrol etmeniz gerekiyor. Çünkü ekran kartınız zaten güncelse sıkıntı çıkarabilir. O yüzden sürüm tarihine iyi bakmanız lazım.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.