Num Lock tuşu ne işe yarar?

Son zamanlarda birçok kişi tarafından Num Lock tuşunun ne işe yaradığı oldukça çok merak ediliyor. Birçok insan internette Num Lock tuşunun ne işe yaradığı araştırıyor. Peki Num Lock tuşu ne işe yarar?

Hepimiz bilgisayar kullanırken klavyemizde bazen numara tuşlarının çalışmadığını fark etmişizdir. İlk zamanlarda bu tuşlar çalışmadığında birçok kişi bilmediği için bozulduğunu bile düşünmektedir. Çünkü klavyede bazı tuşların işlevini tamamen kapatan bir tuşun varlığı o kadarda çok bilinmiyor.

Eğer Numara tuşlarına sahip bir klavye kullanıyorsanız kesinlikle klavyenizde Num Lock tuşu da bulunmaktadır. Bu tuşa herkes genelde bir kere basar ve klavyesi bozulduğu için telaş yapar. Daha sonra öğrenince bir oh çeker.

Bu tuş numara tuşlarınızı kapatıp açmanıza olanak sağlıyor. Bu tuş sayesinde numara tuşlarını kapatabilir ve oraya başka şeyler atayabilirsiniz. Örneğin Discord gibi sesli uygulamalarda arkadaşlarınızla konuşurken bir ses kaydını hızlı açmak için o tuşları kullanabilirsiniz. Tabi bunun için Num Lock tuşundan kapatmanız gerekiyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.