Netflix Türkiye’den çekiliyor mu? Netflix kapatılacak mı?

Televizyon izleme alışkanlığımızı kökten değiştiren ve abone usülüyle pek çok yapımı internet üzerinden ekranlarımıza getiren Netflix, son günlerde sansür iddiları nedeniyle gündemde. Türkiye’de içeriklerine müdahale edildiği iddiaları bir yana Netflix’in Türkiye’den çekileceğini söyleyenler de var. Peki gerçekten de Netflix Türkiye’den çekilecek mi? Netflix Türkiye’de kapatılır mı?

Türkiye pazarına girdiği günden bu yana kullanıcı kitlesini sürekli genişleten ve özellikle de koronavirüs salgını nedeniyle eve kapanan milyonlarca insana can simidi olan Netflix, şu ara Türkiye’nin gündeminden düşmüyor. Bunun sebebi ise Netflix’in içeriklerinin bazılarının ‘aşırı’ bulunması ve hükümetin sosyal medya ile birlikte Netflix için de planlarının bulunduğunun öne sürülmesi.

Alenen bir açıklama yapılmış olmasa da Ekşi Sözlük’e girdiğinizde her gün Netflix’le ilgili yeni bir başlık görmek artık şaşırtıcı gelmiyor. Bugün dikkat çeken başlıklardan biri de Netflix’in Türkiye’den Çekilmesi oldu. 2017 yılında açılan başlığı yeniden ‘hortlatan’ bir yazar nedeniyle Netflix’in kapanıp kapanmadığı yeniden tartışmaya açıldı.

Yazarların ağırlıklı olarak değindiği konu ise sansür nedeniyle platformun ülkeyi terk etme ihtimali üzerine. Kimi yazarlar ‘sansüre sıcak bakıyorlarsa bence hiç bakmasınlar. direk çekip, gitsinler.’ derken kimi ise ‘tr için büyük netflix için küçük bir adımdır’ diyerek tepkilerini gösteriyor.

Bu tartışmanın dahi acınası ve utanç verici bir durum olduğunu savunan bir yazar ise, Netflix üyeliğinin olmamasına rağmen Netflix’in kapatılmaması gerektiğini kaydetti ve Netflix’e gelene kadar Türk dizilerinin ahlakını sorgulayalım diyerek başka bir noktaya dikkat çekti.

Netflix’in Türkiye’den çekilmesi yönünde bir açıklama yok; bu yönde herhangi bir kaynaktan gelen bilgi de yok. Dolayısıyla şirketten bir açıklama gelinceye dek bu iddiadan uzak kalmakta fayda var.

Şu da bir gerçek ki Netflix’in Türkiye’de hatırı sayılır bir abone kitlesi var ve bir engel görüp ülkeyi terk etmesi o kadar da basit değil.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.