MPEG dosyası nedir ve nasıl açılır

.Mpeg (veya .mpg) dosya uzantısına sahip bir dosya, internette dağıtılan filmlerin popüler formatı olan bir MPEG video dosyası biçimidir. Akışları ve diğer popüler video formatlarından çok daha hızlı indirme yapan belirli bir sıkıştırma türü kullanıyorlar.

MPEG Dosyası Nedir?

Hareketli Resim Uzmanları Grubu tarafından geliştirilen, MP3 ve MP4 gibi formatları getiren aynı kişiler , MPEG, nasıl kullanılacağına bağlı olarak ya MPEG-1 ya da MPEG-2 dosya sıkıştırması kullanan bir video dosyası formatıdır.

  • MPEG-1, VHS kalitesinde ham video ve CD sesini saniyede 1,5 megabit’e düşürmek için çok fazla kalitede kaybetmeden, dünyadaki en popüler ve geniş çapta uyumlu video / ses formatlarından biri haline getirmek üzere tasarlanmıştır. MPEG-1 için video verileri normalde yaklaşık 352 × 240 çözünürlüğe sahip 30 fps’dir (saniyede kare).
  • MPEG-2, yüksek kaliteli videolar için video ve sesleri sıkıştırmak ve havadan dijital televizyon, uydu TV hizmetleri, dijital TV ve DVD Video için sıkıştırma şeması olarak seçilmek üzere tasarlanmıştır. MPEG-2 video formatları, MPEG-1’den (saniyede yaklaşık altı megabit) daha yüksek bit hızlarında video / ses yakalayabilir ve bunu “geliştirilmiş” versiyon haline getirir. MPEG-2 için video verileri normalde 720 × 480 maksimum çözünürlüğe sahip 30 fps’dir.

Bir MPEG Dosyası Nasıl Açılır?

MPEG video dosyalarının gerçek anlamda uyumlu olması nedeniyle, bunları Windows Media Player, iTunes, QuickTime ve VLC Media Player gibi farklı platformlarda birçok farklı programla açabilirsiniz.

Bir MPEG dosyasını açmak genellikle dosyayı çift tıklatarak ve işletim sisteminizin hangi programın kullanılacağına karar vermesini kolaylaştırır. Varsayılan olarak, Windows Windows Media Player’ı kullanır ve macOS QuickTime kullanacaktır.

Not : Windows kullanıcılarının , Windows Media Player’da bu formatı oynatmak için bir MPEG-2 kodlayıcı yüklemesi gerekebilir .

Eğer bir nedenden ötürü, işletim sisteminizin MPEG açacak şekilde ayarlanmış bir varsayılan programı yoksa, Windows ya da macOS’ta kolayca değiştirilebilir . Ve büyük olasılıkla bunu yapmak zorunda kalmazsınız, çünkü yeni bir uygulama yüklediğinizde, yükleme sırasında ilişkilendirmeyi MPEG dosyaları ile ayarlayabilirsiniz.

Alternatif olarak, daha sağlam bir medya oynatıcısını tercih ederseniz, üçüncü taraf bir uygulama indirmek isteyebilirsiniz. VLC Player’ı şiddetle tavsiye ediyoruz . Hızlı, açık kaynaklı, ücretsiz ve Windows, MacOS, Linux, Android ve iOS’ta kullanabilirsiniz.

VLC, hemen hemen her dosya formatını destekliyor ve son derece yetenekli bir oyuncu. Windows kullanıcıları bile Windows Media Player gibi daha az yetenekli bir uygulamaya tercih edebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.