Microsoft destekli OpenAI, GPT-4 olarak bilinen güçlü yapay zekayı kullanıma sunuyor

OpenAI adlı startup yaptığı açıklamada GPT-4 olarak bilinen güçlü bir yapay zeka modelini piyasaya sürmeye başladığını duyurdu. Geliştirilen bu yeni yapay zeka insana en yakın teknolojinin yaygınlaşmasına ve Microsoft ile Google arasında daha fazla rekabete zemin hazırladı.

ChatGPT adlı sohbet robotu sansasyon yaratan OpenAI, bir blog yazısında en son teknolojisinin “multimodal” olduğunu, yani görüntülerin yanı sıra metin istemlerinin de içerik oluşturmaya teşvik edebileceğini söyledi. Metin girdisi özelliği ChatGPT Plus abonelerine ve yazılım geliştiricilere, bir bekleme listesi ile sunulacakken, görüntü girdisi yeteneği araştırmasının bir önizlemesi olmaya devam ediyor.

Merakla beklenen lansman, ofis çalışanlarının daha fazla görev için nasıl sürekli gelişen yapay zekaya yönelebileceğinin ve teknoloji şirketlerinin bu tür ilerlemelerden iş kazanmak için nasıl rekabete girdiğinin sinyallerini veriyor.

Google, Microsoft’un muhtemelen OpenAI tarafından desteklenen rakip Word işlemcisi için yapay zekayı sergilemesi beklenmeden günler önce, neredeyse her belgeyi hazırlayabilen işbirliği yazılımı için bir “sihirli değnek” duyurdu. Bir Microsoft yöneticisi de GPT-4’ün Bing arama motorunu güçlendirmeye yardımcı olduğunu söyledi.

OpenAI’nin en son teknolojisinin bazı durumlarda GPT-3.5 olarak bilinen önceki versiyona göre büyük bir gelişme gösterdiği belirtildi. OpenAI, ABD’de hukuk fakültesi mezunlarının mesleklerini icra etmeden önce girmeleri gereken baro sınavının simülasyonunda, yeni modelin sınava girenlerin yaklaşık %10’unun üzerinde puan aldığını, eski modelin ise yaklaşık %10’un altında kaldığını belirtti.

İki versiyon gündelik konuşmalarda benzer görünse de, “görevin karmaşıklığı yeterli bir eşiğe ulaştığında fark ortaya çıkıyor” diyen OpenAI, “GPT-4’ün daha güvenilir, yaratıcı ve çok daha incelikli talimatları yerine getirebildiğini” belirtti.

OpenAI’nin başkanı Greg Brockman tarafından teknolojinin çevrimiçi bir gösterimi, basit bir web sitesi için elle çizilmiş bir maketin fotoğrafını alabildiğini ve buna dayalı gerçek bir web sitesi oluşturabildiğini gösterdi. GPT-4’ün ayrıca bireylerin vergilerini hesaplamalarına da yardımcı olabileceği gösterildi.

OpenAI’nin CEO’su Sam Altman, Twitter’da GPT-4 modelini insan değerleri ve niyetiyle “en yetenekli ve uyumlu” olarak nitelendirdi, ancak “hala kusurlu” dedi.

Şirket, GPT-4’ün izin verilmeyen içerik taleplerine yanıt verme olasılığının selefine göre %82 daha düşük olduğunu ve belirli gerçeklik testlerinde %40 daha yüksek puan aldığını belirtti. “Halüsinasyon” olarak bilinen yanlış yanıtlar birçok yapay zeka programı için bir sorun olmuştur.

RBC Capital Markets analisti Rishi Jaluria, Microsoft’un GPT-4’ün benimsenmesinden fayda sağlayacağını söyledi.

Yazılım üreticisi sadece OpenAI’nin en son teknolojisini ürünlerine entegre etmekle kalmıyor: Azure bulutu, bütçe bilincine sahip işletmelerin belirsiz bir ekonomide BT harcamalarını mercek altına aldığı bir dönemde OpenAI kullanımını güçlendiriyor.

“Jaluria, “Bir şirket bu teknolojiyi her kullandığında, bu iş yükleri Microsoft Azure üzerinden geçiyor ve bence bu çok kritik bir zamanda geliyor” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.