Microsoft Word dosyasında kelime nasıl aranır

Microsoft Word’de bulunan arama yardımcı programı , yalnızca metin için değil, bir belgedeki her tür şeyi aramak için çok kolay bir yol sağlar. Herkesin kullanması kolay olan basit bir arama aracı var ama aynı zamanda metin değiştirme ve denklemleri arama gibi şeyler yapmanıza olanak veren gelişmiş bir tane var.

Klavye kısayolunu kullanmaya karar verirseniz, Microsoft Word’de arama kutusunu açmak kolaydır, ancak mevcut olan tek yöntem değildir. Word’de bir belgeyi nasıl arayacağınızı öğrenmek için aşağıdaki adımları izleyin.

MS Word’de Nasıl Arama Yapılır?

  1. Ev sekmesinden, Düzenleme bölümünde, tıklayın. Başka bir yöntem Ctrl + F klavye kısayolunu vurmaktır .MS Word’ün eski sürümlerinde, Dosya> Dosya Arama seçeneğini kullanın.
  2. Arama metni alanına, aramak istediğiniz metni girin.
  3. Kelimenin sizin için metni bulması için Enter tuşuna basın . Metnin birden fazla örneğini varsa, bunların arasında geçiş yapmak için tekrar basabilirsiniz.

Arama seçenekleri
Microsoft Word , metin ararken çok sayıda gelişmiş seçenek içerir. Aramayı yaptıktan sonra ve Gezinme bölmesi hala açıkken, yeni bir menü açmak için metin alanının yanındaki küçük oku tıklatın.

Seçenekler
Seçenekler menüsü, eşleşme durumu da dahil olmak üzere çeşitli seçenekleri etkinleştirmenize, yalnızca tüm kelimeleri bulmanıza, tüm kelime formlarını bulmanıza, tümünü vurgulamanıza, artımlı bulmaya, eşleme önekine, eşleme sonunu, noktalama işaretlerini görmezden gelmenize ve daha pek çok şey yapmanıza olanak tanır.

Geçerli aramaya uygulamak için bunlardan herhangi birini etkinleştirin. Yeni seçeneklerin daha sonraki aramalar için çalışmasını istiyorsanız, istediğiniz öğelerin yanına bir onay koyabilirsiniz ve ardından yeni grubu varsayılan olarak uygulayabilirsiniz.

Gelişmiş Arama
Düzenli seçeneklerin hepsinden yukarıdan, Gelişmiş Bul menüsünün yanı sıra metni yeni bir şeyle değiştirme seçeneği de bulabilirsiniz. Word’ün yalnızca bir örneğini veya tümünü bir kerede değiştirebilirsiniz.

Bu menü ayrıca formatı değiştirmenin yanı sıra dil ve paragraf veya sekme ayarları gibi seçenekleri de sunar.

Gezinti bölmesindeki diğer seçeneklerden bazıları, denklemleri, tabloları, grafikleri, dipnotları / son notları ve yorumları aramayı içerir.

2 Comments

  1. Bir word belgesi içinde tek kelime değil de iki kelimenin de aynı anda geçtiği yerleri nasıl arayabiliriz?
    Örneğin: mikro ve ekonomi kelimelerinin ikisinin de birlikte geçtiği sadece “mikro” olanı getirmesin ama “mikro ekonomi” olanı bulsun

    • Merhaba, word belgesinde ctrl+f yapıp, direkt “mikro ekonomi” diye arama yaptığınızda dilediğiniz sonucu almış olursunuz.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.