NASA, Mars’tan yeni görüntüler paylaştı

Amerikan Ulusal Havacılık Dairesi (NASA), Mars’ta olan çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Son olarak Ingenuity isimli özel minik helikopterinin görüntülerini paylaşan kurum, dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

NASA, kızıl gezegen Mars’taki çalışmalarına devam ediyor. Son olarak Perseverance Rover aracını Mars’a yollayan ve Kızıl Gezegen’deki çalışmalarını derinleştiren kurum, yeni görüntüleri Dünya’yla paylaşmayı da ihmal etmiyor.

NASA, helikopterin ‘mükemmele yakın bir performans’ sergilediğini ifade etti. Zaten görüntüleri izlediğimizde de Ingenuity’nin başarılı bir şekilde kalktığını, uçuşu gerçekleştirdiğini ve yere indiğini görebiliyoruz.

Yetkililer görüntülerin 4 Eylül günü, yani helikopterin 13.uçuşu sırasında kaydedildiğini ifade etti. Bu uçuş sırasında minik helikopter, yerden 8 metre yüksekliğe çıkarak gezegenin Seitah isimli bölgesinde bulunan çeşitli arazilerin üzerinde zorlu bir uçuş gerçekleştirdi ve birçok fotoğraf çekti.

Açıklamalara göre uçuşun görüntüleri, Perseverance Rover’da bulunan Mastcam-Z cihazı ile çekildi. Cihazda iki kamera bulunduğunu ifade eden yetkililer, kameralardan birinin helikopterin tüm uçuşunu geniş açıdan kaydettiğini, diğerinin ise kalkış ve iniş sürecini kaydettiğini belirtti.

NASA’dan Justin Maki de görüntülerle ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı: “Mastcam-Z, 300 metre uzaktan bu görüntüleri kaydedebildi ve ne kadar değerli bir cihaz olduğunu bize gösterdi. Cihazın sağ gözünden Ingenuity’nin muhteşem iniş ve kalkışını, sol gözünden ise uçuşun yapıldığı alanı gözlemleyebildik.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.